Ezerkilencszázat írtunk. A huszonnégy éves Erwin Perzy eredetileg műtéti eszközök készítésével próbálkozott, és azon dolgozott, miként lehet javítani a nemrég felfedezett izzólámpa hatásfokán. Azt tudta, a cipészek úgy biztosítanak fényt a műhelyeik mélyében folyó munkához, hogy égő gyertya elé vízzel teli üveggömböt helyeznek, amely a fényt tenyérnyi foltba összpontosítja. Hasonló logika mentén próbált ő is vízzel teli búrákat készíteni az égőkhöz. Hiába kevert azonban a folyadékhoz többféle fényvisszaverő anyagot, a kívánt hatást nem sikerült elérnie. Egy alkalommal búzadarát használt, és bár az sem hozott áttörést, megragadta a fantáziáját, ahogyan a dara a víz tetején előbb összecsomósodott, majd lassan lesüllyedt.
Az ifjú Perzy izgatottan kereste fel ismerősét, aki régóta szuvenírek árusításával foglalkozott. Kért tőle egy apró makettet a mariazelli bazilikáról, amelyet belehelyezett a vízzel és darával teli búrába. Így született meg I. Erwin Perzy első gömbje. A férfi kisvártatva megnyitotta boltját, amely aztán túlélte mind a két világháborút. A manufaktúra kilincsét pedig, miképp az Erwin Perzy nevet, egymásnak adták a leszármazottak. Fia, II. Erwin Perzy idején már az Egyesült Államokba, Kanadába és Ausztráliába is exportáltak az impozáns gömbökből. A jelenlegi bolttulajdonos, III. Erwin Perzy évi kétszázezer darabot ad el világszerte, és esküszik rá, hogy ma is pont olyan egyedi minden darab, mint maguk a hópelyhek.
A manufaktúrában az első negyven évben kizárólag templomokat helyeztek a gömbökbe, mára azonban szinte átláthatatlanul szélesre nőtt a választék.
Az üzlethelyiség melletti kiállítóteremben Tom és Jerryt, Spongya Bobot és Walt Disney valamennyi mesefiguráját éppúgy megtalálni a polcokon, mint a Szent István-székesegyházat, a Sacher tortát vagy a közkedvelt kuglófot. Az egyik sarokban kupacnyi kutyaürüléken pihennek az örök életű hópelyhek, míg mellette cigarettacsikkeket borít a hó. Utóbbi kettő a Bécs utcáinak tisztaságárért felelős céggel közösen indított kampány részeként készült. Egy polccal feljebb szerelmespár a testi örömök oltárán áldoz, mit sem törődve az örök téllel, nem messze tőlük Sigmund Freud apró mellszobra figyel komor ábrázattal a saját gömbjéből.
Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!