A Nemzetközi Valutaalap a multicégek brókere – a teljes cikk

Az Európai Bizottság és a Nemzetközi Valutaalap a nagy nyugat-európai multinacionális cégek értékesítéssel megbízott ügynöke – jelentette ki a Magyar Nemzetnek adott interjújában Ilie Serbanescu.

WA
2012. 10. 25. 6:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Hosszú ideje folytat hiteltárgyalást a magyar kormány a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az Európai Bizottsággal. Budapest azonban nem ért egyet az IMF által megszabott megszorító intézkedésekkel. Eközben például Romániában az adófizetőkre rótták a válság terheit. Mi a véleménye az Orbán-kabinet unortodox gazdaságpolitikájáról?
– Üdvözlöm a budapesti kormány igyekezetét, hogy együttműködésre törekszik a valutaalappal, ám nem kizárólag az IMF által diktált feltételek mellett. Mintegy ötven éve ismerem a nemzetközi pénzintézetet, és elmondhatom: receptjei sohasem jelentettek gyógyírt. Nem is jelenthettek, hiszen a szervezethez rendszerint akkor fordulnak az országok, amikor már súlyos helyzetbe kerültek. S ezen az IMF által előírt orvosság már nemhogy nem segít, de még inkább bajba sodorja az érintett államokat. Aki kizárólag megszorításokkal próbál egyensúlyt teremteni, nem érhet el növekedést, fejlődést, s ez menthetetlenül kudarchoz vezet.

Az a magatartás, amelyet Orbán Viktor tanúsít az IMF gazdasági és üzleti politikájával szemben, erősen ütközik azzal a bánásmóddal, amelyben Nyugat-Európa részesíti a keleti térség államait, és amelyről én bátran ki merem mondani a jelzőt: gyarmatosító. Tulajdonképpen ez a tétje a magyar kormányfő stratégiájának. Nem tudom, sikerül-e neki, de próbálkozása mindenképpen megkülönböztetett figyelmet érdemel. Hiszen nem csupán arról van szó, hogy felvesszük a harcot az IMF sikert sohasem eredményező politikájával, hanem hogy ellenállunk a Nyugat tíz-tizenöt éve tartó gyarmatosító nyomásának. Ilyen értelemben érthető, hogy Orbán hozzányúlt a külföldi, egészen pontosan a nyugat-európai kézben lévő távközlési, energetikai cégek, bankok profitjához, hiszen ezek az intézmények forgatják a pénzt. Márpedig ha kicsúszik a pénz a kezeid közül, semmit se tehetsz, és gyarmattá válsz.

– Mi lehet az oka annak, hogy Magyarországot számtalan kritika éri amiatt, hogy nem a lakosságot, hanem a bankokat, a multinacionális cégeket kívánja többletadóval sújtani? Miért védi az IMF és Brüsszel a nemzetközi társaságokat az adófizetők helyett?
– Mert az Európai Bizottság és az IMF nem más, mint a nagy nyugat-európai multinacionális cégek értékesítéssel foglalkozó ügynöke, brókere. Mivel ezeknek a vállalatoknak az érdekeit képviselik, egyáltalán nem boldogok attól, amivel az Orbán-kormány próbálkozik, és az IMF éppen emiatt akadályozza a budapesti intézkedéseket. Ellenállásuk miatt nem is lehet megjósolni, mi lesz ennek a küzdelemnek a végeredménye, hiszen a magyar kormánynak a továbbiakban is szigorú bánásmódra kell felkészülnie. A Nyugat nem fogadhat el olyan kurzust, amely ellentétes az IMF és a banki-pénzügyi szereplők politikájával, hiszen ha ez sikeressé válik, fennáll a veszélye, hogy megfertőzi a kelet-európai térséget. És ezt a Nyugat nem engedheti meg magának.

– Szavai összecsengenek azzal a nyilatkozattal, amelyet Orbán Viktor a legutóbbi uniós csúcs után tett, miszerint a nagy cégek azért lobbiznak Brüsszelben, hogy a magyar kormány ne a multikat és a bankokat, hanem az embereket adóztassa meg.
– Pontosan erre utaltam korábban, de a magyar kormányfőnek valószínűleg sokkal alaposabb betekintése van a dolgok mögé. Ugyanez a helyzet Románia esetében is. Bukarestre hasonló nyomás nehezedik, csakhogy az itteni kormányok nem harcolnak ez ellen úgy, ahogyan Orbán Viktor teszi.

– Nemrég egy román üzleti portálon arról értekezett, hogy miközben a magyar miniszterelnök mindent megtesz azért, hogy hazája ne váljék gyarmattá, Románia már gyakorlatilag azzá lett. Ezek szerint a román kormánynak is a budapestihez hasonló különutas gazdaságpolitikát kellett volna követnie?
– Az egész kelet-közép-európai térségnek a magyarokéhoz hasonló stratégiát kellett volna alkalmaznia. Elvégre a térség valamennyi állama ugyanabban a hajóban evez, helyzetük mindössze a multinacionális cégek jelenléte vagy például a kommunizmus által hátrahagyott gazdasági örökség függvényében tér el egymástól.

– Milyen esélyt lát arra, hogy sikerrel jár a gyarmatosítás elleni politika? Segíthetnek-e térségünknek azok a mozgalmak, tüntetések, amelyek a nyugat-európai országokban indultak el a megszorító intézkedések ellen?
– Nem szabad összekevernünk a dolgokat. A nyugat-európai országokban végbemenő változások nem jelentenek igazodási pontot a kelet-európai államoknak. Egyértelmű, hogy a mi térségünkben a megszorítások elleni küzdelem érdekében nem fogadnak el olyan intézkedéseket, amilyeneket Nyugaton terveznek. Az Orbán-kormány politikájával kapcsolatos visszhangok kizárólag Kelet-Közép-Európával állnak összefüggésben, és nincs közük a Görögországban vagy a nyugat-európai államokban végbemenő folyamatokhoz. Megmondom őszintén, nagyon sok esélyt nem adok annak, hogy sikerül a gyarmatosítás elleni harc. Csodaszámba menne, ha valamelyik kelet-európai államban ez a próbálkozás meghozná a gyümölcsét. Azt sem tudom megmondani, hogy Orbán Viktor próbálkozásának mi lesz az eredménye.

Az biztos, a Nyugatnak az az érdeke, hogy a magyarok erőfeszítéseit ne koronázza siker, mivel az példával szolgálna másoknak is.

– Magyarország ma fontosnak tartja az állam megerősítését, a gazdaság és a költségvetés rendbehozatalát, a privatizáció kordában tartását. Mennyire lehet jó menedzser az állam, különösen válság idején?
– Az államról még nem bizonyosodott be, hogy jó menedzser, viszont nélküle semmi sem működik. Nem tudom elfogadni azt, hogy a privatizációra azért van szükség, hogy megszabaduljunk a kormányzat körüli tolvajoktól. Ez az állam felszámolását feltételezi, ami ostobaság, hiszen ez esetben bagóért kiárusítanánk az országot. Sokszor leírtam már, hogy a magánosítási folyamatot le kell állítani, ezzel egy időben meg kell tisztítani és munkára kell fogni az államot, nélküle ugyanis eltűnik a nemzet. Ez a veszély a kelet-középeurópai országokat kimondottan fenyegeti. Az állam megerősítése nagyon fontos és szükséges feltétele a nemzetközösség és a nemzeti öntudat megőrzésének. Nem mindenben értek egyet azzal, amit Orbán Viktor tesz vagy mond például a nemzet- vagy szomszédságpolitika terén, ám nagyra értékelem a hazája érdekében kifejtett küzdelmét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.