A mellrák elleni küzdelem alapja a rendszeres szűrés

Október 1-je a mellrák elleni küzdelem világnapja.

KSZ
2014. 10. 01. 15:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A mellrák elleni közdelem világnapján egy olyan betegség megelőzésére hívjuk fel a figyelmet, amely csak Magyarországon naponta hat áldozatot követel, és több mint 7000 új beteget regisztrálnak évente hazánkban. Éppen ezért fontos a szűrővizsgálatok rendszeres elvégzése, ugyanis ha időben felismerik a betegséget, gyógyítható.

A biztosító nemrég elvégzett reprezentatív felmérésében a különböző betegségekkel kapcsolatos félelmeikről kérdezte a hazai lakosságot. A betegségektől való komoly félelem a megkérdezettek 16 százalékára jellemző, leginkább a daganatos megbetegedésektől tartanak, amely aggodalom is inkább a hölgyekre jellemző. A kutatás a szűrővizsgálatok látogatottsági adatait is vizsgálta: a női válaszadók 66 százaléka jár rendszeresen valamilyen szűrésre, míg mindez a férfiak esetében csupán 52 százalék.

A korai stádiumban felismert daganatos megbetegedések gyógyíthatók, éppen ezért van kiemelten fontos szerepe a szűrővizsgálatoknak, illetve a könnyen elsajátítható önvizsgálatnak is, melyet akár hetente egy alkalommal érdemes elvégezniük a hölgyeknek. Az emlőrák esetében az otthon, saját magunkon is elvégezhető szűrés megfelelő elsajátítása az egyik legfontosabb eleme a megelőzésnek. Ugyanakkor orvosi kontrollra – főként 45 éves kor felett – legalább kétévente szükség van. A vizsgálat során a nőgyógyász szakorvosok a tapintással történő vizsgálat mellett mammográfiát, vagyis egy speciális röntgenfelvételt is készítenek. Ezt követően az eredményeket konzultáció keretében értékeli ki a nőgyógyász és a radiológus szakorvos.

 

 

Évente akár több száz nő is megmenekülhetne a műtét utáni kemoterápiától és rengeteg mellékhatásától egy genetikai vizsgálatnak köszönhetően. Tény, hogy a mellműtét utáni kemoterápia csökkenti a mellrák kiújulásának és az áttétképződésnek a kockázatát, ám nem mindenkinél kell alkalmazni. A korán felfedezett emlőrákkal műtött nők egy részénél – évente 400-500 betegnél – lenne indokolt a daganat genetikai vizsgálata, hogy abból megbízhatóan kiderüljön, mekkora a kiújulás kockázata, és esetükben szükséges vagy sem a kemoterápiás kezelés. Idehaza a vizsgálat finanszírozás híján egyelőre kevés páciens kiváltsága. Dr. Landherr Lászlóval, az emlőrák gyógyításában dolgozó szakorvosokat összefogó Magyar Szenológiai Társaság elnökével, az Uzsoki Utcai Kórház Fővárosi Onkoradiológiai Központ centrumvezető főorvosával készült interjúnkat itt olvashatják.

Több mint egy évvel ezelőtt Angelina Jolie bejelentette, hogy kettős emlőeltávolításon esett át, hogy megelőzzék a mell- és petefészekrák kialakulásának kockázatát. Bár a radikális beavatkozás szükségessége adott esetben nem vitatható, a szakértők jelen esetben megkérdőjelezik a megelőző amputáció szükségességét. Tavaly dr. Borbényi Erikát, a Semmelweis Egyetem onkológus klinikai főorvosát kérdezte meg az MNO arról, hogy valóban szükség van-e a megelőző melleltávolításra.

 

Az MNO korábban arról kérdezte dr. Oláh Editet, az Országos Onkológiai Intézet Molekuláris Genetikai Osztályának vezetőjét, hogy elegendő-e a biztonságos betegkövetés és -gondozás, vagy szükség van-e drasztikus beavatkozásra. Avagy az egész nem más, mint puszta üzlet? A cikket itt olvashatja el. Dr. Oláh Edit tagja annak a világméretű összefogásnak, amely a nagy genetikai rákkockázattal élők klinikai ellátásának javítását tűzte ki célul. A világméretű összefogásról és a mellrák kockázatáról is beszélgettünk a genetikussal.

 

További cikkeink a témában:

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.