A söröző férfiak mellett a nők nem rúgnak labdába?

Mi a karrier ára a nőknél? Hogyan lehet családot alapítani úgy, hogy közben a munkában is sikeresek legyenek?

Pálffy Renáta
2013. 06. 02. 12:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szelényi Zsuzsa, a Savoir Faire Humánfejlesztési Tanácsadó Kft. igazgatója a nők karrierfejlődésével kapcsolatban azt az alapproblémát vetette fel, hogy ugyan az egyetemi végzettséggel rendelkező nők többen vannak, de az ő előrelépésük egy idő után megtorpan. Több vezetői faktor (például becsületes, keményen dolgozik) esetében jobbnak bizonyulnak a férfiaknál, de a kutatások szerint a társadalom nem áll készen a női vezetőkre, „társadalmi közegellenállás” van velük szemben.

A család és a munka összeegyeztetése a nőknél az egyik legnagyobb probléma, de ebbe nemcsak a gyereknevelés tartozik bele, hanem a házimunka összessége, amit a férfiak is tökéletesen képesek lennének elvégezni, ugyanakkor az ilyen típusú feladatok kétharmadát még az Egyesült Államokban is a nők végzik. A mai napig nagyon erős elvárás a nők felé, hogy férjhez menjenek és gyerekeket szüljenek, másrészről ez egy természetes igény is a részükről, de emiatt sokan nem mernek arra vállalkozni, hogy sokra vigyék.

A szakember szerint a magyar társadalomban is nagyon hangsúlyos szerepet kap a nemi identifikáció. Nehéz megküzdeni azokkal a sztereotípiákkal, melyek a nemekhez kötődnek. A nőkről általában azt gondolják, hogy érzelmeken keresztül közelítenek a dolgokhoz, a férfiakról pedig, hogy racionálisak és ambiciózusak. Éppen ezért a vezetői szerepre általában egy férfit asszociálunk.

Mit tehetnek akkor az ambiciózus nők? A megoldás egyszerűen így hangzik: nagyon kell akarni és elszántan dolgozni érte. A szakember úgy látja: az egyéni életpálya-tervezés egy nő életében sokkal fontosabb, mint egy férfinél, és az a legjobb, ha ezt egy nő viszonylag fiatalon végig tudja gondolni, de bármikor el lehet kezdeni. Eleve nagyon sok olyan élethelyzet adódik egy nő életében, amikor fel kell tenni a kérdést, hogy ki vagyok, mit akarok, hova akarok eljutni. Tudatos gondolkodásra van tehát szükség.

Szelényi Zsuzsa szerint a nők előrehaladásánál alapvető szempont az önbizalom, hogy képesek legyenek a kockázatvállalásra, ezt ki kell fejleszteniük magukban. Az ambícióhoz pedig nagyon kellenek a modellek: akik elértek valahová, beszélniük kell erről, át kell adniuk a tapasztalataikat.

Van még egy szempont, amely stratégiai fontosságú a karrierépítésnél, ez pedig az úgynevezett networking, azaz a kapcsolatépítés. Ezt a nők sokkal nehezebben csinálják, a barátnőkkel való kávézás nem elegendő, a férfiaknak sokkal sokrétűbb klubélete (sörözés, focimeccsnézés, egyéb sportprogramok stb.) van, ahová a nők nem járnak, mert hülyén érzik magukat. Pedig 95 százalékban ezen múlik az előrehaladás, hiszen egy fontos szerep kiválasztásánál a legtöbben az ismerőseiket veszik számba, hogy ki lehetne alkalmas a feladatra. Természetesen sok cég alkalmaz a megfelelő ember kiválasztásához professzionális programokat, melyek segítenek kiküszöbölni a nemiségből adódó hátrányokat.

Ahhoz, hogy egy nő sikeres tudjon lenni a munkájában és a magánéletében egyaránt, elengedhetetlen egy jó partner. A párkapcsolat tehát rendkívül kritikus tényező, hogy olyan ember legyen egy nő mellett, akivel lehetségessé válik a munka és a családi élet összehangolása. Egy magazin korábbi összeállítása szerint egy sikeres nő számára egy író a legtökéletesebb férj. Ez nyilvánvalóan nem általánosítható megállapítás, de ma már egy férjnek is ki kell vennie a részét olyan feladatokból, melyeket évtizedekkel korábban még kizárólag a nőkhöz kapcsoltak.

Nagy Beáta, a Corvinus Egyetem docense elmondta: a nők foglalkoztatását illetően romlott a helyzet a rendszerváltás óta. A szociológus-közgazdász szerint a hetvenes-nyolcvanas években jelentkező haladás mára megtorpant, a női munkaterületek megbecsültsége csökkent, sok nő átlépett a férfiak által uralt területre, ennek viszont nem történt meg a fordítottja. A férfiak számára ezek a területek nem vonzóak, mivel nem elég megfizetettek, és a környezetük sem helyesli az ilyesmit. Ez egy egyirányú folyamat lett: a nők élete sokkal többet változott, és a pluszfeladatokat egyesek amolyan szupernőként oldották meg.

A nők kettős szorításban élnek: egyrészt szeretnének megfelelni a „minden lehetőség adott számomra” elvnek, hogy az embernek saját magán múlik, hogy mit csinál. Ugyanakkor nagyon erős a női szerepekhez való viszonyulás is. A szakember szerint ahhoz, hogy bármit tudjunk változtatni, ismerni kell az akadályokat. A nők helyzetét jól ábrázolja a tudományban bevezetett labirintus modell, amely azt jelképezi, hogy el lehet jutni a kívánt célhoz, de folyamatosan vannak fordulatok, nem mindig látunk előre.

A magyar nők szakmai tudását ma már egyre jobban elismerik, de a vezetői kompetenciákat nem. Nem gondolják, hogy a nők jó vezetők tudnak lenni. A 2011-es Eurobarométer-felmérés szerint a magyar lakosság 85 százaléka úgy gondolja, hogy a családi teendők akadályozzák a nőket abban, hogy vezető szerepbe kerüljenek. A megoldás kulcsa Nagy Beáta szerint is az, hogy meg kell osztani a feladatokat.

Társadalmi szinten is van tennivaló: a politikának mutatnia kell, hogy számítanak a nőkre, hogy nem a tradicionális kultúrát termelik újra, szükség van erre a szerepmodellre. Az önkéntes út is jó (amikor például a cégek maguk állítanak fel olyan kritériumokat, hogy a vezetők között meghatározott számú nő is legyen), de ez nem elég gyors és hatékony, szükség van valamire, ami lökést ad a dolognak, mert külső beavatkozás nélkül nem fog menni.

Bár a rendszer még elég merev, azért vannak pozitív példák is, melyek azt mutatják, hogy van segítség, ha már szülőként a munkánkban is érvényesülni szeretnénk. Több cégnél figyelembe veszik a megváltozott körülményeket, és egyéb segítő utak is léteznek. Egyik ilyen a Munka kisgyerekkel program. Csapó Gábor menedzser ismertetése szerint ezzel a programmal azt vállalták, hogy 2013 végéig száz szülőnek segítenek visszatérni a munkaerőpiacra, és a munka elkezdésétől számított hat hónapon át tartó nyomon követést vállaltak, hogy az illető meg tudja-e tartani az állását. Tanácsadásokat, képzéseket tartanak, például 52 szülőt küldtek nyelvtanfolyamra, számítástechnikai képzésük is van. A cégeket is tájékoztatják arról, hogy milyen foglalkoztatási lehetőségek vannak. Felmérik, hogy hogyan lehet kialakítani olyan foglalkoztatási formákat, amelyben egy kismama is hatékonyan tudja végezni a munkáját. A programon keresztül előszűrik a munkavállalókat, készítenek egy részletes munkaerő-piaci profilt, és tájékoztatnak, hogy milyen feltételek mellett lehet alkalmazni az illetőt.

 

Csapó Gábor szerint manapság, ha egy szülő visszamegy dolgozni, akkor újra kell építenie a karriert. Egy csomó probléma jelentkezik, ami sokkal inkább szociális, mint foglalkoztatási jellegű: ilyen a gyermek napközbeni ellátása, elhelyezése, hogyan fog működni a család. Ugyanakkor nem arról van szó, hogy nincs szükség a gyerekes munkaerőre, de kérdés, hogy hogyan lehet összepasszítani a munkáltató és a munkavállaló igényeit. Itt nagyon nagy jelentősége van az atipikus foglalkoztatási formáknak, amelyek rugalmasságot biztosítanak. Csapó Gábor szintén kiemelte a tervezés fontosságát: már a gyermekvállalás előtt ki lehet építeni egy stratégiát, hogy mi hogyan történjen, ha érkezik a gyermek. Ez azért is fontos, mert gyakran tapasztalni azt, hogy ha valaki már kiépített egy karriert, és szült egy gyereket, már nem akar tovább karriert építeni. Kérdés, hogy ennek mi az oka: megtette már, amit szeretett volna, vagy a körülmények miatt nincs ilyen ambíciója többé?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.