Elkezdődött az előszezon, sokan már májusban elmennek nyaralni, ám a gondtalan pihenéshez nem feltétlenül elég egy bőröndnyi ruha és a megfelelő mennyiségű költőpénz, fontos, hogy valóban átgondoljuk, mire lehet szükségünk a pihenés alatt. A gyógyszer például ilyen.
Az okmányaink mellett a második legfontosabb, amit semmiképp sem érdemes otthon hagyni, a házipatikás neszesszer.
Milyen alapgyógyszereket érdemes magunkkal vinni a vakációra?
A nyaralások alkalmával szinte már törvényszerű, hogy a család valamelyik tagjának szüksége lesz majd valamilyen gyógyszerre, ezért mindenképp érdemes néhány orvosságot összekészíteni az utazáshoz.
- Ha valamilyen krónikus betegség miatt kell gyógyszert szednie, ezeket pakolja be először a gyógyszeres neszesszerbe, ne maradjon otthon a vérnyomáscsökkentő, a szívgyógyszer és a koleszterincsökkentő sem!
- Láz- és fájdalomcsillapítók: a fejünk mellett megfájdulhat a torkunk, és a fülünk is begyulladhat, így nem árt, ha van nálunk általános fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő. Ha kisgyermekkel utazunk, a koruknak megfelelő készítményről is gondoskodjunk!
- Hányinger és hányás elleni gyógyszerek.
- Rovarcsípések, allergia: a rovarcsípések okozta viszketés enyhítésére jó szolgálatot fognak tenni az erre való krémek és spray-k, ha pedig tudja, hogy valamilyen rovarcsípésre allergiás, ne feledkezzen meg az EpiPen kiváltásáról sem.
- Horzsolások és sebek: jó, ha van nálunk egy mini-elsősegélykészlet is, benne sebtapasz, kötszer, rugalmas pólya, steril gézlap és fertőtlenítőfolyadék.
- Fényvédő készítmények: kár lenne már az érkezésünk első napján megégetni a bőrünket, ez ugyanis nemcsak fájdalmas, de veszélyes is, a bőrrák kockázatát jelentősen növeli. Mindig legyen nálunk magas faktorszámú fényvédő!
- + 1 tipp: jól jöhet, ha ír egy listát azokról az orvosságokról, amelyeket rendszeresen szednie kell, így biztos, hogy nem marad otthon semmi, és ha kórházi ellátásra szorul, az orvosoknak is fontos információt jelent.

Nem minden gyógyszert vihetünk magunkkal a külföldi nyaralásra
Bizonyos esetekben csak speciális igazolás birtokában vihetjük magunkkal külföldi utazásra a krónikus betegségre vagy akut problémáinkra szedett gyógyszereket. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) közlése szerint noha az Európai Unió és az Európai Gazdasági Térség tagállamain belül engedély nélkül is magunknál tartjuk a gyógyszereinket, kivételt képeznek azok a készítmények, amelyek kábítószert vagy pszichotróp anyagot tartalmaznak.
Ha maximum három napot tartózkodunk külföldön, akkor csupán az injekciós és az infúziós készítményekről szóló orvosi igazolásokat kell hitelesíttetni, hosszabb utazás esetén viszont mindenképpen keressük fel az NNGYK-t.
Arra is érdemes figyelni, hogy csupán annyi gyógyszert vigyünk magunkkal, amennyi feltétlenül szükséges a nyaralás idejére.
Akik pedig belföldön nyaralnak, jól jöhet az Egészségablak mobilalkalmazás, amelyben megtaláljuk a hozzánk legközelebbi patikák listáját.

Hogyan tároljuk megfelelően a gyógyszereket?
Amennyiben repülőgéppel utazunk, mindenképpen tartsuk magunknál, a kézipoggyászban a gyógyszereinket, mert:
- repülés közben is hozzájuk férhetünk,
- nem kell amiatt aggódnunk, ha esetleg a feladott poggyászaink elvesznek, velük együtt pedig a gyógyszereink is,
- a repülőgép raktere felforrósodhat és le is hűlhet, ami befolyásolhatja a gyógyszerek hatékonyságát. Éppen ezért a gyógyszereket mindig a betegtájékoztatókban, az útmutatásban leírtak szerint tároljuk.
Az NNGYK arra figyelmeztet, a kúpok és kenőcsök mellett figyeljünk az inhalátorokra, így az asztma elleni készítményekre is, a magas hőmérséklet hatására ugyanis hatástalanná válhatnak ezek az orvosságok. A legtöbb inzulinkészítmény és más injekciós készítmények pedig hűtést igényelnek.
Egy vérnyomáscsökkentő gyógyszernek viszont, amennyiben véletlenül a napon marad, nem lesz semmi baja. Ne felejtsük el azt sem, hogy az orvosságokat mindig gyerekektől elzárt helyre tegyük, és ezt tartsuk észben a nyaralás vagy az utazás alatt is, hiszen súlyos mérgezéseket is okozhatnak.
Ha mégis kimarad egy fontos gyógyszer
Minden igyekezetünk ellenére előfordulhat, hogy nem visszük magunkkal, vagy szükségünk lesz valamilyen orvosságra a nyaralás alatt, ám külföldön más a neve egy-egy gyógyszernek, mint itthon. Éppen ezért ha a vakáció során lesz szükségünk valamilyen készítményre, fontos tudni, hogy a gyógyszernek
- mi a hatóanyaga
- és mennyi a pontos dózisa.