Autonómiatüntetés: Marosvásárhelyen összegyűlnek a székelyek

Békés autonómiatüntetést tartanak vasárnap Marosvásárhelyen a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) kezdeményezésére.

NT
2013. 03. 08. 15:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A világ több nagyvárosában, így Budapesten, Bécsben, és New York-ban is szolidaritási tüntetéseket szerveznek a helyi csoportok, elsősorban a román külképviseletek előtt a székely szabadság napján. A helyi idő szerint 17 órakor (közép-európai szerint 16 órakor) kezdődő rendezvényen az SZNT képviselői mellett a társszervező Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT), az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) és a Magyar Polgári Párt (MPP) több szónoka, valamint a Katalán Demokratikus Konvergenciapárt képviselője is beszédet mond. Izsák Balázs hozzátette, a lehetőséget a Romániai Magyar Demokrata Szövetségnek (RMDSZ) is felajánlották, amely mindeddig nem kívánt élni vele.

A szónoklatok elhangzása után a Székely vértanúk emlékműve mellől a prefektusi hivatal elé vonul a tömeg, ahol petíciót adnak majd át a tüntetők nevében a kormány képviselőjének. Ezt követően az SZNT a Kultúrpalotában tart ünnepi rendezvényt, amelyen átadják a Gábor Áron-díjakat. Az SZNT elismerését idén Pál Antal Sándor történész-levéltáros és a HSC Csíkszereda jégkorongcsapat kapja. A polgármesteri hivatali engedély kibocsátása előtt Valentin Bretfelean a marosvásárhelyi helyi rendőrség igazgatója közölte, egy ügyészt is kiküldenek a rendezvényre, hogy a helyszínen intézkedhessen bármilyen rendbontás esetén.

Közben a közösségi portálon közzé tett felhívásában az önmagát Románia föderalizálását ellenző csoportként meghatározó csoportosulás Marosvásárhely főterére, az Avram Iancu-szoborhoz hívta híveit vasárnap 16 órára. (A székely szabadság napja elnevezésű autonómiatüntetést 17 órára a postaréti Székely Vértanúk Emlékművéhez hívták össze a szervezői.) A világhálón szerveződő csoport arra biztatta híveit, hogy tegyék március 10-ét a román nacionalizmus újjászületésének a napjává, és a románok egymással összefogva utasítsák el a magyar autonómiatörekvéseket.

A csoport egy plakátot is közölt a világhálón, amelyen az ultranacionalista Noua Dreapta nevű szervezet jelképét használta. A plakát az Agerpres hírügynökség tájékoztatása szerint nyomtatásban is több helyen megjelent Marosvásárhelyen. A Noua Dreapta Maros megyei szervezetének az elnöke, Marius Moldovan az Agerpresnek nyilatkozva elhatárolódott az ellentüntetéstől. Kijelentette, ellenzik az autonómiatüntetést, de nem tulajdonítanak neki jelentőséget.

A maszol.ro portál Valentin Bretfeleant, a marosvásárhelyi rendőrség parancsnokát idézte, aki szerint senki nem kérvényezte ellentüntetés engedélyezését, de ha kérvényezné, akkor sem kapná meg ehhez az engedélyt. A rendőrségi vezető szerint ha spontán módon mégis ellentüntetés szerveződne, a csendőrség és a rendőrség gondoskodna arról, hogy az előre bejelentett rendezvényt háborítatlanul megtarthassák a szervezők.

Corneliu Grosu, Maros megye prefektusa is nyugalomra intette a marosvásárhelyi románokat. A Mediafax hírügynökségnek nyilatkozva kijelentette, egyetlen román politikai vagy civil szervezet sem vállalt közösséget az ellentüntetés meghirdetőivel. Arra szólította fel a marosvásárhelyieket, hogy ne üljenek fel a közösségi portálokon és a röpcédulákon terjedő felhívásoknak.

A magyar kormány „nyilván nem tüntet”, hanem tárgyal a román féllel, ugyanakkor támogatja az autonómiáért tüntetés szabadságát – ezt Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára mondta péntek reggel a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában az autonómiatüntetésekkel kapcsolatban. Úgy fogalmazott: ha a határon túli magyarok autonómiát akarnak – „területit, kulturálisat, székelyek, partiumbeliek, vagy éppen vajdaságiak – a magyar kormánynak alkotmányos kötelezettsége, hogy ezeket a célkitűzéseket támogassa”.

Románia és Magyarország is érdekelt a partnerség fenntartásában, de vigyázni kell a szóhasználatra – mondta Martonyi János külügyminiszter március 4-én, miután román kollégájával, Titus Corlateannal folytatott megbeszélést Bukarestben. Kifejtette: megegyeztek a román féllel, hogy együttműködésük alapjait meg kell őrizni és a létező nézeteltéréseket elsősorban egymás között, diplomáciai csatornákon oldják fel. A személyes találkozót megelőzően néhány hete Martonyi telefonon is beszélt román partnerével, egyetértettek abban, hogy a székely zászló körüli feszültség csökkentése kölcsönös érdek.

A Heti Válasznak adott, csütörtökön megjelent interjújában arról beszélt, a magyar kormány jó néhány kérdésben megmagyarázta álláspontját, meggyőzte a bírálókat, és jó néhány témában módosította a szabályozást, „de arra ne számítsunk, hogy véget érnek a politikai támadások”.

Február 25-én nagyméretű székely zászlót vontak fel az Erdélyi Magyar Néppárt önkormányzati képviselőinek kezdeményezésére Csíkszereda főterén. A zászló miatt az utóbbi időben, a román szocialista-liberális kormány politikusai többször szélsőséges kijelentésekre ragadtatták magukat, és mindennapos a lobogót használókkal szembeni megfélemlítés, fenyegetés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.