A dinoszauruszok köztünk járnak

Nem viccelünk. Tényleg dinoszauruszokról lesz szó. Megmutatjuk, hogyan tudnak zenélni. Exkluzív premier.

Balogh Roland
2016. 05. 20. 15:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Három formáció, egy szellemi műhely: Pixel Cranes, Sungazers, és most itt a Dead Like Dinosaurs. Géczi Gergő és Tóth András igen izgalmas, sokrétű kis zenei közösséget alakított ki maga körül, s ezúttal Fazekas Mátét vették maguk mellé, hogy Dead Like Dinosaurs néven is kihozzanak egy négyszámos anyagot. A Pictures (Képek) címen megjelenő anyag a korábbi nyomvonalon haladva egyfajta egyensúlyozás a lágyabb, lassabb gitárzene és az ehhez illeszkedő elektronikus ütemek között.

Az új dalokat hallgatva is az az érzésem, mintha visszaugranánk az időben, úgy jó húsz évet, és a hangjegyek egy nagyon-nagyon alter kocsmában a füstön át törnek magunknak utat. Másrészt pedig valahogy ott bujkál a csontjaimban, hogy az ének minden kis kisiklásával együtt a dalok egyelőre inkább illenek egy világmegváltó gondolatok tarkította apró klubba, ahol a vizuális-instrumentális önkifejezéssel aláfestett zene inspirációkat ad a szellem további pallérozására. Ez persze nem jelenti azt, hogy mondjuk fesztiválközegben nem működne a dolog, sőt kíváncsi lennék, ott hogyan szólna.

Ami pedig a dalokat illeti, a Schoolyard kifejezetten izgalmas hangulatú szám, és a Sky második része is pont olyan alterkodás, amit rettentően bírok. Csak azt sajnálom, hogy a mémnek is bosszantó, egysejt-agyú Tibi atyás hoaxmárka Facebook-oldalát egy perc alatt többen lájkolják, mint a srácok három formációját eddig együttvéve. No de sebaj!

Íme az új korong, ajánlom széthallgatásra, különösen így, a hétvége közeledtével. Közben pedig mindenki ráizzítja magát a Dead Like Dinosaurs bemutatkozójára. A hajtás után a tagok beszélnek az új koncepcióról. Érdemes tehát továbbolvasni, és közben elveszni a dallamok tengerében.

– Elég jó kis alkotói közösséget hoztatok létre, amelyből olyan anyagok születtek, mint a Pixel Cranes és a Sungazers bemutatkozó lemeze. A Dead Like Dinosaurs formációt hova helyeznétek el ebben az univerzumban?
Máté: Mindhármunk zenei ízlése elég elvont, könnyen megtaláljuk a közös hangot. A Sungazers-koncertek alatt jött az ötlet, hogy hárman alapítsunk közös formációt. A Dead Like Dinosaurs bandanevet konkrétan egy régi múzeumi fotó ihlette, amely egy hosszú átmulatott téli estén került a kezeink közé Gergőék régi családi fotógyűjteményéből. Legnagyobb kapcsolódási pont hármunknál zeneileg a Radiohead, műfaji kötöttségekkel nem szeretnénk az alkotófolyamatot terhelni.

– Amint a korábbi dalaitokból is látszik, látomásos, egy átlagos zenefogyasztó szerint elvont világban egyensúlyoztok a pop és a rock felé hajló gitárzene között. A zenéteket hallgatva pedig felmerül, ez nálatok egyfajta performansz, kinyilatkoztatás, hogy „helló, mi így kommunikálunk”, vagy egészen a glastonburyi nagyszínpadig is feltörnétek?
Gergő: Valóban így kommunikálunk, teljeset és nem mindennapit, mégis befogadhatót szeretnénk nyújtani ilyen szempontból. A Dead Like Dinosaursszal az a célunk, hogy könnyebben fogyasztható, de átgondolt, igényes zenét készítsünk. A lehetőségek pedig jönnek majd maguktól. A Glastonburyi Fesztivál csak a jéghegy csúcsa, hehe!

– Kicsit ezen a vonalon maradva: adtatok már néhány koncertet, és tényleg izgalmas, érdekes benneteket élőben nézni-hallgatni. Az egész hangulata, miliője azonban nem feltétlenül fesztiválra való, mint inkább egy komoly vizuális támogatással megfűszerezett posztmodern klubba. Nektek mik a tapasztalataitok így az első fellépések után? A barátokat leszámítva mi az a közeg, amelyet be tudtok vonzani?
Andris: Fesztiválon még nem volt szerencsénk megmutatni magunkat, de szeretnénk mindenképpen, egyelőre a vetítésekre is lehetőséget adó klubokban tudunk legjobban kiteljesedni. A közönségépítés folyamatban van.

– Ezen a kislemezen mennyit dolgoztatok? Mennyi idő alatt, hol és miként állt össze ez a négy szám?
Máté: A munkafolyamat elég töredezett volt, minden úgy kezdődött, hogy február tájékán Gergő megkereste Andrist, van-e kedve énekelni egy számra, amelyet mi csináltunk együtt. Ez lett később az első dal, a Schoolyard, de összesítve a földrajzi távok miatt három hónap volt elkészíteni a számokat. Ahogy akadt egy kis idő a Pixel Cranes és a Sungazers mellett, akkor Dead Like Dinosaurs-számokkal foglalkoztunk. Mindig egy központi téma köré épültek fel a dalok, nagyon kollaboratív folyamat volt, a zene és a szöveg is mindhármunk közös műve.

– Ha pedig itt a nyár, merre bukkantok majd fel? Merre láthatnak azok, akik egy jó Dead Like Dinosaurs-, vagy netán épp Pixel- vagy Sungazers-élőre akarnak széthullani?
Andris: Szervezés alatt állnak a koncertek, egyelőre az a tendencia hogy havonta legalább egyszer fellépünk valamilyen formációval, de a nyárra mindenképpen tervezünk egy turnét. Legközelebb a Sungazers keretében találkozhattok velünk az Összművészeti össztűzön, ezenkívül számíthattok Pixel Cranes- és Dead Like Dinosaurs-koncertekre is a közeljövőben.

Közben folytatódik a Titánok az EFOTT-on ingyenes koncertturnénk. Május 25-én, szerdán újabb három csapat érkezik 20 órától a Közgarden egyetemi klubba, hogy megmutassa, mit is tudnak a magyar feltörekvők. Ezúttal az Úrfi, a Gourmand és a Gyík zenekar csap oda mindenkit a falhoz.

Emellett fut egy nyereményjátékunk is: a Facebook-eseményünket megosztók és a rovatunkat (@igeretes.titanok), az EFOTT-ot (@efott), illetve médiapartnerünket, a NOW magazint (@nowmagazin.hu) beteggelők között kisorsolunk egy páros EFOTT-napijegyet, illetve menő férfi- és női Titánok-pólókat is.

További érdekességekért érdemes követni a rovatunk Facebook-, Tumblr- és Instagram-profilját is. Csak semmi trendcsinálás: hallgassatok menő magyar feltörekvőket!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.