„Két éve úgy vettem át Magyarország vezetését, hogy egy görögországihoz hasonló összeomlás fenyegetett, de mostanra sikerült stabilizálni a helyzetet” – hangsúlyozta Orbán. Szólt arról is, hogy az elmúlt időszak egyik nagy tanulsága, hogy a válságot nem lehet ugyanolyan eszközökkel kezelni, mint korábban.
„A válság megtanított minket arra, hogy nem élhetünk a lehetőségeinken túl, nem elég a meglévő struktúrák megreformálása, ennél több kell” – jelentette ki. A miniszterelnök szerint nem lehet a korábbi időszakhoz hasonlóan technokratikus hozzáállással kezelni a válságot. Az Európai Néppárt (EPP) kongresszusa szerdán vette kezdetét Bukarestben, ahol Orbán Viktor több uniós tagország vezetőivel találkozott.
Nem elég populistának nyilvánítani
„Az nem elégséges, hogy a válság idején a támogatásokat hirtelen megnövelni képes, badarságot és szamárságokat beszélő pártokat populistának és szélsőségesnek nyilvánítjuk” – mondta a beszédet követően újságíróknak Orbán Viktor. Azt kérdést is föl kell tenni, hogy miért támogatják őket az emberek, és ebből le kell vonni azt a konklúziót, hogy ma Európa a kelleténél elitistább, bürokratikusabb és technokratább.
Hangsúlyozta: „nem teszünk elegendő erőfeszítést annak érdekében, hogy a válságtól sújtott emberek, különösek a szegények és a középosztály lecsúszó rétege úgy érezhesse: mi jelentjük számukra a jövőt, illetve a miáltalunk támogatott demokrácia a megoldás az ő személyes problémáikra”.
Orbán: Nagyon közel a megállapodás
Nagyon közel a megállapodás a Nemzetközi Valutaalappal, illetve az Európai Unióval, de Magyarországnak nincs szüksége hitelre, csak elővigyázatossági hitelkeretre – ezt a Bloomberg üzleti hírportálnak adott bukaresti interjúban mondta Orbán. Hangsúlyozta: szerinte nézeteltérés van Magyarország és az Európai Unió között a költségvetést illetően, de a büdzsé helyzete kezelhető.
„A bankok már rég nem hiteleznek”
A Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter által szerdán bejelentett, 367 milliárd forintos pótlólagos kiigazítási lépések egyik eleméről szólva elmondta: a bankadó fenntartása nem lesz negatív hatással a magyar gazdaságra, mivel a hitelezők már eleve tartózkodnak a hitelfolyósítástól. Mint fogalmazott, „a bankok már rég nem hiteleznek, folyamatban van a mérlegalkalmazkodás”.