Hétvégéig kell nyilatkozniuk az önkormányzatoknak arról, hogy állami kézbe adják-e a szakrendelőiket – derül ki az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) polgármestereknek küldött levélből. A Fővárosi Közgyűlés döntése értelmében a fővárosi kerületek saját hatáskörben dönthetnek a szakrendelők sorsáról, lapunk azonban úgy tudja, nemcsak az ellenzéki, hanem négy fideszes vezetésű budapesti önkormányzat sem támogatja a szakrendelők állami fenntartásba adását.
Budafok-Tétény önkormányzatának képviselő-testülete például még tavaly decemberben egyhangúlag döntött arról, hogy meg kívánja tartani a kerületi járóbeteg-szakellátás működtetésének a jogát, amit a közelmúltban már számos többletkötelezettség-vállalásával, és az elmúlt hat évben közel 3,5 milliárd többletráfordítással bizonyított
– olvasható a helyi közgyűlés által elfogadott határozatban.
A XXII. kerülethez hasonlóan Belváros-Lipótváros, Csepel és a XVI. kerület (Kertváros) polgármestere is a szakrendelők megtartása mellett érvel.
Meggyőződésem, hogy minden település, kerület egyedi, más-más igényekkel, más-más kihívásokkal. A jogi környezet változása éppen ezért lehet az országon belül az egyik település, kerület számára könnyebbség – akár költségvetési, akár feladatellátási szempontból –, a másik részéről azonban bevált és jól működő az eddigi gyakorlat. A helyi sajátosságok figyelembevétele kívánatos, hiszen az egyes települések, kerületek ügyeiben a helyi önkormányzatok rendelkeznek a legalaposabb ismerettel, tapasztalattal
– nyilatkozta lapunknak az V. kerület polgármestere, aki a lakosság érdekeit szem előtt tartva, a járóbeteg-szakellátás magas színvonalú működését a továbbiakban is az önkormányzat fenntartásban látja biztosítottnak.
Szentgyörgyvölgyi Péter kiemelte azt is, hogy önkormányzatuk 2013 óta és azt megelőzően is a járóbeteg-szakellátás szakmai és tárgyi feltételeit maximálisan megteremtette. Mint mondta, országosan elsők között döntöttek a CT és MR lehetőség hozzájutásának kialakításáról, amely vizsgálatokat a belvárosiak részére helyben, soron kívül, ingyenesen biztosítják. A mai napig is folyamatosan korszerűsítik és bővítik a szakrendelő műszerezettségét, eszközparkját. Ezenfelül a Belváros Önkormányzata önként vállalt feladatként számos olyan lakossági támogatást is nyújt, amelyek biztosítása szintén a Budapestért díjjal jutalmazott Belváros-Lipótváros Egészségügyi Szolgálaton (BLESZ) keresztül valósul meg. Ilyen például a gyermekek ajánlott védőoltásainak, a 0–18 éves korosztály HPV elleni vakcinájának és a súlyos allergiás reakció esetén (pl.: élelmiszer, gyógyszer, rovarcsípés által okozott) életmentő adrenalin injekciójának, valamint az időskori tüdőgyulladás elleni oltás költségének az átvállalása. Az önkormányzat és a BLESZ között e tekintetben is kiváló az együttműködés, amelyet változatlanul szeretnének fenntartani – szögezte le.