A csaló cégek tulajdonosait is figyelik

Az adóhatóság az idén a vagyonosodási vizsgálatoknál korábban nem alkalmazott kiválasztási szempontokat is figyelembe vesz.

BL
2012. 10. 25. 9:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lap csütörtöki száma ismerteti: az adóhatóság két éve 1864, tavaly 1082, az idén az első háromnegyed évben 1452 ilyen vizsgálatot indított. A találati arány viszonylag magas, a vizsgálatok 78-83 százaléka megállapítással zárul. Az egy főre, vizsgálatra jutó adókülönbözet egyre nagyobb értéket képvisel: 2010-ben kilencmillió, tavaly tízmillió, idén az első háromnegyed évben 11,5 millió forint volt.

A revizorok a korábbi kiválasztási szempontok mellett – óriási lakóház, drága autó vásárlása, tagi kölcsön nyújtása – azt is figyelni kezdték, hogy élnek a csaló cégek tulajdonosai, vezetői és az ezekből hasznot húzók. Ez főleg annak fényében fontos változás, hogy a közelmúltban bírósági ítélet is született, amely kimondta: a vállalkozásban elkövetett csalásokért nemcsak az ügyvezetés, hanem a cégből hasznot húzók is felelősségre vonhatók. Egy-egy ilyen fülön csípett csaló duplán rosszul jár: egyrészt felelnie kell a céges csalásokért, a jövedelemeltitkolásokért, másrészt azért is, mert magánszemélyként sem adózott a vagyona után – írja a lap.

Feketeesküvőket, uzsorásokat is talált a NAV

A miniszterelnök tavaly hirdetett harcot az uzsora felszámolásáért. Mint a Magyar Nemzet korábban beszámolt róla, az uzsorások mellett a céglovagokra és az adócsalókra is vagyonosodási vizsgálatokkal csap le a NAV. Továbbá az adóhatóság – a Kúria egyik döntése alapján – köteles elrendelni a vagyonvizsgálatotazoknál a magánszemélyeknél, akik kölcsönnel járultak hozzá mások gyarapodásához.

Az adóhatóság 2011-es tevékenységéről készült anyag szerint jelentősen nőtt tavaly az adóigazgatóságok által saját hatáskörben és más szervek megkeresésére indított végrehajtási eljárások száma: a NAV 2011-ben több mint 950 ezer ilyen eljárást indított, 21 százalékkal többet, mint az előző évben, az eljárások értéke 14 százalékkal nőtt. A felszámolással és csődeljárással érintett adózóktól 6,9 milliárd forint bevétel realizálódott, 3,5-szer több, mint az előző évben.

Nyáron több ezer társaságra csapott le az adóhivatal. Volt másfél milliós havi forgalmat eltitkoló edzőterem, fél évig egyetlen nyugtát ki nem állító szépészeti cég, csak céges ügyfeleknek számlát adó, tankvezetést kínáló vállalkozás közöttük. Kiderült, az esküvőszervezők fele nem ad nyugtát, az északi megyékben pedig számos ál-őstermelő jelent meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.