Az állami kézben levő gáz- és áramszolgáltató vállalat részbeni privatizálását célzó törvénytervezetre sztrájkkal válaszolt a szakszervezet.
Nem véletlen, hogy a sztrájkot éppen keddre időzítették. Ma tűzi napirendre a francia Nemzetgyűlés az elektromos szolgáltató, az Electricité de France (EDF) és a gázművek, a Gaz de France státusát megváltoztató törvénytervezetet.
Francois Roussely, az EDF elnöke védelmébe vette a terveztet: az Europe1 rádiónak adott nyilatkozatában kifejtette, hogy a reform nélkül nem lehetséges a vállalat fejlesztése. Rouselly felidézte: az elektromos áram fogyasztói árának megőrzése és az EDF-munkatársak nyugdíjszínvonalának megőrzése miatt egyaránt fontosak a tervezett változtatások.
A Nicolas Sarkozy gazdasági miniszter nevéhez fűződő privatizálási csomag óriási ellenállást váltott ki a munkavállalói szervezetek körében, melyet nem minden eredmény nélkül próbál kihasználni a legutóbbi törvényhozási és elnökválasztáson csúfosan megbukott, ám most, az európai választásokon ismét tért nyerő baloldal.
A szakszervezetek erőteljes nyomást gyakorolnak a törvényhozásra. Akcióik nem nélkülözik a szellemességet sem: a cég dolgozói gondoskodtak arról, hogy a kormány és a vezető kormánypártok politikusai személyesen tapasztalják meg, mire mennének az ő munkájuk nélkül. Így aztán áram nélkül maradt a vezető kormánypárt, az UMP több székhelye Gironde-tól Bordeaux-ig, a szintén konzervatív parlamenti párt, az UDF új európai képviselője, Jean.Marie Cavada házának villanyóráját leszerelték a cég emberei; gáz és villany nélkül maradt a bordeaux-i gázvállalat egyik vezetőjének háza – tudósít az Europe1 francia rádióadó.
Afféle „úri betörőként” az áramszolgáltató vállalat emberei csak a „hatalmasokkal”, a politikusokkal és saját főnökeikkel toltak ki, ám visszaállították a villanyszolgáltatást 41 olyan családnál, akiket a elmaradások miatt kapcsoltak le a hálózatról – teszi hozzá a francia rádió.
A tiltakozás más formáit is bevetették: az EDF 12 ezer megawattal csökkentette áramszolgáltatását, az elektromosság hiányát tehát nemcsak a célszemélyként kiválasztottak, de az egész ország megérezheti – közölte az AFP.
A parlament elé ma délelőttre tiltakozó megmozdulást tervezetek a szakszervezetek, míg a baloldal 500, az ellenzék összesen közel 1800 módosító indítványt terjesztett be a privatizációs csomaghoz, melynek tárgyalását ma délután nyitja meg Nicolas Sarkozy – írja az AP. A végszavazásra a jövő hét elején kerülhet sor, ám elképzelhető, hogy a viták miatt elhúzódik a döntéshozatal.
Párizsi sztrájkhelyzet: sötétség délben
Franciaország szükségállapotra ébredt: vezető politikusok hiába kapcsolgatták a villanyt, az energetikai szektor több vezetője pedig gáz és áram nélkül maradt saját, fellázadt dolgozóik akciója következtében. Igaz: ők kezdték.
2004. 06. 15. 9:20
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!