A Laurent Fabiusszel folytatott egyórás megbeszélést követően a magyar diplomácia vezetője elmondta: tavaly 5-600 millió eurónyi új francia befektetés érkezett Magyarországra, s ezzel a francia befektetések teljes összege eléri a 11 milliárd eurót, valamint számos nagy projekt (Dalkia, Eloy, Epco, Eurotranspharma, Astrium) áll előkészítés alatt. A francia miniszter azt ígérte, hogy továbbra is bátorítani fogja a francia vállalatokat magyarországi befektetésekre – hangsúlyozta Martonyi János.
A két miniszter megállapította: a Magyarország és Franciaország közötti öt nagy vitás gazdasági kérdés közül három megállapodással rendeződött (Alstom, Antenna Hungária, valamint a Fővárosi Vízművek és a Suez vitája). Az étkezési utalványokat forgalmazó francia cégek kapcsán még folynak a tárgyalások a megállapodás érdekében, a Pécsi Vízmű ügyében pedig a választott bírósági eljárás tehet pontot az ügy végére.
Találkozhat Áder és Hollande
A jövő októberben a párizsi Orsay Múzeumban (Musée d'Orsay) Allegro Barbaro címmel magyar modernista festőket bemutató nagyszabású tárlatnak a két köztársasági elnök lesz a fővédnöke, s a közös megnyitó a tárcavezetők reményei szerint lehetőséget ad majd az Áder János és Francois Hollande közötti találkozóra.
Kilenc magyar egyetemen folyik francia nyelvű oktatás
Martonyi kiemelte, hogy jelenleg kilenc magyar egyetemen folyik francia nyelvű oktatás, s a közeljövőben az Andrássy Gyula Budapesti Német Nyelvű Egyetem mintájára a két ország együttműködésével önálló francia egyetem fog nyílni Szegeden az Állam- és Jogtudományi Karon (SZTE ÁJTK) működő Európa-tanulmányok Központban folyó nemzetközi tanulmányok képzésére alapozva. Erről – mint a külügyminiszter elmondta – megszületett az elvi döntés, s hamarosan várható az ügyben magyar kormánydöntés.
Közeli álláspontok
Az európai kérdéseket illetően a novemberi uniós csúcstalálkozó egyik legfőbb kérdésének számító kohéziós pénzek kapcsán kialakított magyar álláspontot, miszerint elfogadhatatlan lenne egy 30 százalékos forrásvesztés, a francia fél megértette, s „a lehetőségek keretein belül támogat is minket” – mondta Martonyi. Hozzátette: „érdekhelyzetünk itt nem teljesen azonos, csak azt tudjuk kérni, hogy értsék meg, hogy elviselhetetlen lenne egy ekkora veszteség a jelenlegi összeghez képest ... Az viszont magától értődő, hogy a közös agrárpolitika dolgában teljesen egyetértünk, hiszen ott az érdekhelyzetünk majdnem teljesen azonos” – tette hozzá.
Az integrációs kérdéseket illetően is közel áll egymáshoz a francia és a magyar álláspont: egyetértett a két fél abban, hogy a sürgős dolgokra kell összpontosítani, az eurozónának stabilizálnia kell magát. Magyarország nem akadályozza a bankunió létrehozását, amelynek nyitottnak kell lennie és egyenlő feltételeket kell biztosítania az eurozónán belüli és kívüli országok számára, s ez utóbbiak számára biztosítani kell a belépés lehetőségét – hangsúlyozta a külügyminiszter.
Minden új erőnek helye van
Az Együtt 2014 választói mozgalom megalakulására vonatkozó francia újságírói kérdésre Martonyi elmondta: a politikai életben minden új erőnek helye van. Bajnai Gordon volt kormányfő visszatérése kapcsán pedig megjegyezte, teljesen rendben van, hogy új szereplők jelennek meg a politikai színtéren, bár „feltehetőleg ez nem a legjobb hír az MSZP számára”. A kérdés azonban a külügyminiszter szerint elsősorban az ellenzéket érinti, a kormánynak az a dolga, hogy jól kormányozzon és végezze a munkáját.
Martonyi János a párizsi magyar nagykövetségen a Magyar Érdemrend tisztikeresztjét adományozta Jean-Michel Casa francia diplomatának, a francia külügyminisztérium európai főigazgatójának, majd vitaest keretében a francia Nemzetközi Kapcsolatok Intézetében egyeztetett nagyvállalatok vezetőivel, politikusokkal, vezető értelmiségiekkel és köztisztviselőkkel.