Két éven belül teljesen megújulhat a sümegi vár

Mintegy 1,1 milliárd forint központi támogatással megújul a sümegi vár keleti szárnya, a kápolna és a Köves-bástya közötti rész.

null

A turisztikai célú várfejlesztés a Nemzeti kastélyprogram és a Nemzeti várprogram keretében, a Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. koordinációjával valósul meg a sümegi vár felújítása során.

Papp Imre várkapitány felidézte, a várban családja beruházásában már 1989-ben megkezdődtek a felújítások, valamint a kiállítások és a különféle programok szervezése, amelyek azóta is jellemzőek.

Mintegy 1,1 milliárd forint központi támogatással megújul a sümegi vár keleti szárnya, a kápolna és a Köves-bástya közötti rész. A felújítási és rekonstrukciós munkálatok a tervezett ütemben, jól haladnak,nyilatkozta Papp Imre várkapitány
Fotó: Penovác Károly / VEOL.HU – MEDIAWORKS

Kifejtette, a vár üzemeltetőjeként már 30 évvel ezelőtt felismerték, hogy

a műemlék épület bemutatása mellett lovas programokkal és egyéb rendezvényekkel lehet a turisztikai lehetőségeket úgy kihasználni, hogy az a műemlék folyamatos karbantartását és megújítását is szolgálja.

Az elmúlt 10 évben a kormány által létrehozott Nemzeti kastély- és várprogram segítségével az országban már nagyon sok hasonló műemlék is megújulhat, és köszönhetően ennek a nagyszabású országos programnak, a sümegi vár is a kedvezményezettek közé tartozik.

Az építkezés a tervek szerint két éven belül befejeződhet
Fotó: Penovác Károly / VEOL.HU – MEDIAWORKS

A központi támogatással megvalósuló felújítási és rekonstrukciós beruházás keretében tavaly tavasszal kezdődtek meg a munkálatok, így megújulnak, illetve plusz egy szintet kapnak a keleti szárny udvari épületei a Köves-bástyától egészen a kápolnáig. A földszinten megújul a várnagyház, a kaszárnya, a középkori konyha, a sütőház, a kovács- és bognárműhely, felépül a Csabi-torony, amely az átjárást biztosítja majd az északkeleti gyilokjáró két szárnya és a kiállítóterek között, továbbá zsindellyel fedett gyilokjárót építenek az északkeleti fal teljes hosszában. Emellett kijavítják a veszélyes állapotú falköpenyeket, és a várudvaron található vízgyűjtő ciszterna falai is megemelkednek. Az elkészült épületek interaktív kiállításoknak, előadásoknak adnak majd otthont, itt folytatódhatnak az élő történelemórák és a régi mesterségek felelevenítésére kialakított bemutatók.

Egy új szintet kapnak a keleti szárny udvari épületei a Köves-bástyától egészen a kápolnáig
Fotó: Penovác Károly / VEOL.HU – MEDIAWORKS

Papp Imre elmondta azt is, hogy tavalyi év végéig sokat haladt előre az építkezés, felkerült az épületekre az új tetőszerkezet egy része. A téli időjárás miatt a kültéri munkálatokat lassabban lehet végezni, de folyamatos a gépészeti és a villamosenergia-hálózat kiépítése.

Az építkezés a tervek szerint két éven belül befejeződhet.

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Gyógyvizet találtak Sümegen

Harmincnégy fokos metakovasav tartalmú termál-, illetve gyógyvizet találtak Sümegen a két éve tartó kútfúrás eredményeként. Ezzel a vízzel töltik az egyik sümegi hotel medencéit, amit a minap kezdtek meg. A városban termálfürdőt, a várhegy oldalába pedig siklót is terveznek a későbbiekben, tudtuk meg Papp Imre várkapitánytól, aki bízik abban, hogy húsvétra véget érhet a járvány – írja a Veszprém megyei hírportál, veol.hu.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.