Szakadás az ETA-ban? – A Batasuna folytatná a békefolyamatot

2007. 01. 08. 12:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Arnaldo Otegi, a Batasuna – az ETA politikai szárnyának tekintett, és több mint négy éve betiltott párt – egyik szóvivője mai sajtótájékoztatóján azt mondta: pártja kéri az ETA-t, tartsa meg, és ne változtassa meg a március 22-én, a tartós tűzszünet bejelentésében kifejtett céljaikat. Két felhívást tett közzé. Egyrészt emlékeztette az ETA-t a Batasuna 2004 november közepén tett békejavaslatára, amelyben a békefolyamatnak bármilyen erőszak nélkül kell megkezdődnie és végbemennie. A Batasuna eddig nem fordult közvetlenül az ETA-hoz a merénylettel kapcsolatban, és nem is ítélte el, viszont elismerte, hogy megnehezítette a folyamatot.

A másik felhívást a kormány és az ETA tárgyalóihoz intézte, amelyben arra kérte a feleket, nyilvánosan jelentsék ki készségüket a többoldalú politikai folyamat folytatására.

Közben Rodríguez Zapatero, spanyol kormányfő személyesen tanácskozott Mariano Rajoy-jal, a legnagyobb ellenzéki néppárt elnökével az új helyzetről. A két párt még 2000 végén kötött paktumot az ETA ellen, de a kölcsönös bizalmatlanság miatt már megkötése után egy évvel nem működött. A paktum felújítására gyakorlatilag sincs esély. Rajoy és Zapatero megbeszélése előtt a kormányfő a spanyol szocialisták szövetségi vezetőségével tárgyalt az új helyzeten folytatandó kormánypolitika lehetséges változásairól.

Zapatero a héten egyeztet az összes parlamenti párttal, és 15-én hozza nyilvánosságra az alsóházban az új terrorista-ellenes programot.

Gaspar Llamazares, az Egyesült Baloldal (IU) koordinátora még tegnap közölte, hogy a közeli napokban egy húsz évvel ezelőtti baszkföldi megállapodáshoz hasonló tervezetet hoz nyilvánosságra a békefolyamat megmentése érdekében.

(EFE, El País, El Mundo)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.