Lakástámogatás: éveket ugrott át a piac

Nem csak a csok miatt élénkül az ingatlanok iránti kereslet, sok egyéb hatás csapódik most le.

SzE
2016. 01. 26. 14:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A családok otthonteremtését az elmúlt egy évben több tényező is nagyban segítette, a csok új lakásra igényelhető, három gyermekkel elérhető, 10 plusz 10 milliós konstrukciója már csak hab volt a tortán. Az elérhető támogatások alapból is bővültek, javultak a munkalehetőségek, különösen a 20–30 éves korosztály körében csökkent a munkanélküliség. A hitelezési feltételekben is pozitív irányú volt az elmozdulás – derül ki az FHB-lakásárindex elemzéséből. A tanulmány arra is rávilágít, hogy a vizsgált tényezők közül egyedül a lakásárak jövedelmekhez való viszonya mozdult el kedvezőtlenebb irányba. Emögött az áll, hogy az előző másfél évben, a lakáspiaci mélypont elérése óta jelentősen drágultak az ingatlanok. Azonban még így is könnyebb ma lakást venni, különösen az öt évvel ezelőtti lehetőségekhez képest.

Míg 2007-ben még jellemzően 1,93 hónapnyi átlagjövedelemből lehetett egy négyzetméternyi lakást megvásárolni, addig 2014-re már 1,17-re csökkent ez a szám. A lakáspiac 2014-ben érte el mélypontját, az árak azóta emelkedni kezdtek. A drágulás 2015-ben is folytatódott, és fel is gyorsult, amit a csaknem 4 százalékkal növekvő jövedelmek sem tudtak ellentételezni. Ennek hatására a lakásárak jövedelemhez viszonyított aránya növekedett: már csak 1,27 hónapnyi átlagjövedelemből lehet egy átlagos méretű lakás egy négyzetméteréhez hozzájutni. Ez ugyan 8 százalékos romlást jelent az egy évvel korábbiakhoz képest, de a 2007-es, válság előtti évvel összehasonlítva elmondható, hogy még mindig 34 százalékkal kedvezőbb helyzetben vannak a lakásvásárlók.

Tavaly a lakáshitelek piaca is tovább bővült, a kamatok pedig csökkentek. A növekedés ugyan már 2014-ben is látszott, de akkor még csak elérte a 20 milliárd forint körüli havi kihelyezést, 2015 közepétől viszont a hitelkihelyezések összege már folyamatosan átlépte a havi 30 milliárd forintot, sőt tavaly szeptemberben meghaladta a 40 milliárdot is. A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint a piaci kamatozású forinthitelek thm-szintje átlagosan 5,76 százalékon állt tavaly novemberben, míg 2014-ben ugyanebben a hónapban még 6,6 százalék volt.

A múlt évben jelentősen változtak a lakáshoz jutást segítő támogatások: júliustól még kedvezőbb feltételekkel volt igényelhető a csok, az idén januártól pedig tovább bővült ez a támogatás. Jelenleg használt lakás vásárlásához vagy bővítéséhez 550 ezer és 2,75 millió forint közötti összeghez juthatnak az igénylők a gyermekek számától és a vásárolni vagy bővíteni kívánt ingatlan hasznos alapterületétől függően.

Új lakások vásárlásához már jóval nagyobb támogatás igényelhető: az egy gyermeket nevelők vagy egy gyermeket vállalók 600 ezer forintot, míg a kétgyermekesek vagy két gyermeket vállalók 2,6 milliót, a három- vagy több gyermekesek, illetve a három gyermeket vállalók 10 millió forintot kaphatnak erre a célra. A háromgyermekes családok részére a vissza nem térítendő támogatáson kívül még egy 10 millió forintos kedvezményes kamattámogatott hitel is igényelhető. A lakástakarék-pénztárak segítségével a lakásár három százalékának megfelelő támogatásban is részesülhetnek a vásárlók. Az újlakás-vásárlókat szintén kedvezően érintheti, hogy az új lakások áfája öt százalékra csökkent január 1-jén.

Ha a múlt évet nézzük, akkor azt látjuk, hogy tavaly egy tipikus lakás megvásárlása esetén a vételár 14,7 százaléka volt megszerezhető támogatások formájában. Ez a szint körülbelül a 2004–2008-as időszakban tapasztalhatónak felel meg. Új lakások esetében nagyobb volt ez az arány, itt kicsivel több mint 18 százalékos volt az állami hozzájárulás mértéke, ez azonban a 2010–2011-et leszámítva továbbra is jóval alacsonyabb szint volt, mint 2000 és 2008 között. Használt lakásoknál a támogatás mértéke ugyanakkor csak a 2000–2003-as időszakban volt magasabb a jelenlegi 13,8 százaléknál.

Az idén a számok erősen változtak: a három- vagy több gyermekes családok esetében a tavalyi átlagos 17,1 millió forintos újlakás-árral számolva a vételár csaknem 60 százaléka finanszírozható a csokból. Ez a szint a többi támogatás nélkül is meghaladja a 2002-es eddigi csúcsot, amikor az új lakás vásárlásához a vételár 57 százalékának megfelelően igényelhettek támogatást a vásárlók.

A 2000-es évek elején virágkorukat élték a kis alapterületű, egyszobás lakások: az akkoriban épült társasházakban ezek aránya elérte a 15-16 százalékot. Az új lakások – a támogatási rendszernek is köszönhetően – egyre jobban „divatba jöttek”, sokan akartak új ingatlanba költözni, az áruk azonban jelentősen meghaladta a használt lakásokét, így a családok csak a kisebb otthon vásárlását engedhették meg maguknak.

Amikor a lakásvásárlás 2004-től egyre könnyebbé vált, sokaknak nagyobb otthon vásárlására is lehetőségük adódott. Ekkor az egyszobás lakások helyett inkább a legalább még egy félszobával rendelkező otthonok váltak népszerűvé. Ez a trend a válság kirobbanása előtt folytatódott, a fejlesztési projektekben az egyre tágasabb otthonok kerültek előtérbe. Innentől a nagyobb alapterületen kevesebb szoba kapott helyet, az egyszobás lakások iránt pedig csökkent az igény.

A válság csendes évei után némileg változott a helyzet: a Budapesti Lakáspiaci Riport adatai alapján végzett becslés szerint a most épülő projektekben az egyszobás lakások aránya csupán valamivel 10 százalék fölötti. A valósághoz az is hozzátartozik, hogy ebben nagy szerepük van a kimondottan ilyen lakásokat kínáló fejlesztéseknek, ezek nélkül az egyszobás ingatlanok aránya mindössze 7,1 százalékos lenne. Vagyis az egyszobás garzonlakások korszaka lejárt.

Nem egyszobás kis lakások ugyanakkor jelentős arányban készülnek: a most épülő otthonok között a legnagyobb arányban a 40–60 négyzetméter közötti ingatlanok találhatók, amelyek több mint a 42 százalékát teszik ki az építés alatt álló állománynak. A 40 négyzetméternél kisebb lakások is fontosak, ezek aránya több mint 15 százalékos. Ez azt is jelenti, hogy a 60 négyzetméter alatti lakások aránya az épülő projektekben 58 százalékos.

A kibővített csoknak köszönhetően 10 plusz 10 millió forintos konstrukcióra jogosult, háromgyermekes családok köztudomásúan nincsenek kedvező helyzetben. Jelenleg ugyanis nagyon kevés olyan lakás van, amelynél a 10 milliós támogatás igénybevételéhez előírt kritériumok teljesülnek. Például kapásból mindössze az épülő ingatlanok 42 százaléka 60 négyzetméter fölötti. A 10 plusz 10 millió forintos támogatás és az adó-visszatérítési támogatás lehetősége ugyanakkor várhatóan komoly motivációt jelent majd a három- vagy több gyerekes családoknak arra, hogy akár építkezésbe is belevágjanak. Ez elsősorban a vidéki településeken vagy a városi agglomerációban várható. Tehát azokon a részeken, ahol megfizethető áron vagy helyi kedvezményekkel lehet építési telekhez jutni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.