Bankadó: megvédte Magyarországot az osztrák pénzügyminiszter

Megvédte a magyar kormánynak a bankadó fenntartására, illetve a pénzügyi tranzakciós illeték kulcsának megduplázásra vonatkozó döntését az osztrák pénzügyminiszter.

NT
2012. 10. 19. 13:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Maria Fekter osztrák pénzügyminiszter kijelentette, hogy „nem helyénvaló Magyarországot ostorozni”, és egyben „érdekesnek” nevezte a magyar adópolitikát. A pénzügyminiszter elmondta: idővel elválik, hogy a Magyarországon alkalmazott modell, amely alacsony jövedelemadót és magas pénzügyi tranzakciós adókat alkalmaz, inkább vonzani fogja vagy elriasztja a befektetőket.

Pénzügyi helyett gyakorlatilag nyílt politikai harc bontakozott ki az Európai Bizottság baloldali többsége és a magyar kormány között – tudta meg az MNO. A magyar kormány ugyan vállalt további kiigazításokat, de változatlanul nem hajlandó a bérekhez és a nyugdíjakhoz nyúlni. A baloldali érdekkörök az utóbbi eszközzel akarják politikailag térdre kényszeríteni az Orbán-kormányt, míg ezzel szemben a kabinet nemhogy a bérekhez nem nyúl, hanem a megmaradt bankadóból finanszírozhatja a pedagógus-béremelést.


Mint ismert, Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter csütörtökön Bécsben találkozott az osztrák és a bajor pénzügyminiszterrel, ahol jelezte, hogy a magyar kormány szándékában áll 2014-ben megfelezni a pénzügyi szolgáltatókra kivetett különadót.

Matolcsy szerdán jelentette be a kormány döntését, hogy – 367 milliárd forintos költségvetési kiigazítási programjának részeként – mégsem felezik meg 2013-ban a bankokra kivetett különadót, és megduplázzák, két ezrelékre emelik a tranzakciós illeték kulcsát. Decemberben a kormány a bankszövetséggel kötött megállapodásban még a bankadó fokozatos csökkentésére tett ígéretet, míg Orbán Viktor miniszterelnök egy nyári bécsi hivatalos látogatáson úgy fogalmazott, hogy elképzelhető, hogy a különadót teljes egészében kivezetik 2013-ban.

Rogán: Csökkentették volna, ha Brüsszel engedi

Rogán Antal a TV2-ben arról beszélt: sose gondolták, hogy teljesen kivezetik a bankadót, ezt a magyar adórendszer részének tartják, csak az adó csökkentését tervezték. A Fidesz frakcióvezetője emellett elismerte, hogy a bankadó mértékét valóban tervezték csökkenteni, amennyiben megengedte volna Brüsszel, illetve a magyar gazdasági teljesítmény.

„Nagyon is helyes, hogy a kormány a bankok terheit növelte és nem a családokét” – ezt már a Hír TV-ben mondta Rogán. Arra a műsorvezetői felvetésre, hogy a bankok ettől kezdve még kevésbé fognak hitelezni, a Fidesz frakcióvezetője rámutatott, hogy nem azért nem hiteleznek a bankok, mert adókat vet ki a kormány, hanem a korábban kiadott hiteleket szedik be.

A kormány levenné Magyarországot a „szégyenpadról”

Matolcsy szerdán a pótlólagos intézkedéseket egyébként azzal magyarázta, hogy a két héttel korában bejelentett 397 milliárd forintos egyenlegjavító programot nem találta elégségesnek az Európai Bizottság a 3 százalék alatti GDP-arányos államháztartási hiány jövő évi teljesítéséhez. Matolcsy akkor elmondta, hogy – bár nem ért egyet az unió értékelésével – a kormánynak elszánt törekvése, hogy Magyarország lekerüljön az EU túlzottdeficit-eljárása jelentette „szégyenpadról” és elkerülje több mint ezermilliárd forintnyi kohéziós támogatás megvonását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.