Egyszerű átverést hajt végre Szlovákia?

Más-más módon látja a szlovákiai magyar civil és politikai érdekképviselet a kisebbségi kultúrára szánt támogatás összegét érintő változtatásokat.

NT
2012. 08. 21. 18:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az érintettek reakciói a szlovák kormány kisebbségügyi kormánybiztosának azon hétfői bejelentése alapján láttak napvilágot, amely szerint a vártnál kisebb mértékben, az idei 4 és fél millió euróról 4 és negyed millióra csökken a kisebbségi kultúrára szánt kormánytámogatás. A támogatás keretösszegét a jövő évi költségvetés tervezetében a múlt héten még mindössze 1 millió euróban határozta meg a pénzügyi tárca.

Szlovákia nem kívánja növelni a támogatást

Berényi József, a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) elnöke az MTI-nek azt mondta: kiábrándítónak tartja a kisebbségi kultúrára szánt állami költségvetés körül kialakult helyzetet. Rámutatott: nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy mindenképpen csökkenésről van szó.

„Három nap alatt nem szoktak véleményt változtatni a költségvetési javaslattal kapcsolatban. Vagy az első javaslat, vagy a helyreigazítás egyszerű átverésnek minősíthető. A kormány így akarja eltakarni, hogy nem kívánja növelni az identitás megőrzésére elkülönített tavalyi négy és fél milliós támogatást, pedig a magyar közösség számának csökkenése ezt indokolná” – jelentette ki Berényi József.

Problémás kapcsolat

Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a Népszabadság korábbi számában megjelent egész oldalas interjúban a magyar–szlovák kapcsolatról szólva elmondta: „a Gyurcsány-kormány idején mérgesedett el a helyzet. Magyarországon szocialista–liberális kormány volt, szlovák oldalon pedig egy szocialista–fasiszta kormány, és a kapcsolatok akkor sérültek a leginkább, gondoljunk a nyelvtörvényre vagy a dunaszerdahelyi rendőrterrorra Mindenesetre én komoly sikerként értékelem, hogy ha összehasonlítjuk a második Fico-kormányt az elsővel, nem lehet nem látni, hogy noha még nem tudtuk megoldani az állampolgársági törvényt, s van jó pár vitás pontunk, hangnemében, irányultságában egészen más ez, mint az első volt.”

Szinten kell tartani

Tokár Géza, a Szlovákiai Magyarok Kerekasztalának szóvivője az MTI-nek adott nyilatkozatában azt hangsúlyozta: látni kell, hogy a szlovákiai magyar civil szektor mennyire rá van szorulva erre a támogatásra, és ezért az erre szánt keret összegét a jelenlegi szinten kell tartani. Rámutatott: az volna a kívánatos, ha a kisebbségi kultúrára szánt összeget és az elosztását törvényben szabályoznák, és az ezzel kapcsolatos mechanizmusokat átláthatóbbá lehet tenni – szögezte le.

Bugár Béla, a Most–Híd szlovák–magyar párt elnöke a kisebbségi kultúrára szánt kormánytámogatás összege kapcsán a kisebbségi kormánybiztos által folytatott tárgyalást sikeresnek tartja, mivel, mint mondta: a megszorításokról rendelkező kormányhatározat 10 százalékos kiadáscsökkentéssel számol minden intézmény esetében, a kisebbségi kultúrára szánt összeg pedig csak 5 százalékkal csökkenne az ideihez képest. A tárgyalások még nem zárultak le véglegesen; „még megpróbáljuk valahogyan azt a 250 ezret is visszacsalogatni” – fogalmazott Bugár Béla.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.