Újabb kiigazításról döntött a kormány

A kormány újabb, összesen 367 milliárd forint értékű kiigazításról döntött 2013-ra – jelentette be Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter. Egyetért a Fidesz-frakció a 2013-as költségvetést érintő kormányzati kiigazító lépésekkel.

Gabay Balázs
2012. 10. 17. 8:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Giró-Szász András kormányszóvivő a sajtótájékoztatón hangoztatta: a cél, úgy kivezetni az országot az elődöktől örökölt túlzottdeficit-eljárásból, hogy a kohéziós pénzek se kerüljenek veszélybe. A nemzetgazdasági miniszter a szerdai kormányülésen megszületett döntéseket ismertetve elmondta: a 2013-as büdzsé kézben tartására ugyan a kormány véleménye szerint elegendő a korábban bejelentett egyenlegjavító intézkedés, az unió szerint viszont nem. „Ennek valamilyen érzelmi alapja van, ugyanis mi vagyunk az egyetlen uniós tagország, melynek nem hiszi el az EU, hogy 3 százalék alatt képes tartani a költségvetési hiányt” – vélte a tárcavezető.

Matolcsy György elmondta, Magyarország 2004 óta áll kétszeres túlzottdeficit-eljárás alatt. Az EU-ban 21 tagállammal szemben van folyamatban ilyen eljárás, novemberben teszik majd közzé, kit vesznek ki belőle. A tárcavezető aláhúzta, ha nem kerülünk le a szégyenpadról, a magyar kohéziós alapból ennek eredményeképp majd 1000 milliárdot vonhatnak le.

Az unió 2012 októberében küldött hivatalos jelzést hazánknak, hogy az intézkedéssorozat ellenére a költségvetési hiány számításaik szerint 3,7–3,9 százalék között lesz. – Ezzel mi nem értünk egyet, közgazdaságilag és szakmailag elhibázottnak tartjuk a számítást – fogalmazott Matolcsy György. Megemlítette Bulgáriának azt a lépését, mely egyedül a kaszinókban engedélyezi a játékgépek üzemeltetését. A döntés 1 milliárd eurót hozott be a bolgár költségvetésbe. Ezt ugyan Magyarország is bevezeti január elsejétől, az unió hazánknak azonban már nem ismeri el, hogy komolyabb összeget tud belőle beépíteni az államkasszába. „Amit a bolgárok megtettek, azt a magyarok nem tudják, mondja az unió, ez abszurdum. Az uniós tárgyalódelegáció csak a számításinkból eredő többletbevétel kétharmadát veszi figyelembe, így adódott a mostani helyzet. A helyzet kialakulásához az is hozzájárult, hogy az EU–IMF-csoport lefelé taksálta a magyar növekedési kilátást, többek között ezért is volt szükség az újabb korrekcióra” – jegyezte meg a miniszter. Az unió jelenlegi álláspontja miatt a kabinet 2012-re egy 133 milliárdos, 2013-ra pedig egy 367 milliárd forintos intézkedéssorozatról döntött. Ez a két lépés a nemzetgazdasági miniszter szerint elégséges ahhoz, hogy idén és jövőre jóval 3 százalék alatt tartsuk a büdzsé hiányát. A döntés szükségességével ugyanakkor nem ért egyet a kormány, közgazdaságilag, szakmailag elhibázottnak tartják a számítást.

Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője szerint a kormány által szerdán bejelentett költségvetési kiigazító intézkedésekkel jövőre 3 százalék alatt marad a GDP-arányos államháztartási hiány, de az kétséges, hogy a várt teljes összeg befolyik majd a büdzsébe.

A szükségesnél nagyobb mértékűnek nevezték az MTI által megkérdezett elemzők a Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter által szerdán bejelentett 367 milliárdos jövő évi költségvetési kiigazítási csomagot, amely véleményük szerint tovább ronthatja a növekedési kilátásokat és emelheti az inflációt.

A Magyar Bankszövetség megdöbbenéssel értesült arról, hogy a kormány „egyoldalúan megszegi” a korábban közösen elfogadott és aláírt együttműködési megállapodásokat, és a tervezett kiigazítás negatív gazdasági és társadalmi hatására, főleg a növekedési kilátások romlására figyelmeztet.

Nem elfogadható a kettős mérce

Matolcsy hangsúlyozta, a magyar kormány mindent megtett, hogy tartsa a hiányszámításokat. De mivel ez alapján nem vennének ki minket azon államok közül, amelyek ellen eljárás folyik, a kabinet úgy döntött, megragadja a lehetőséget. „Bár nem értünk egyet az unió értékelésével, a kettős mércével, ennek ellenére olyan intézkedéssorozatról döntöttünk, mellyel most már az unió is biztosítva láthatja a 2,7 százalékos hiánycél teljesülését.” A tárcavezető az EU egyetlen dicséreteként megjegyezte: azt legalább elismerték, hogy idén 3 százalék alatt tudjuk tartani a hiányt. Viszont kitért rá, hogy az unió 11 tagállam esetében elismeri – és nem lát benne kivetnivalót –, hogy 3 százalék felett alakul a deficit. Országneveket nem kívánt mondani, hiszen baráti államokról van szó. „Ez a kettős mérce nem elfogadható” – tette hozzá.

A kialakult helyzetben Matolcsy hét olyan intézkedést jelentett be, mellyel a magyar kormány meg kívánja győzni a tárgyalódelegációt a hiány tartásáról. A lépéssorozat összesen 367 milliárd forintot tartalmaz.

Ennek egyik tétele, hogy a kormány 72 milliárd forinttal több bankadót szed be a tervezetthez képest 2013-ban. A kabinet célja jövőre a bankadó megfelezése lett volna, a bankszövetséggel kötött megállapodás azonban az uniós követelések miatt nem volt tartható. A pénzügyi tranzakciós illeték értékét 1 ezrelékről 2 ezrelékre emelik, amiből 90 milliárdos bevételt várnak. A terhet az államkincstár esetében is 2 ezrelékben határozzák meg, amitől 40 milliárdos többletet remélnek. Matolcsy rögzítette: van olyan pénzintézmény, mely egyáltalán nem hárítja majd át az emberekre a terhet, van azonban olyan is, mely megteszi ezt. Giró-Szász András itt hangsúlyozta, a bérekre, nyugdíjakra és a szociális juttatásokra nem vet ki tranzakciós illetéket a kormány.

Reakciók

Az LMP szerint a kormány előtt már csak egyetlen cél maradt: világcsúcsot dönteni a megszorító csomagok egymás utáni bejelentésével. Jávor Benedek frakcióvezető azt mondta, hogy a tranzakciós illetéket és a közműadót a bankok és az érintett cégek át fogják hárítani az emberekre.

A Jobbik szerint a szerdán bejelentett költségvetési kiigazítással az bizonyosodott be, hogy a kormány „engedett az Európai Unió zsarolásának” és a korábbi harcias hangvételű politikai nyilatkozatok után "a teljes fegyverletételt" választotta, ezért le kellene mondania - jelentette ki szerdai sajtótájékoztatóján Volner János.

A jegybank sajtóosztálya a gazdasági növekedésre gyakorolt negatív hatását emelte ki a szerdán bejelentett költségvetési kiigazításnak. Simor András éppen egy keddi konferencián hívta fel a figyelmet arra, hogy a bankrendszer terheinek csökkentése nem cél, hanem a növekedés beindításának egyik eszköze; a kormány szerdai bejelentése pedig ezzel éppen ellentétes – közölték.

A Demokratikus Koalíció (DK) szerint a Matolcsy György által bejelentett költségvetési kiigazítás egy növekedésellenes csomag. Erről Bauer Tamás, az ellenzéki párt alelnöke beszélt szerdai sajtótájékoztatóján. A politikus azt mondta: a költségvetési egyenleg javítására szükség van, de nem úgy, ahogy azt a kormány bejelentette, mert ezzel nem használ, hanem árt az országnak.

Az intézkedéssorozatnak köszönhetően változik a helyi iparűzési adóalap számítása is. Az eladott árú beszerzési értékét mostantól az árbevétel 80 százalékáig vonhatják le a kereskedők. Ez döntő mértékben a nagykereskedőkre hárít majd pluszterheket, kisebb mértékben az energiaszektort is érinti a döntés. A lépéstől 35 milliárd forintot vár a kormány. A korábbi híreknek megfelelően bevezetik a közműadót, amit nem csak Budapesten, de minden magyar településen kivetnek. Matolcsy szerint ez többnyire a külföldi multinacionális cégekre hárít majd terhet, és 30 milliárddal toldhatja meg a büdzsét.

60 milliárddal több áfára várva

Változást jelent majd, hogy a kafetéria esetében az egészségügyi hozzájárulás mértékét 10-ről 27 százalékra növeli a kabinet. – Ez – így a nemzetgazdasági miniszter – érzékeny tétel. Ezért megvizsgáltuk, hogy eltűnik-e a kafetéria igénybevételének előnye. Biztosíthatok mindenkit, nem tűnik el, csak csökken – jegyezte meg. Számszerűsítve a döntést ez annyit jelent, hogy mostantól minden kafetériából kihasított 100 forintnak 34 forint lesz az adótartalma.

Szerdán kiderült, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal folytatja korábban bejelentett hatékonyságnövelő programját. Ennek folyományaként 60 milliárd forintos többletáfa-bevétellel kalkulál a kormány. Az adóbevallásnál 2,5 millió forintig lesz lehetőség egyedi számlaellenőrzésre. Ez Matolcsyék számításai szerint nagymértékben növeli az adóbevételek mértékét, és komolyan kifehéríti a gazdaságot.

Mint a tárcavezető hangsúlyozta, ebből a hétpontos intézkedéssorozatból kitűnik, hogy nem változnak a közszféra bérei, és nem az IMF-követelések mentén kívánt változtatni a kabinet. A lépéseket tartalmazó részletes dokumentumot csütörtökön adják át Olli Rehn uniós biztosnak. „Reméljük az Európai Bizottság végre átáll a magyar álláspontra, és ha kiderül, hogy nekünk volt igazunk, akkor mindenképp ki kell venni jövő év közepén Magyarországot a túlzottdeficit-eljárás alól.”

Egyetértenek

Egyetért a Fidesz-frakció a 2013-as költségvetést érintő kormányzati kiigazító lépésekkel, a képviselőcsoport szerint ugyanis ha az Európai Unió többet követel, akkor nem a családok, hanem a bankok terheit kell megemelni – közölte Rogán Antal. A Fidesz frakcióvezetője így reagált Matolcsy György szerdai tájékoztatójára, ahol a nemzetgazdasági miniszter bejelentette: további 367 milliárd forintnyi, a jövő évi büdzsét érintő kiigazításról döntött a kabinet annak érdekében, hogy az Európai Bizottság is teljesíthetőnek lássa jövőre a GDP-arányos 2,7 százalékos költségvetési hiányt.

Ezzel kapcsolatban Rogán közleményében azt írta: Magyarország külső segítség nélkül, saját erejéből 2011 óta 3 százalék alatt tartja a költségvetési deficitet. Jövőre 11 olyan EU-tagállam lesz, amelynek költségvetési hiánya jelentősen meghaladja az előírtat – hívta fel a figyelmet a frakcióvezető, aki szerint Magyarországtól a brüsszeli bizottság mégis többet követel. „Kettős mércét alkalmaznak, hiszen azt, ami bevált más uniós tagállamokban, például Bulgáriában, Magyarországtól már nem fogadják el” – vélekedett.

Csökkenek a családok terhei

A Fidesz-frakció ugyanakkor fontosnak tartja, hogy megszűnjön a Magyarországgal szemben nyolc éve zajló túlzottdeficit-eljárás, és az ország szabadon felhasználhassa a fejlődéséhez szükséges kohéziós forrásokat. Rogán azonban azt is hozzátette, hogy a 2010 előtti súlyos eladósodás és a 2004 óta minden évben magas költségvetési deficit nem a magyar családok hibája, arról a „felelőtlen szocialista politikusok, a Gyurcsány- és Bajnai-kormányok vezetői, miniszterei és az őket támogató képviselők tehetnek”.

„Hiába próbálják ránk erőltetni, nem vagyunk hajlandók a bérek és nyugdíjak csökkentésére és a személyi jövedelemadó emelésére sem” – közölte, kijelentve, hogy a frakció ezért egyetért a kormány szerdai döntésével, vagyis „ha az Európai Unió többet követel, akkor nem a családok, nem a bérből és fizetésből élők, hanem a bankok terheit kell megemelni”.

A szerdán ismertetett költségvetési kiigazítás lehetővé teszi, hogy 2013-ban alacsony költségvetési hiány és csökkenő államadósság mellett is megvalósuljon a munkahelyvédelmi akcióterv, amellyel csökkennek a kisvállalatok adóterhei, a fizikai dolgozókat, a 25 év alattiakat, az 55 év felettieket, valamint a szülésből visszatérő nőket foglalkoztatók adókedvezményt kapnak, „a Bajnai-kormány trükkös adóemelésének, a félszuperbruttónak” a kivezetésével pedig csökken a családok személyijövedelemadó-terhe is – írta közleményében Rogán.

Egyenlegjavító program

A 2013-as költségvetésben 397 milliárd forintos kiigazítási programról döntött október 4-i ülésén a kormány, amellyel biztosítható a 3 százalék alatti GDP-arányos államháztartási hiány. A kormány akkor 133 milliárd forinttal kiigazította az idei költségvetést is, és jövőre 1 százalékos gazdasági növekedéssel számolt. Az új államháztartási hiánycélt az intézkedések révén az idén és jövőre is a GDP 2,7 százalékára tervezték. A tranzakciós illetéket mégsem terjesztették ki a Magyar Nemzeti Bankra: ezt a lépést az Európai Bizottság szóvivője még aznap üdvözölte.

A kormány a tanári fizetések 2013. szeptember 1-jei emelését 2014 elejéig elhalasztotta, amivel 73 milliárd forintot takarít meg. Amennyiben viszont 2013-ban a tervezett 1 százaléknál jobb lesz a gazdasági növekedés, akkor visszahozzák a korábbi időpontot. A kormány 95 milliárd forintos többletbevételt remél az adóbeszedés hatékonyságának növelésétől, és a jövő év során a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) közreműködésével valamennyi pénztárgéphez bevezeti az online kapcsolatot.

November 7-én publikálhatják

Az Európai Bizottság (EB) minden évben kétszer prognózist ad ki a 27 tagállamra vonatkozóan, és a következő őszi prognózist a tervek szerint november 7-én publikálják. A bizottság ebben nemcsak Magyarország friss növekedési kilátásait ismerteti, hanem a költségvetési hiány pályájára is előrejelzést ad.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.