A világ több nagyvárosában, így Budapesten, Bécsben, és New York-ban is szolidaritási tüntetéseket szerveznek a helyi csoportok, elsősorban a román külképviseletek előtt a székely szabadság napján. A helyi idő szerint 17 órakor (közép-európai szerint 16 órakor) kezdődő rendezvényen az SZNT képviselői mellett a társszervező Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT), az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) és a Magyar Polgári Párt (MPP) több szónoka, valamint a Katalán Demokratikus Konvergenciapárt képviselője is beszédet mond. Izsák Balázs hozzátette, a lehetőséget a Romániai Magyar Demokrata Szövetségnek (RMDSZ) is felajánlották, amely mindeddig nem kívánt élni vele.
A szónoklatok elhangzása után a Székely vértanúk emlékműve mellől a prefektusi hivatal elé vonul a tömeg, ahol petíciót adnak majd át a tüntetők nevében a kormány képviselőjének. Ezt követően az SZNT a Kultúrpalotában tart ünnepi rendezvényt, amelyen átadják a Gábor Áron-díjakat. Az SZNT elismerését idén Pál Antal Sándor történész-levéltáros és a HSC Csíkszereda jégkorongcsapat kapja. A polgármesteri hivatali engedély kibocsátása előtt Valentin Bretfelean a marosvásárhelyi helyi rendőrség igazgatója közölte, egy ügyészt is kiküldenek a rendezvényre, hogy a helyszínen intézkedhessen bármilyen rendbontás esetén.
Közben a közösségi portálon közzé tett felhívásában az önmagát Románia föderalizálását ellenző csoportként meghatározó csoportosulás Marosvásárhely főterére, az Avram Iancu-szoborhoz hívta híveit vasárnap 16 órára. (A székely szabadság napja elnevezésű autonómiatüntetést 17 órára a postaréti Székely Vértanúk Emlékművéhez hívták össze a szervezői.) A világhálón szerveződő csoport arra biztatta híveit, hogy tegyék március 10-ét a román nacionalizmus újjászületésének a napjává, és a románok egymással összefogva utasítsák el a magyar autonómiatörekvéseket.
A csoport egy plakátot is közölt a világhálón, amelyen az ultranacionalista Noua Dreapta nevű szervezet jelképét használta. A plakát az Agerpres hírügynökség tájékoztatása szerint nyomtatásban is több helyen megjelent Marosvásárhelyen. A Noua Dreapta Maros megyei szervezetének az elnöke, Marius Moldovan az Agerpresnek nyilatkozva elhatárolódott az ellentüntetéstől. Kijelentette, ellenzik az autonómiatüntetést, de nem tulajdonítanak neki jelentőséget.
A maszol.ro portál Valentin Bretfeleant, a marosvásárhelyi rendőrség parancsnokát idézte, aki szerint senki nem kérvényezte ellentüntetés engedélyezését, de ha kérvényezné, akkor sem kapná meg ehhez az engedélyt. A rendőrségi vezető szerint ha spontán módon mégis ellentüntetés szerveződne, a csendőrség és a rendőrség gondoskodna arról, hogy az előre bejelentett rendezvényt háborítatlanul megtarthassák a szervezők.
Corneliu Grosu, Maros megye prefektusa is nyugalomra intette a marosvásárhelyi románokat. A Mediafax hírügynökségnek nyilatkozva kijelentette, egyetlen román politikai vagy civil szervezet sem vállalt közösséget az ellentüntetés meghirdetőivel. Arra szólította fel a marosvásárhelyieket, hogy ne üljenek fel a közösségi portálokon és a röpcédulákon terjedő felhívásoknak.
A magyar kormány „nyilván nem tüntet”, hanem tárgyal a román féllel, ugyanakkor támogatja az autonómiáért tüntetés szabadságát – ezt Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára mondta péntek reggel a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában az autonómiatüntetésekkel kapcsolatban. Úgy fogalmazott: ha a határon túli magyarok autonómiát akarnak – „területit, kulturálisat, székelyek, partiumbeliek, vagy éppen vajdaságiak – a magyar kormánynak alkotmányos kötelezettsége, hogy ezeket a célkitűzéseket támogassa”.
Románia és Magyarország is érdekelt a partnerség fenntartásában, de vigyázni kell a szóhasználatra – mondta Martonyi János külügyminiszter március 4-én, miután román kollégájával, Titus Corlateannal folytatott megbeszélést Bukarestben. Kifejtette: megegyeztek a román féllel, hogy együttműködésük alapjait meg kell őrizni és a létező nézeteltéréseket elsősorban egymás között, diplomáciai csatornákon oldják fel. A személyes találkozót megelőzően néhány hete Martonyi telefonon is beszélt román partnerével, egyetértettek abban, hogy a székely zászló körüli feszültség csökkentése kölcsönös érdek.
A Heti Válasznak adott, csütörtökön megjelent interjújában arról beszélt, a magyar kormány jó néhány kérdésben megmagyarázta álláspontját, meggyőzte a bírálókat, és jó néhány témában módosította a szabályozást, „de arra ne számítsunk, hogy véget érnek a politikai támadások”.
Február 25-én nagyméretű székely zászlót vontak fel az Erdélyi Magyar Néppárt önkormányzati képviselőinek kezdeményezésére Csíkszereda főterén. A zászló miatt az utóbbi időben, a román szocialista-liberális kormány politikusai többször szélsőséges kijelentésekre ragadtatták magukat, és mindennapos a lobogót használókkal szembeni megfélemlítés, fenyegetés.