A nemzetközi békét fenyegeti a szíriai konfliktus

A francia elnök szerint "senki nem vitathatja", hogy a szíriai konfliktus most már a nemzetközi békét és biztonságot fenyegeti.

LM
2012. 07. 06. 11:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Francois Hollande még a Szíria barátai elnevezésű országcsoport harmadik találkozójának megnyitóján beszélt Párizsban. A tanácskozáson közel száz ország képviselője gondolkodott közösen arról, hogyan lehetne ezt a folyamatot felgyorsítani.

A francia elnök arra kérte a részt vevő országokat, hogy konkrét intézkedésekről, köztük a rezsim elleni szankciókról és az ellenzéknek nyújtandó segítségről döntsenek, valamint „ösztönözzék arra” az ENSZ Biztonsági Tanácsát, hogy gyakoroljon nagyobb nyomást Damaszkuszra.

A konferencián nem vett részt a szíriai rezsim legfőbb nemzetközi támogatóinak számító Oroszország és Kína. Mindkét nagyhatalom azt hangoztatta, hogy a helyzet politikai megoldását szorgalmazza.

Kényszerítő határozatot szorgalmaznak

A Szíria barátai csoport zárónyilatkoztaban is leszögezte: Bassár el-Aszadnak mennie kell. A közel száz nyugati ország és arab állam találkozóján pénteken elfogadott zárónyilatkozatban egyebek mellett az is szerepel, hogy a Szíria barátai országcsoport az ENSZ Alapokmányának – a nemzetközi békét fenyegető konfliktusokra vonatkozó – VII. fejezete alapján egy olyan, kényszerítő erejű határozat sürgős elfogadását kéri az ENSZ Biztonsági Tanácsától, amely kötelezi a szíriai rezsimet Kofi Annan, a világszervezet és az Arab Liga közös szíriai különmegbízottja tervének alkalmazására.

Szöknek a tábornokok

A közép-szíriai – ma a lázadók kezén lévő – Rasztánból származó, szunnita muzulmán ifjabb Tlász a jelenlegi elnök, Bassár el-Aszad gyerekkori barátja volt, amint apáikat, Musztafa Tlászt és a mostani államfő apját, a néhai Háfez Aszad elnököt is sokévi barátság fűzte egymáshoz. A két fiú együtt járt tiszti iskolába is. Manaf Tlászt, aki mindezek révén a szíriai nómenklatúra tagja lett, több mint egy évvel ezelőtt – állítólag nem elég megbízhatónak ítélve – eltávolították a kormány védelmét ellátó elit egység éléről.

Manaf Tlász szíriai dandártábornok, aki az elit Köztársasági Gárda egyik egységének vezetője és Bassár el-Aszad elnök régi szövetségese volt, eltávozott Damaszkuszból, és Párizsba tart – közölte a Tlász család egy közeli barátja pénteken a Reuters hírügynökséggel. A török sajtó csütörtökön jelentette, hogy aznap újabb szíriai tábornok dezertált Törökországba, immár a tizenötödik magas rangú katonatiszt, aki elhagyja hazája hadseregét. A negyvenes éveinek vége felé járó Tlász, Musztafa Tlász egykori védelmi miniszter fia Franciaországba szándékozik utazni, ahol apja jelenleg él – mondta a család barátja. Más forrás szerint felesége és nővére is Párizsban lakik.

Laurent Fabius francia külügyminiszter röviddel később Párizsban, a Szíria Barátai elnevezésű országcsoport harmadik találkozóján megerősítette, hogy Manaf Tlász elszökött hazájából, és úti célja a francia főváros.

Olasz támogatás?

A Finmeccanica olasz haditechnikai cég egyik egysége fejlett kommunikációs eszközöket adott el még idén februárban is Szíriának – jelentette csütörtökön a l'Espresso című olasz hetilap a WikiLeaks által nyilvánosságra hozott titkos diplomáciai e-mailek alapján.

Kivégzések

A genfi emberi jogi tanács jelentést tett közzé a legutóbbi szíriai fejleményekről. Ebben többek között arra mutatott rá, hogy a felkelők elleni harcban az utóbbi három hónapban a kormányerők riasztó mértékben figyelmen kívül hagyták az alapvető emberi jogokat. A testület a jogsértések között említette a kivégzéseket is. A jelentés szerint továbbra sem tisztázott, hogy ki állt a májusi húlai vérengzés mögött, amelynek több mint száz halálos áldozata volt. A dokumentum ennek kapcsán ugyanakkor annak a nézetnek adott hangot, hogy a kormányerők valószínűleg több gyilkosságért is felelősek.

Támadják a keresztényeket

A tanács jelentésében egyidejűleg felhívta a figyelmet arra is, hogy több helyi beszámoló a fegyveres lázadó csoportok által végrehajtott gyilkosságokról tesz említést. Egyre több támadás éri az Aszad-ellenes erők részéről a kisebbségben élő keresztényeket, mert a lázadók potenciális veszélyforrásnak, a regnáló elnök támogatóinak tartják őket. Bővebben>>>

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.