Albérletlobbi: mindenki a saját adóján könnyítene

A lakáskiadók örülnének, ha terheik csökkennének, de az ilyen terveknek más vonatkozása is lenne.

Szabó Emese
2016. 04. 14. 14:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szerdán látott napvilágot a hír, mely szerint teljesen átszabnák a lakásbérbeadás adózását, amibe beletartozik a rövid távú kiadás, tehát az Airbnb is. Ennek eredményeként a tulajdonosok terhei mérséklődnének, a szektor pedig erőteljesen fehéredhetne. Erről a Magyar Idők számolt be a Miniszterelnökség kereskedelempolitikáért felelős miniszteri biztosára, Szatmáry Kristófra hivatkozva. Az értesülést a Nemzetgazdasági Minisztérium délután kommentálta: mint írták, a kormány nem tárgyalt a lakáskiadás adóztatásáról. A tárca közölte, hogy kedden az adócsökkentés és otthonteremtés költségvetéséről szólt a diskurzus, semmilyen más, a sajtóban felhozott javaslat nem szerepelt a napirenden, ilyen irányú javaslatot a kabinet nem támogatott.

Noha a kormány kedden nem tárgyalt ilyesmiről, az ötlet a kormányzati oldal egyes szegleteiben azért mégis felmerült, ezért kikértük a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének véleményét is az efféle tervekről. Már csak azért is, mert az Airbnb már a jelenlegi feltételek mellett is jobb helyzetben van a szállodáknál, amelyeket sokkal súlyosabb adókkal terhelnek.

„A szövetség már egy éve azt javasolja, hogy a piac szabályozott legyen, a résztvevők versenyfeltételei hasonlók legyenek. Viszont jelen ötlet nem a fair verseny megteremtését jelentené” – mondja Niklai Ákos elnök. Hozzáteszi, hogy az Airbnb azért jót is tesz a szektorral, hiszen hozhat olyan vendégeket, akik amúgy nem jönnének. Ezek a turisták pedig szintén itt fogyasztanak, költenek az országban. Ugyanakkor – hangsúlyozza Niklai – maga a rendszer a szállodáknak és az államkasszának mindenképpen kárt okoz.

Budapesten jelenleg 7-8 ezer magánszállás van, ha pedig az ezeket bérlő látogatók hotelekben laknának, akkor a vendégéjszakák száma 3-5 százalékkal lenne nagyobb. „Mi ez után lényegesen több adót – és többek közt áfát is – fizetünk, mint a magánszállásadók” – mondja a szakember. Hozzáteszi, hogy ha a magánszállásadóknak idegenforgalmi adót sem kellene fizetniük, mert a négyzetméterenkénti 1500 forintos éves teher azt is kiváltaná, akkor a települések is bevételtől esnének el. Emiatt az ötlet ebben a formában nemcsak a szállodáknak hátrányos, hanem az államnak és az önkormányzatoknak is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.