Félmillió felett a szíriai menekültek száma

Több mint félmillió szíriai állampolgár menekült a környező országokba a Bassár el-Aszad vezette rezsim elleni felkelés tavaly márciusi kezdete óta.

KG
2012. 12. 11. 17:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Libanonban, Jordániában, Irakban, Törökországban és Észak-Afrikában nyilvántartott vagy regisztrálásra váró szíriai menekültek száma 509 559 – derül ki a világszervezet szakosított szervének Genfben kiadott közleményéből. A legutóbbi adatok szerint 154 387-en tartózkodnak Libanonban, 142 664-en Jordániában, 136 319-en Törökországban, 64 449-en Irakban, 11 740-en pedig Észak-Afrikában. A jelentésben beszámoltak arról is, hogy novemberben naponta 3200 új szíriai menekültet regisztráltak a régió országaiban.

Az UNHCR közleményében felhívta a figyelmet arra, hogy a regisztrált szíriai menekültek csupán 40 százaléka él menekülttáborokban. A többséget gyakran a helybeliek szállásolják el, vagy más tömegszállásokon húzzák meg magukat, ami főleg Libanonban, Észak-Afrikában és Jordániában jellemző, ahol nincs kapacitás a menekültek fogadására.

Törökországban jelenleg 14 menekülttábor működik, és minden szíriai állampolgárt el tudnak helyezni. Az ENSZ adatai szerint a szíriai kormányerők és a felkelők közötti összecsapásokban eddig negyvenezren vesztették életüket.

Szíria demokratikus lehet a maga módján – véli a Magyar Nemzetnek adott interjújában Tálas Péter. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanára nem sok reményt lát Bassár el-Aszad rendszerének fennmaradására, s rámutat, a közel-keleti ország útja a demokrácia felé egyáltalán nem egyenes, de nem is feltétlenül ezt várják el tőle.

Keresztényellenesség

Egyre több támadás éri az Aszad-ellenes erők részéről a kisebbségben élő keresztényeket, mert a lázadók potenciális veszélyforrásnak, a regnáló elnök támogatóinak tartják őket. A keresztényellenesség fokozódásáról tanúskodik az a Reuters által készített fotó is, amelyen egy lázadó papi öltözékben, fegyverrel és egy letört kereszttel a kezében fényképezkedik.

Korábban egyébként a keresztények is csatlakoztak a Bassár el-Aszad rezsimje elleni kormányellenes tüntetéshez, ám később visszavonultak a lázadásoktól, ugyanis úgy voltak vele: kiszámíthatóbb számukra egy diktatúra által biztosított vallásszabadság, mint az iraki vagy egyiptomi példa.

Gondot okoz a térségben

A Stratégiai Védelmi Kutatóközpont szerint komoly geostratégiai kockázatokat rejt magában az elhúzódó szíriai konfliktus a térségbeli országok számára: míg Törökország a kurdok aktivizálódásától tart, addig Izrael azt szeretné, ha Irán befolyása csökkenne. Utóbbi állam egyelőre a status quo megőrzésében érdekelt, és attól tart, hogy az USA megerősödhet a Közel-Keleten.

Sem Törökországnak, sem Szíriának nem érdeke, hogy háborúba torkolljon határ menti konfliktusuk, ennek ellenére továbbra is lövik egymást. Senki sem tudja, miért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.