Száznál több tüntetőt igazoltattak és büntettek meg a rendfenntartók

Fegyvertelen, tömegkezelésre kiképzett rendőrök – a Partnercsoport – is segítették a hétfői tüntetéseket békés mederben tartani. Száznál több tüntetőt igazoltattak és büntettek meg a rendfenntartók. Zömében szabálysértési feljelentések születtek. Akár félmillió forint is lehet a szabálysértők büntetése.

2021. 03. 15. 18:26
null
2021.03.15. Budapest Mi Hazánk mozgalom március 15-i vonulása a bezárások ellen Fotó: Kurucz Árpád Fotó: Kurucz Árpád
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Összesen félezer szimpatizáns demonstrált három csoport felhívására Budapesten, a Vigadó téren, a Kossuth téren és a Nemzeti Múzeum környékén. A Covid–19-járvány megfékezésére kihirdetett veszélyhelyzet egyértelműen tiltja a gyülekezést, így a tüntetést is. A vírustagadóként elhíresült Gődény György csoportosulása, a Toroczkai László vezette Mi Hazánk Mozgalom és az Ecsenyi Áron nevével fémjelzett Le Az Adók 75%-ával! nevű csoportosulás a lezárások, a járványkezelő szabályok ellen tiltakozott. A három csoportból egyértelműen Toroczkaiék voltak a legszervezettebbek és a legnagyobbak, így érthető, hogy a törvénysértések miatt is az ő táborukban szabták ki a legtöbb büntetést.

Rendőrök igazoltatják Novák Elődöt
Fotó: Kurucz Árpád

A rendőrség előre figyelmeztetett: aki a jelenlegi járványhelyzet idején gyűlésen vesz részt, nemcsak jogszabályt sért, de komoly veszélynek teszi ki magát és másokat. Hozzátették, hogy

szükség esetén a Budapesti Rendőr-főkapitányság szankciókat fog alkalmazni. A jogellenes gyűlésen résztvevők százötvenezer forintig, ismételt elkövetés esetén kétszázezer forintig terjedő helyszíni bírsággal sújthatók, ha pedig szabálysértési eljárás indul, a pénzbírság akár ötszázezer forint is lehet.

A figyelmeztetésnek megfelelően száznál több intézkedés történt a szabályok megszegői ellen, sokakat helyszíni bírsággal sújtottak, ám gyakran alkalmazták a szabálysértési feljelentést is. Nagyban hozzájárult a demonstrációk eredményes kezeléséhez a Készenléti Rendőrséghez (KR) tartozó Partner Csoport fellépése. (Az egységről cikkünk második felében olvashatnak.)

A Mi Hazánkért Mozgalom Vigadó előtti tüntetésén résztvevőket előbb

kettéválasztották a demonstrálók közé benyomuló egyenruhás rendőrök, majd igazoltatni kezdték a nagyobb csoportokra bontott tüntetőket.

A Kossuth térre érkezőket eleve elválasztották egymástól, a vírusszkeptikusoknak nem adtak esélyt arra, hogy Toroczkaiékhoz csatlakozzanak. Dúró Dóra, a párt országgyűlési képviselője egyébként még a demonstráció előtt azzal vádolta meg Gődényéket, hogy önös érdekből rá akarnak települni a Mi Hazánkért tüntetésére.

A felaprózott csoportokból az emberek egy része „sétálós” demonstrációra váltott át, néhány tucatnyian így mentek át a Nemzeti Múzeumhoz, ám ott ismét igazoltatni kezdték őket.

A demonstrációk erőszak nélkül zárultak le. Egyetlen rendkívülinek tűnő eseményről adott hírt még délelőtt Dúró Dóra, miszerint pártja egyik kerületi elnökét gumibottal hasba ütötték a rendőrök a Vigadónál. A Budapesti Rendőr-főkapitányság megvizsgálta a Vigadó és a környéki utcák térkameráinak a felvételeit, kihallgatta az állítólag megütött politikust, illetve a jelen lévő rendőröket. Bebizonyosodott, hogy nem történt a rendőrség részéről „fizikai atrocitás”, ezt a sértett is elismerte.

A demonstrációk szakszerű és sikeres kezeléséből kivették a részüket a Készenléti Rendőrség Partner Csoportjának a tagjai is. Ők speciális, tömegpszichológiát, kommunikációs tömegkezelést is tanult rendőrök, akik civil ruhában, fegyvertelenül, kényszerítő eszközök nélkül, mindössze egy figyelemfelhívó, feliratos mellényt viselve végzik munkájukat. Irányított kommunikációval, a kialakult feszültséget oldva terelték békés mederbe a demonstrációkat.

A rendőrség speciális egysége, a Partnercsoport fegyvertelen, tömegpszichológiát tanult tagjainak egyike a hétfői demonstráción
Fotó: Facebook/Zsaruellátó

Az érdekvédelmi szerepet betöltő, Zsaruellátó nevű Facebook-csoport egy fotót is közölt egyikükről. A fotóhoz írt egyik szakmai hozzászólás szerint a Partner Csoport tagjai „…a KR-hez tartoznak hivatásos rendőrök, aki a balhés személyeket próbálják sima verbális, kommunikációs úton lerendezni, kimondottan ezt tanulják erre avatott trénerektől, mielőtt rendőri beavatkozásra lenne szükség […] Tehát szakmailag felkészített csapatról van szó, meccseken is látni őket, sőt vannak olyan balhét kereső, a kemény maghoz tartozó vezéralakok, akik csak velük hajlandóak szóba állni, bennük bíznak, nekik fogadnak szót. Egyfajta bizalmi kapcsolat kialakítása a feladatuk. A KR bevetési egysége fizikailag mögöttük áll ugyan felsorakozva, de a legtöbb esetben nincs is dolguk, mert a Partner Csoport kommunikációval lerendezi. Egyébként főleg angol mintára vezették be itthon nemrég. És jól működik.”

A Zsaru Magazinban 2016-ban mutatták be az egy évvel korábban alakult Partner Csoportot, amelynek tagjai 2015. szeptember 4-én mély vízben, a Románia–Magyarország futballmeccsen mutatkoztak be, azóta már egy sor mérkőzésen bizonyítottak. A pandémia előtt például lecsillapítói voltak az FTC–Újpest összecsapásoknak is.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.