Mintha csak egy tündérmese kezdődne: 1964-ben egy távoli – a különféle forrásokban eltérő néven nevezett – japán kutatóintézetben a növényfiziológus Jamasita Akihiro (nevének japánbeli elterjedtsége körülbelül a magyar Kovács János gyakoriságával vethető össze) azt vizsgálta, hogy mi okozza a növények bimbózását. Először egy hormonra gyanakodott, de aztán rájött, hogy valójában egy vasat tartalmazó fémsó jelenléte változtatja meg oly módon a víz szerkezetét, hogy az ettől kezdve az életerő forrása lesz. Később elkezdte ennek a sónak, illetve – mint később kijelentette – „a víz legtermészetesebb állapotának” a vizsgálatát, és természetesen rájött, hogy az immár pi-víznek elnevezett szubsztancia gyakorlatilag mindent gyógyít, mindenre jó, semmire nem ártalmas, és még fizikai tulajdonságai is markánsan különböznek a sima vízétől. Sajnos Jamasita doktor munkásságáról többet nem tudhatunk meg, mivel világraszóló felfedezéseiről egy árva szó sem jelent meg a lektorált tudományos folyóiratokban.
Sajnos e csodaszámba menő tulajdonságok csak az adott japán vidék vizeire voltak jellemzők, ám csakhamar a Nikken cég – amely az ezoterikus egészségipar összes ágával, de különösen a legkülönfélébb módon reklámozott vízzel foglalkozik – tudósai kikísérleteztek egy különleges mechanizmussal (elektromágneses kezeléssel, kerámián keresztüli szűréssel) működő gépet, amelynek segítségével bárki bárhol előállíthatja magának a pi-vizet – már aki kifizeti a gép árát.
A pi-víz pedig csodákra képes. Az egyik sokat idézett „kísérletben” – amelyet sajnos még senki nem tudott megismételni, így el kell hinnünk a pi-víz-forgalmazók állításait – egy Japánban nagyra becsült aranyhalat zártak be étlen-szomjan egy akváriumba úgy, hogy a víz még a levegővel se érintkezhessen. Ha ugyanezt a kegyetlenséget sima vízzel csinálnánk meg, akkor az oxigénhiány egy nap alatt végezne szegény hallal, de a pi-vízben – a benne rejlő életenergiából táplálkozva – a hal öt–hét hónapig életben maradt. Arról sajnos nem szólnak a tudományos beszámolók, hogy miután fél év után kiengedték börtönéből, még mindig hajlandó volt-e teljesíteni a három kívánságot.