Túlélőtábor a halálcsoportban!

Sorozatunkban minden nap bemutatjuk a pénteken kezdődő Európa-bajnokság csapatait. Folytatjuk a B-csoporttal!

FFT
2012. 06. 05. 12:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Portugália

Tömény izzadtságszaggal párosult a portugálok Eb-kvalifikációja. Paulo Bento legényei alaposan beragadtak a rajtnál: ikszeltek Ciprussal, kikaptak Norvégiától, de aztán beindult a henger. A luzitánok átszaladtak minden ellenfélen, hogy végül mégis csak a második helyre futottak be, azt a dánoknak köszönhetik.

A különösebb sztárok nélkül felálló dán válogatott legyőzte a BL-győztesekkel felálló portugálokat. Itt meg is érkeztünk a legnagyobb portugál problematikához: évek óta, pontosan Luiz Felipe Scolari óta sztárok tömkelege a válogatott, a csapategység, a taktika kiötlése hiányzik.

Paulo Bento a kor trendjének megfelelően fiatal, „játékosbarát” edző, de egészen nyilvánvalóan nehezen birkózik a feladattal, erről a keretből távozó Ricardo Carvalho tudna hosszabban mesélni. Ha a portugál válogatott túléli a csoportkört, az hatalmas bravúr. Jelenleg a német és a holland válogatott jobb, dán pedig egységesebb a portugálnál. Persze ettől még borulhat a papírforma.

Kulcsjátékos

Cristiano Ronaldo

Ugyanaz, mint Messi csak pepitában. Minden létező egyéni és klubtrófeát begyűjtött már, de a válogatottal képtelen nyerni. Legközelebb első komoly felnőtt tornáján, a 2004-es Eb-n került ehhez, de akkor a döntőben elbukott csapatával a görögök ellen. Az egész Eb-mezőny (egyik) legjobb játékosa meccseket dönthet el, egyelőre a kiszolgáló személyzet hiányzik mögüle. Ha lesz ilyen, például egy Özil típusú irányító, akkor Ronaldo szárnyalhat az Eb-n. Ha nem lesz, akkor három meccs után mehet haza Madeirára.

Válogatottsága/gól: 90/32

A portugálok 23-as kerete:

Kapusok:

12 Rui Patrício (Sporting)

1 Eduardo (Benfica)

22 Beto (CFR Cluj)

Védők:

21 Joao Pereira (Sporting)

19 Miguel Lopes (Braga)

3 Pepe (Real Madrid)

2 Bruno Alves (Zenit)

14 Rolando (Porto)

13 Ricardo Costa (Valencia)

5 Fábio Coentrao (Real Madrid)

Középpályások:

8 Joao Moutinho (Porto)

16 Raul Meireles (Chelsea)

20 Hugo Viana (Braga)

4 Miguel Veloso (Genoa)

15 Rúben Micael (Zaragoza)

6 Custódio (Braga)

Támadók:

7 Cristiano Ronaldo (Real Madrid)

17 Nani (Manchester United)

10 Ricardo Quaresma (Besiktas)

18 Silvestre Varela (Porto)

9 Hugo Almeida (Besiktas)

23 Hélder Postiga (Zaragoza)

11 Nélson Oliveira (Benfica)

Szövetségi kapitány: Paulo Bento (portugál – 42)

Portugália meccsei az B-csoportban:

Június 9., Németország

Lviv, 20.45 (TV: m1)

Június 13., Dánia

Lviv, 18.00 (TV: m1)

Június 17., Hollandia

Harkiv, 20:45 (TV: m1 vagy Sport TV)

---- Dánia ----

Dánia

Nem került annak idején nehéz csoportba a dán válogatott az Európa-bajnoki selejtezősorozatban, Norvégia, Izland és Ciprus mellett egyedül Portugália számított nagyhalnak az ötös fogatból. Némi meglepetésre utóbbi szenvedett rendesen a pótselejtezőt érő helyezésért is, Dánia viszont hozta a kötelezőket, és a H-csoport első helyén végezve, kvalifikálta magát a lenygel-ukrán közös rendezésű Eb-re.

Nem volt azonban szerencséjük a torna csoportjainak sorsolásán, a bomba négyesben ők tűnnek a legesélytelenebbnek a továbbjutásra, noha Portugáliát a selejtezők során otthon megverték, aztán meg is előzték, óriási csodára lenne szükségük, hogy a következő körbe jussanak.

De hát 1992-ben sem várta őket senki az első helyre, aztán mégis továbbverekedték magukat Svédország mögött a csoportból, kiejtve ezzel Franciaországot és Angliát. Akkor ehhez elég volt egy döntetlen és egy győzelem a vereség mellett. Az elődöntőben pedig Hollandiát sikerült egy 2–2-es döntetlen után, tizenegyesekkel búcsúztatni. Majd a világverő németeket iskolázták le 2–0-ra a döntőben. Ne szabad őket leírni végérvényesen.

Kulcsjátékos

Christian Eriksen

A mindössze 20 esztendős középpályás Dánia reménysége, a selejtezősorozatban megmutatta, kihagyhatatlan a dán válogatottból. 2010-ben mutatkozott be a nemzeti csapatban, azóta pedig már 23 alkalommal húzhatta fel a címeres mezt, ami jelzi, épít rá Morten Olsen szövetségi kapitány. Kulcsszerepet vállalhat a csoportkörben is, ha úgy játszik, ahogy tud, nehéz dolga lesz az Ajaxnak megtartania őt az Eb után.

Válogatottság/gól: 23/2

A dánok 23-as Eb-kerete:

Kapusok:

1 Stephan Andersen (Évian)

16 Anders Lindegaard (Manchester United)

22 Kasper Schmeichel (Leicester)

Védők:

3 Simon Kjaer (VfL Wolfsburg)

4 Daniel Agger (Liverpool)

5 Simon Poulsen (AZ Alkmar)

6 Lars Jacobsen (Köbenhavn)

12 Andreas Bjelland (Nordstjælland)

13 Jores Okore (Nordstjælland)

18 Daniel Wass (Benfica)

Középpályások:

2 Christian Poulsen (Évian)

7 William Kvist (VfB Stuttgart)

8 Christian Eriksen (Ajax)

14 Lasse Schöne (Ajax)

15 Michael Silberbauer (Young Boys)

19 Jakob Poulsen (Midtjylland)

20 Thomas Kahlenberg (Évian)

21 Niki Zimling (Club Brugge)

Csatárok:

9 Michael Krohn-Dehli (Bröndby)

10 Dennis Rommedahl (Bröndby)

11 Nicklas Bendtner (Arsenal)

17 Nicklas Pedersen (Groningen)

23 Tobias Mikkelsen (Nordstjælland)

Szövetségi kapitány: Morten Olsen (dán – 62 éves)

Dánia meccsei a B-csoportban:

Június 9., Hollandia

Harkiv, 18:00 (TV: m1)

Június 13., Portugália

Lviv, 18:00 (TV: m1)

Június 17., Németország

Lviv, 20:45 (TV: m1 vagy SportTV)

---- Hollandia ----

Hollandia

Saját bőrünkön tapasztaltuk, hogy milyen erős a holland válogatott. Két meccsen kilencet kapott Bert van Maarwijk együttesétől a szerethető csapat. Ugyan a magyar válogatott védelme nem feltétlenül kiváló lakmuszpapír, de aki egy kicsit is jártas az európai futballban, tudhatja, hogy a hollandok támadósora valóban félelmetes.

Van Persie, Huntelaar, Kuyt, vagy a vébén parádézó Sneijder minden csapat ellen életveszélyes. A védelem ugyanakkor nem az igazi. Ha három gólt rúgott az Egervári-brigád Amszterdamban, akkor valóban nem erős a hátsó vár a hollandoknál. Pedig a nevek alapján nem tűnnek rossznak, kérdés persze, a mester előrukkol-e valamilyen meglepetéssel.

De a legnagyobb kérdés, hogy a Premier League-ben bombaformában futballozó és a végletekig kifacsart Van Persie vagy a hosszú ideig sérült Sneijderrel megoldják-e elől a feladatot a hollandok. Motivációs problémái biztosan nem lesznek a válogatottnak, a vébéezüst után cél az Eb-arany.

Kulcsjátékos

Wesley Sneijder

Ő lesz a kulcsfigura, nem a gólvágók. Lehet, bármilyen gólképes Van Persie vagy Huntelaar, ha nincs, aki kiszolgálja őket, nem működik a holland gépezet. Az Inter pechje és a hollandok szerencséje, hogy a 2010-es BL-győztes középpályás a szezon nagy részét kihagyta sérülés miatt. Tehát míg a többiek kilúgozottan érkeznek a tornára, az ő lábában sokkal kevesebb meccs van, mint klasszistársaiéban. Sneijdert figyeli a City és a United, az alacsony középpályás meghatározó teljesítményével győzelemre vezetheti az oranjét.

Válogatottság/gól: 84/24

A hollandok 23-as kerete:

Kapusok:

22 Tim Krul (Newcastle)

1 Maarten Stekelenburg (Roma)

12 Michel Vorm (Swansea City)

Védők:

21 Khalid Boulahrouz (VfB Stuttgart)

5 Wilfred Bouma (PSV)

3 John Heitinga (Everton)

4 Joris Mathijsen (Málaga)

13 Ron Vlaar (Feyenoord)

2 Gregory van der Wiel (Ajax)

15 Jetro Willems (PSV)

Középpályások:

6 Mark van Bommel (Milan)

8 Nigel de Jong (Manchester City)

14 Stijn Schaars (Sporting)

10 Wesley Sneijder (Internazionale)

17 Kevin Strootman (PSV)

23 Rafael van der Vaart (Tottenham)

11 Arjen Robben (Bayern München)

20 Ibrahim Afellay (Barcelona)

Támadók:

9 Klaas-Jan Huntelaar (Schalke)

18 Luuk de Jong (Twente)

7 Dirk Kuyt (Liverpool)

19 Luciano Narsingh (Heerenveen)

16 Robin van Persie (Arsenal)

Szövetségi kapitány: Bert van Marvijk (holland – 60)

Hollandia meccsei az B-csoportban:

Június 9., Dánia

Harkiv, 18.00 (TV: m1)

Június 13., Németország

Harkiv, 18.00 (TV: m1)

Június 17., Portugália

Harkiv, 20:45 (TV: m1 vagy Sport TV)

---- Németország ----

Németország

Michel Platini, az UEFA elnöke Spanyolország mellett Németországot nevezte meg az Eb-győzelemre legfőbb esélyesként. Sokat mondó a nyilatkozat, de túl nagy kockázatot nem vállalt vele az Európai Labdarúgó-szövetség első embere, hisz elég csak végignézni a 2000-es évek nemzetközi tornáit, a német válogatott a 2004-es Eb-t leszámítva mindig dobogós helyen végzett, igaz a legfényesebb érmet egyszer sem sikerült megszereznie.

A 2010-es vb-n robbant be a német nemzeti tizenegy, amikor játékával elvarázsolta Dél-Afrikát, ezzel egy időben pedig az egész világot. Talán a torna legattraktívabb játékát nyújtották, és csak a spanyol válogatott tudta útját állni az elődöntőben. Éppen az, amelyik a 2008-as Európa-bajnokság döntőjében is legyűrte őket.

A szinte zökkenőmentes selejtezősorozat után, már a csoportkörben maximumot kell hoznia a németeknek, hisz a sorsolás úgy hozta, az Eb legerősebb kvartettjéből kell továbbjutniuk ahhoz, hogy beváltsák a hozzájuk fűzött reményeket, azaz megnyerjék a 2012-es kontinens tornát. Ebben Hollandia, Portugália, de még Dánia is megakadályozhatja.

Kulcsjátékos

Bastian Schweinsteiger

A Bayern München középpályásán rengeteg múlik. Ha képes hasonló teljesítményre, mint az idei Bajnokok Ligája elődöntőjében és döntőjében, a hátán cipelheti tovább a csoportból Németországot. Ismerve a németek céltudatos felfogását, aligha okozhat ebben számára nehézséget az, hogy nem rég élete eddigi legnagyobb csalódása érte, a BL-döntő elvesztése. Ő lehet a kapocs a fiatal feltörekvő tehetségek és a rutinosabb, sokat látott játékosok között.

Válogatottság/gól: 90/23

A németek 23-as Eb-kerete:

Kapusok:

1 Manuel Neuer (Bayern München)

12 Tim Wiese (Werder Bremen)

22 Ron-Robert Zieler (Hannover 96)

Védők:

14 Holger Badstuber (Bayern München)

20 Jerome Boateng (Bayern München)

4 Benedikt Höwedes

5 Mats Hummels (Borussia Dortmund)

16 Philipp Lahm (Bayern München)

17 Per Mertesacker (Arsenal)

3 Marcel Schmelzer (Borussia Dortmund)

Középpályások:

15 Lars Bender (Bayer Leverkusen)

19 Mario Götze (Borussia Dortmund)

2 Ilkay Gündogan (Borussia Dortmund)

6 Sami Khedira (Real Madrid)

18 Toni Kroos (Bayern München)

13 Thomas Müller (Bayern München)

8 Mesut Özil (Real Madrid)

10 Lukas Podolski (1. FC Köln)

21 Marco Reus (Borussia Mönchengladbach)

9 André Schürrle (Bayer Leverkusen)

7 Bastian Schweinsteiger (Bayern München)

Csatárok:

23 Mario Gómez (Bayern München)

11 Miroslav Klose (Lazio)

Szövetségi kapitány: Joachim Löw (német – 52 éves)

Németország meccsei a B-csoportban:

Június 9., Portugália

Lviv, 20:45 (TV: m1)

Június 13., Hollandia

Harkiv, 20:45 (TV: m1)

Június 17., Dánia

Lviv, 20:45 (TV: m1 vagy Sport TV)

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.