Szigetvita: kínai hajók jelentek meg a szomszédos zónában

Hat kínai őrhajó megközelítette a japán fennhatóság alatt álló Szenkaku-szigeteket, amelyeket Kína is a magáénak tart.

WA
2012. 10. 02. 7:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kínai hajók nem hatoltak be a 22 kilométer széles japán felségvizekre, hanem csak az úgynevezett szomszédos zónában tartózkodtak. A hat hajó közül kettő maradt ott. A japán parti őrség hajói arra figyelmeztették őket, hogy ne hatoljanak be a felségvizekre. Tokió diplomáciai úton tiltakozott Pekingnél az eset miatt.

A Kelet-kínai-tengeren lévő, lakatlan szigetcsoport hovatartozása miatt az utóbbi hónapokban feszültté vált Japán és Kína viszonya. A helyzet augusztusban éleződött ki, amikor kínai aktivisták szálltak partra az egyik lakatlan szigeten, és kitűzték a kínai zászlót. A japán hatóságok elfogták, majd később elengedték őket. Válaszul egy másik szigeten japán nacionalisták szálltak partra, ami ellen Peking élesen tiltakozott. A feszültséget fokozta, hogy a japán kormány szeptember 11-én bejelentette: állami ellenőrzés alá vonja a szigeteket.

A tájfun miatt tűntek el a hajók

Legutóbb egy hete jártak kínai hajók a Kínában Tiaojü néven ismert szigetek környékén, és szeptemberben számos hasonló incidens történt a földterületet övező vizeken. A kínai hajók ideiglenes eltűnéséhez az is hozzájárult, hogy az elmúlt napokban tájfun haladt át a területen.

Az Aszahi Simbun című japán napilap jelentése szerint a szigetvita miatt két és félszeresére nőtt a japán parti őrségbe jelentkező fiatalok száma. A szeptemberben meghirdetett 40 helyre 7700-an jelentkeztek, sokan közülük kifejezetten azért, hogy „megvédjék az ország területét”.

A Nihon Keizai Simbun üzleti lap információ szerint a két ország megromlott viszonya miatt a pekingi vám- és pénzügyőrség kedden japán nyelvű újságokat is lefoglalt a Kínába beutazóktól.

Sokfelé kihat a szigetvita

Tajvan és Dél-Korea autó-, illetve elektromosberendezés-gyártó, valamint turizmus iparága is profitálhat rövid távon a hetek óta húzódó japán–kínai szigetvitából. Eközben a japán autógyártók kénytelenek visszafogni termelésüket.

Hazánkat se kerülte el a kínai–japán ellentét

Magyarországon is érezteti hatását a fellángoló ellentét. Múlt hétfőn 150-200-an vonultak a budapesti japán nagykövetség elé. Másnap Pekingben japán–kínai egyeztetés volt külügyminiszter-helyettesi szinten, a japán és a tajvani parti őrség pedig vízágyúkkal támadta egymást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.