Hivatalos adatok szerint a körülbelül 2 millió zarándok közül csaknem 1,8 millióan külföldről érkeztek Szaúd-Arábiába.
A hívőket pénteken buszokkal szállítják a Mekkától öt kilométerre fekvő Mínába, ahol az erre a célra kialakított sátortábor a SPA szaúd-arábiai hírügynökség szerint akár 2,6 millió zarándokot is el tud szállásolni.
Szombat reggel az emberek a 70 méter magas Arafat hegyre indulnak, ahol a hagyományok szerint Mohamed próféta a halála előtt utoljára prédikált a muszlimoknak. Itt napnyugtáig kórusban szólongatják Allahot, és neki ajánlják szolgálataikat.
A több napig tartó zarándoklat kedden ér véget.
Noha az iszlám a békességet és az erőszakos cselekmények felfüggesztését írja elő a zarándoklat idejére, az idén is komoly politikai feszültségek övezik a háddzs idejét.
Szaúd-Arábia és térségbeli szövetségesei, Bahrein és az Egyesült Arab Emírségek az elmúlt hónapokban többször élesen bírálták Iránt, Teheránban pedig leszögezték: az Irán partja mellett nyíló Hormuzi-szorosban nem garantálhatják a hajózás biztonságát.
A szoroson évente 500 milliárd dollár értékű áru halad át, köztük a globálisan forgalmazott nyersolaj 20 és a cseppfolyósított földgáz 25 százaléka.
Szaúd-Arábiát az év eleje óta azért is több bírálat is érte, mert szerepet vállalt a jemeni polgárháborúban.
A nők nem fedhetik el magukat
Augusztus 9-én kezdődik meg a háddzs, vagyis az iszlám híveinek öt-hat napon át tartó mekkai zarándoklata – közölte Sógor Dániel arabista az M1 aktuális csatorna pénteki műsorában.
A szakértő ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy az iszlám csak azok számára teszi kötelezővé a mekkai zarándoklatot, akik fizikailag képesek erre és anyagilag is megengedhetik maguknak. Szintén érdekesség, hogy a zarándoklat alatt a nők sem arcukat, sem kezüket nem fedhetik el, mivel ez megnehezítené a kapcsolatot istennel.
A zarándoklat egyébként az iszlám ötödik pillére a hit megvallása, a napi ötszöri ima, az adakozás és a ramadáni böjt mellett – ismertette Sógor Dániel.