A biztosítási csalások háttere

Hogyan próbálkoznak a legtöbben egy kis pluszpénzt lehúzni a biztosítótól?

tt
2014. 10. 03. 17:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lakás és az autó a két leggyakoribb színtere a biztosítási csalásoknak, de el sem hinné, milyen módszerekkel ellenőrzik a biztosítótársaságok a kárbejelentőt. Egyedül persze nehezebben megy, nem árt hozzá beavatott társ is. Rávehető például a kárszakértő arra, hogy segítse az ügyeskedést? A választ a Magyar Kárszakértők Országos Egyesületének elnöke adta meg:

„Az összekacsintós, »okosban megoldós« biztosítási ügyeskedés már a múlté. A digitális technika elterjedése a biztosítási iparágban kiiktatta a régi, klasszikus biztosítási csalásokat és ügyeskedéseket” – mondta el az MNO kérdésére Kalydy Tamás, a Magyar Kárszakértők Országos Egyesületének elnöke.

„A rendszerváltás előtti időszakra – amikor a magyar állam fedezte a biztosítási kárigényeket – erősen jellemző volt az ügyeskedés, kárfelmérővel összejátszva, vagy annak tudta nélkül egyaránt. A korabeli technológiát már azzal is meg

A bonus-malus kisokos

Kirívó esetek, amikor nem térít a casco

Százféle életbiztosítás: mit válasszunk?

Egy jó lakásbiztosítás nem csak a lakást biztosítja

Az a bizonyos „apró betűs rész”

lehetett téveszteni, hogy ha az ember a fotózás előtt odakent némi koszt a karosszériaelemre, és már úgy látszódott a fekete-fehér képen, mintha megtörték volna a kocsit – mondta a szakértő. – A tapasztalatok alapján a gépjárműkárral történő ügyeskedés a leggyakoribb próbálkozás az ügyfelek részéről, ezt az ingatlanbiztosítási stiklik követik. A harmadik, a legritkább próbálkozás az életbiztosításokkal kapcsolatos ügyeskedés, ami – profiljánál fogva – elenyésző számban fordul elő, hiszen kevesen kockáztatják testi épségüket némi készpénzért, és itt feketén-fehéren bizonyítani kell a sérülések, a rokkantság vagy a halálozás tényét és körülményeit, így ezen a területen igen ritka a próbálkozás.”

„A biztosító- és a kárfelmérőszakma helyzetét nagyban javította a digitális technika elterjedése. Nemcsak a fotók kielemzésében, hanem a kárigények nyilvántartása is sokat segített a gyanús esetek kiszűrésében. Amikor egy lakcímről, de öt különböző néven jelentenek be rövid időn belül káreseményeket, az több mint gyanús, de tudunk olyanról is, amikor a biztosítótársaság magándetektívvel figyeltette a gyanús kárigényt benyújtó ügyfelet. Manapság a kárszakértőt már nem olyan könnyű »táncba vinni«. Pár tízezer forintért nem éri meg egyik kollégának sem, hogy a megbízási szerződését kockáztassa, és a szerződött biztosítók is rendszeresen ellenőrizhetik az alkalmazott kárfelmérőket” – mondta Kalydy Tamás.

Ennek ellenére biztosítási csalás a mai napig előfordul, és kijelenthetjük, hogy amíg biztosítás létezik, addig ügyeskedők is lesznek. A szakértők szerint a világválság is szerepet játszott a csalások számának megszaporodásában, a vezető helyen a mai napig az autóval és az ingatlanokkal kapcsolatos biztosítási csalások állnak.

A biztosítócégek tapasztalatai alapján – a Magyar Biztosítók Szövetsége nem vezet statisztikát a regisztrált csalásokról – az ügyeskedők egy része valós káreseményen próbál többet keresni, mint amennyi az érvényes biztosításából adódna, a másik fele pedig direkt utazik a káresetekre, eleve ezért köt biztosítást, és vásárol hozzá „beáldozható” alacsony értékű ingatlant vagy gépjárművet. Az indíték mindkét esetben a vagyonszerzés, de amíg az előbbi – bár ez is büntetőjogi kategória alá esik – egyszeri, nyerészkedős próbálkozás (ha már évek óta fizetem, legalább valamit lássak belőle), addig a másik szegmenshez komoly bűnözői körök kapcsolhatók, nemritkán bevont biztosítási ügynökökkel, kárszakértőkkel, orvosokkal, esetenként akár rendőrökkel is.

A lakásbiztosításhoz kapcsolódó csalások a gépjárművel elkövetettekkel szemben nem igényelnek különösebb befektetést, elég egy élő lakásbiztosítás, és pár számla drága műszaki cikkekről. Ugyanez nagyban is tetten érhető: leégett, kirabolt raktárkészletek nőttek meg egyik napról a másikra, a káreset előtti napokban. Az ingatlankárok megszaporodása a devizahitellel is kapcsolatba hozható: többen úgy akartak megszabadulni az egyre növekvő lakáshitelüktől, hogy porig égették a behitelezett ingatlant, de a hitelezett gépjárművek sem úszták meg: az egyre növekvő terhek alól volt, aki külföldre vitte és eladta a gépkocsit, de olyan is volt, aki itthon lopatta el, vagy egyszerűen csak felgyújtotta azt.

Az üzletszerűen, csoportosan elkövetett csalássorozatok elsősorban a gépjárműkárral kapcsolatosak. Lecserélt törött karosszériaelemek, külföldön eladott, majd lopottként bejelentett kocsik, frissen megkötött cascóra másnap bejelentett töréskárok jellemzik ezt a csalásfajtát.

A biztosítók természetesen megpróbálnak résen lenni. Ahogyan azt fentebb a kárszakértők egyesületének elnöke is említette, a biztosítótársaságok is felkészültek a csalókra: a magánnyomozók mellett egyre többen használnak olyan számítógépes nyilvántartási rendszert, ami kiszűri a rizikós bejelentéseket: az egy lakcímre több káresetet bejelentőket, de a nyilvántartott káresetek, rendszám és személyes adatok alapján is keresgélhetnek, és ahol egybeeséseket mutat a rendszer, ott nagy eséllyel lehet szó csalásról. Nem ritka, hogy egy karambolos baleset résztvevői után a Facebookon informálódnak, a netes ismeretség ugyanis árulkodó jel lehet.

Igaz, a biztosítók nagy része nem tesz feljelentést a leleplezett próbálkozások kapcsán, ezért az ügyeskedők közül kevesekben tudatosul, hogy a biztosítási csalás nem gyerekcsíny: büntetőjogi kategória alá esik, és egytől öt évig terjedő börtönnel büntethető.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.