A feminista szót időről időre újraértelmezik, de mit is jelent ma az, hogy feminista? A kifejezést egy sor címkével és mozgalommal kötik össze a századfordulós szüfrazsettmozgalomtól a 60-as, 70-es évek női felszabadító mozgalmán át olyan művekig, mint Simone de Beauvoir A második nem című alkotása vagy Germanie Greer A női eunuch című szerzeménye.
A modern feminizmusnak is több aspektusa van, amiben benne foglaltatik a populizmus és a popkultúra, és még több jelzőt is mondhatnánk, de többé nem egy elmélet vagy aktivista mozgalom hirdetéséről beszélhetünk, a feminista egy mainstream jelzővé, stigmává vált – írja a The Huffington Post, mely kiválogatott néhány olyan személyiséget, aki bizonyos szempontból a feminizmus képviselője.
Az egyik ilyen személy Laura Bates, a The Everyday Sexism Project megalapítója. A program küldetése, hogy a nemek közötti egyenlőség jegyében felhívja a figyelmet arra, hogy a nemek szerinti hátrányos megkülönböztetés még mindig jelen van a modern társadalomban, és arra szólítja fel a nőket, hogy osszák meg ilyen irányú tapasztalataikat a projekt internetes felületén. Ezen az oldalon már több mint tízezer nő tárta fel élményeit. Ugyanakkor cél az is, hogy a feminista kifejezéshez történelmileg kapcsolódó jelzőktől eltávolítsa ezt a fogalmat. Száműzni kívánják az olyan kifejezéseket, mint a feszült, a prűd vagy épp a harcos. Bates mozgalmával a feminizmus egy új hullámát képviseli, mely él a közösségi média és technika nyújtotta lehetőségekkel, ezáltal a feminizmust minden nő számára közelebb hozza.
A hazánkban is népszerű stand-up comedy műfajának jeles képviselője, Bridget Christie, azt vallja: a feminizmus fogalma nagyon egyszerű: mindenkit érint, ez nem valami tudományos dolog, csupán arról szól, hogy minden nő számára jár az egyenlőség a világon. Christie célja, hogy a feminizmus jelenségét a humor segítségével hozza közelebb. A rádióban futó komédiasorozata a mindennapi életből vett példákkal teszi személyessé a modern feminizmushoz kapcsolható élményeket.
Karren Brady 23 évesen lett a birminghami futballklub ügyvezetője. Semmibe véve a korra és nemre vonatkozó előítéleteket Brady bebizonyította, hogy egyike a legkeményebb üzletasszonyoknak a világon. Több millió nő számára nyújt inspirációt a tevékenysége, hiszen azt üzeni, hogy a nők minden szerepben helyt tudnak állni, ha akarnak. Egy interjúban például úgy fogalmazott: „mindig azt mondom, hogy a nőknek van agyuk és méhük is, mindkettőt képesek használni”.
A világ egyik legbefolyásosabb üzletasszonyaként tartják számon Sheryl Sandberget is, aki a Facebook ügyvezetője, de korábban a Google-nál is dolgozott. Több fórumon hangot adott már annak a törekvésének, hogy több női vezető legyen az üzleti életben, valamint kormányzati szinten is többen képviseltessék magukat. Minderről könyvet (Lean in) is írt, melyben arra vonatkozóan ad tanácsokat, hogy hogyan lehet képes egy nő karriert csinálni, és áttekinti azokat az akadályokat, melyekkel egy nőnek szembesülnie kell, ha vezető pozícióba szeretne kerülni.
Beyoncét nem kímélték a feminista kritikusok, amikor bejelentette, hogy házasságkötését követően Mrs. Carternek fogja hívatni magát. Az amerikai énekesnő azonban ennek ellenére feministának tartja magát, ahogy azt egy Vogue-interjúban elmondta: úgy gondolja, hogy ő egy mai feminista és hisz az egyenlőségben. Nem szereti a címkéket és a kategorizálást. „Miért kell megválasztani, hogy milyen típusú nő vagy?” – tette fel a kérdést. „Én csak egyszerűen nő vagyok, és szeretek az lenni. Hiszek az egyenlőségben és abban, hogy van egy út, amin járnunk kell.” Férje a méltán híres Shawn Carter, azaz Jay-Z rapper. „Mrs. Carter vagyok, de bátor és rettenthetetlen, jobban, mint valaha.”
A söröző férfiak mellett a nők nem rúgnak labdába?
A nőknél a siker kulcsa, csak nem akarják használni?
Hataloméhes macsók nyomják el a nőket
A pakisztáni Malala Juszufzai azért is számít különlegesnek ebben a felsorolásban, mert egy olyan környezetben harcol a nők jogaiért, ahol korábban erre nem volt példa és ahol ezzel akár az életét is kockáztathatja. A 15 éves lányt 2012 októberében tálib fegyveresek fejbe lőtték, amikor egy iskolabusszal utazott hazafelé. Malala Juszufzai nemzetközi hírnévre tett szert a tálibok rémtetteit bemutató és elítélő blogjával, valamint azzal, hogy síkraszállt a lányok oktatáshoz való jogáért a szélsőségesekkel szemben.
Az elmúlt évek egyik leghíresebb feminista csoportja ugyanakkor a polgárpukkasztó Pussy Riot volt. Az orosz punkrock formáció 2011-ben alakult és körülbelül 12-15 álnevet viselő nőből áll, akik fellépéseiken arcukat eltakarják és télen is rikító nyári ruhákat hordanak. Szokatlan helyszíneken (a moszkvai metróban, a Vörös téren, a Megváltó Krisztus-székesegyházban stb.) rendezett botrányos villámcsődületeikkel hívták-hívják fel magukra a figyelmet. A csoport azonban akkor lett nemzetközileg is ismert, amikor letartóztatták őket.
2012. február 21-én a moszkvai Megváltó Krisztus-székesegyház ikonosztáza előtt rendeztek villámcsődületet. Az itt előadott dal címe ez volt: Szűzanya, zavard el Putyint! A fellépés bejárta a világsajtót, és az itt felvett videó a világ nagy televízióinak szenzációjává vált. A csoport három tagját a helyszínen letartóztatták huliganizmus, valamint vallási gyűlölet szításának vádjával. Végül „vallási gyűlölet által motivált garázdaság” miatt két év börtönbüntetésre ítélték őket, amit javító-nevelő táborban kell letölteniük.