A kormányhatározat alkalmazását már májusban felfüggesztette a bíróság, amíg az egyetem – román többségű – vezető testületei által benyújtott, a kar megalapítását kifogásoló kereset ügyében érdemi döntés születik.
A MOGYE-n zajló magyar és angol tannyelvű oktatást önálló karba szervező kormányhatározat volt 2012 áprilisában az Ungureanu-kabinet ellen beterjesztett bizalmatlansági indítvány egyik témája, amelynek nyomán a jobbközép kormány megbukott, és a Szociálliberális Szövetség átvette a hatalmat Romániában.
Az egyetem ellen pert nyert Brassai Attila professzor, akit márciusban a MOGYE vezetősége lojalitás hiánya címén írásbeli figyelmeztetésben részesített. Brassait azért vonták felelősségre, mert 2011 novemberében az Európai Parlament frakcióközi kisebbségi munkacsoportjának meghívására előadást tartott Strassburgban a MOGYE román többségű vezetősége és a magyar tagozat között kialakult konfliktusról.
Mint arról az MNO beszámolt, egy héten át tüntettek a román oktatási minisztérium előtt az egyenlő számú román és magyar felvételi helyért az egyetemen. Az őszi felvételik előtt az egyetem nem biztosított tandíjköteles helyeket a magyarok számára. Később húsz helyet jóváhagytak, de a tiltakozók szerint még így is súlyosan diszkriminálják a magyar nyelven felvételizőket.
Az Ungureanu-kabinet – amelyben a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) is részt vett – azután alapított magyar–angol kart a MOGYE-n, hogy az egyetem román többségű szenátusa az egyetemi autonómiára hivatkozva megtagadta az önálló magyar főtanszékek megalakítását, amelyet egyébként az oktatási törvény előírt. A kar megszervezésére – a kormányhatározat bírósági felfüggesztése és a kormányváltás nyomán – már nem került sor.
„Várható volt a táblabíróság döntése, amely megerősítette, hogy az egyetemi autonómiát a politika nem kerülheti meg” – mondta az Agerpresnek Leonard Azamfirei, a MOGYE rektora.
Szeptemberben Victor Ponta miniszterelnök szorgalmazására megállapodást írtak alá a MOGYE magyar és román oktatói a feszült helyzet rendezéséről. Múlt héten Szilágyi Tibor, az egyetem rektorhelyettese az MTI-nek úgy nyilatkozott: csak részben teljesültek az egyezmény kitételei, a magyar tagozat továbbra is oktatóhiánnyal küzd. A MOGYE vezetése szerint csak akkor lehet szó a magyar főtanszékek megszervezéséről, ha az akkreditáláshoz elegendő számú főállású oktatója van a magyar tagozatnak.