A karácsonyra vár a kiskereskedelem

A júliusi értékhez képest javított augusztusban az értékesítés volumene, de az első 8 hónapban 1,4 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakától.

BL
2012. 10. 25. 11:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön publikált adatai szerint augusztusban a kiskereskedelmi értékesítés volumene 2,4 százalékkal, az év első nyolc hónapjában 1,4 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakitól.

Mint a Nemzetgazdasági Minisztérium kiemelte, az év nyolcadik hónapjában 1,5 százalékos visszaesést könyvelhetett el az élelmiszer- és élelmiszer jellegű kiskereskedelmi alágazat az előző év azonos időszakához képest. Ez kedvezőbb, mint a júliusi hasonlóan számított 2,4 százalékos mérséklődés – hívja fel a figyelmet a tárca. Hozzáteszik: augusztusban a kiskereskedelmi termékforgalom éves szinten mért 2,4 százalékos visszaesést főként a bútor- és műszaki cikk eladások, valamint az iparcikkek és az üzemanyag értékesítésének visszaesése eredményezte.

1,3 százalékos uniós visszaesés

Az Eurostat eddig rendelkezésre álló adatai alapján az unió 10 országában mérséklődött a kiskereskedelmi forgalom augusztusban, míg 12 országban növekedést regisztráltak. Az eurózónában 1,3 százalékos volt a visszaesés átlagos mértéke, míg az EU 27 tagállama átlagára vetítve stagnálás volt megfigyelhető – írja az NGM.

Trippon Mariann, a CIB Bank vezető elemzője azt mondta: az adatok beleillenek az előző hónapok tendenciáiba. A magas munkanélküliség, a bizonytalan kilátások, a magas törlesztőrészletek, a csökkenő reáljövedelmek miatt a háztartások fogyasztása gyengén alakul. Havi szinten kisebb volt a visszaesés augusztusban, mint júliusban, de az éves visszaesés üteme nagyságrendileg ugyanannyi, mint egy hónappal korábban, és az év első nyolc hónapjában is a elmaradt az egy évvel korábbitól a kiskereskedelmi forgalom – hívta fel a figyelmet.

Nem élénkül a lakossági fogyasztás

A kilátásokkal kapcsolatban úgy fogalmazott: idén és jövőre is a reálbérek csökkenésére számítanak, és arra, hogy a munkanélküliségi ráta is a két számjegyű tartományban marad. Ezért a háztartások fogyasztása továbbra sem élénkül, így a belső kereslet nem fog támaszt adni a gazdasági növekedésnek. A vezető elemző szerint a legtöbb, ami várható 2013-tól, hogy a visszaesés üteme mérséklődik.

Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője szerint is nagyjából a várakozásoknak megfelelő volt az augusztusi kiskereskedelmi forgalom alakulása. A szakember megerősítette: az adatok azt mutatják, hogy a belső lakossági fogyasztás továbbra sem élénkül. Az előző hónapok negatív tendenciája folytatódik, a részletes adatokat vizsgálva is. Nyeste Orsolya szerint is azt erősítik meg a statisztikák, hogy ebben az évben érdemi élénkülésre biztosan nem lehet számítani, de várhatóan jövőre sem.

Aktívabb időszak jöhet

Az OKSZ szerint a további kilátások szempontjából a legfontosabb tényező a gazdaság teljesítményén keresztül a reáljövedelmek, ezzel összefüggésben pedig az infláció alakulása. Az élelmiszerpiacon előreláthatóan nem várható az inflációs nyomás mérséklődése, sőt, egyes területeken további – bár remélhetően csak kisebb – áremelkedés várható. Az üzemanyagpiacon nemcsak a világpiaci árhullámok, hanem a forint árfolyama is árbefolyásoló tényező. A szövetség szerint az év végén sem várható éles fordulat.

A Magyar Bevásárlóközpontok Szövetsége (MBSZ) szerint a bevásárlóközpontok üzemeltetői az őszi időszakra előretekintve bizakodóak, kereskedelmi szempontból aktívabb időszak jöhet, amelyet a karácsonyi követ.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.