Halálos robbanás és ellenzéki szervezkedés Szíriában

Homszban pokolgép robbant, az ellenzék közben kidolgozta egy átmeneti kormány megalakításának alapelveit.

PR
2012. 12. 02. 18:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Legalább tizenöt ember meghalt, amikor vasárnap pokolgép robbant a közép-szíriai Homszban, egy mecset közelében – közölte a Szana állami hírügynökség. Legalább huszonnégyen megsebesültek, néhányuk állapota válságos. Számos környező épület megrongálódott a robbanásban. A robbanószerkezetet egy parkoló autóban helyezték el, a mecsettől nem messze.

Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH) korábban még hét halottról számolt be. A szervezet aktivistái által készített videofelvételen látható volt, amint három holttestet kiemelnek a romok közül. Más képsorokon égő járművek voltak láthatók, valamint épületek megrongálódott homlokzatai.

A Szana arról is beszámolt, hogy Homsz külvárosában a hadsereg a felkelők rejtekhelyei ellen indított műveletben több tucatnyi fegyverest megölt.

Átmeneti kormányt alakítana az ellenzéki koalíció

Az újonnan megalakult szíriai ellenzéki koalíció kidolgozta azokat az alapelveket, amelyek alapján átmeneti kormányt alakítana – közölték vasárnap. A koalíció mintegy 60 képviselője szombaton az egyiptomi fővárosban, Kairóban tanácskozott. Közölték, hogy az általuk létrehozandó kabinet képviselné Szíriát nemzetközi téren abban az esetben, ha megfosztanák hatalmától Bassár el-Aszad elnököt.

Az al-Dzsazíra arab hírtévé arról számolt be, hogy az átmeneti kormányban tíz miniszter lenne, köztük az is, aki felelne a védelmi kérdésekért, valamint az ellenzéki erők közötti kapcsolatok megerősítéséért külföldön és az ellenzék ellenőrzése alatt álló területeken. A miniszterjelöltek nem lehetnek idősebbek 35 évesnél, és forradalmi nézeteket kell képviselniük. A kabinet összetételének meghatározásakor az ellenzéki koalíció 60 tagjából legalább 38-nak a támogatása szükséges. A tanácskozáson döntés született arról, hogy az ellenzéki erők legközelebb a marokkói Marrakeshben ülnek össze, addigra már kijelölik az átmeneti kormány miniszterelnökét.

Heves harcok Damaszkusznál

Damaszkusz környékén vasárnap is folytatódtak a heves harcok a szíriai ellenzéki erők és a kormányhadsereg között. Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH) beszámolója szerint a kormányerők tüzérséggel és harci gépekkel támadtak. A harcok a fővárostól keletre fekvő Erbinnél összpontosultak. Sok áldozattal járó összecsapások voltak ugyanakkor Zabadániban, a fővárostól északnyugatra és Milhánál.

Hírügynökségek szerint vasárnap Damaszkusz környékére összpontosulnak a harcok. A kormányerők a múlt csütörtökön indítottak átfogó támadást, hogy visszafoglalják a fővárost övező nyolc kilométeres gyűrűt, amelyet mindenképpen tartani szándékoznak. Ezzel kívánnak ugyanis tárgyalóképes pozíciót kivívni, ha sor kerül a párbeszédre az ellenzéki erőkkel.

Az OSDH tájékoztatása szerint a hadsereg repülőgépekkel bombázta az északi Aleppó tartományt, ahol a hadsereg a tartományi székhely számos kerületében vív elkeseredett harcokat az ellenzéki fegyveresekkel. Itt már negyedik hónapja folytatódnak az utcai harcok.

Szíriában szombaton 116-an haltak meg a harcokban, ebből 43 volt civil, 46 felkelő és 27 a katona – az OSDH adatai szerint. A húsz hónapja tartó erőszaknak már több 41 ezer halálos áldozata van a közel-keleti országban – emelte ki jelentésében az AFP francia hírügynökség.

Szíria demokratikus lehet a maga módján – véli a Magyar Nemzetnek adott interjújában Tálas Péter. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanára nem sok reményt lát Bassár el-Aszad rendszerének fennmaradására, s rámutat, a közel-keleti ország útja a demokrácia felé egyáltalán nem egyenes, de nem is feltétlenül ezt várják el tőle.

Keresztényellenesség

Egyre több támadás éri az Aszad-ellenes erők részéről a kisebbségben élő keresztényeket, mert a lázadók potenciális veszélyforrásnak, a regnáló elnök támogatóinak tartják őket. A keresztényellenesség fokozódásáról tanúskodik az a Reuters által készített fotó is, amelyen egy lázadó papi öltözékben, fegyverrel és egy letört kereszttel a kezében fényképezkedik.

Korábban egyébként a keresztények is csatlakoztak a Bassár el-Aszad rezsimje elleni kormányellenes tüntetéshez, ám később visszavonultak a lázadásoktól, ugyanis úgy voltak vele: kiszámíthatóbb számukra egy diktatúra által biztosított vallásszabadság, mint az iraki vagy egyiptomi példa.

Gondot okoz a térségben

A Stratégiai Védelmi Kutatóközpont szerint komoly geostratégiai kockázatokat rejt magában az elhúzódó szíriai konfliktus a térségbeli országok számára: míg Törökország a kurdok aktivizálódásától tart, addig Izrael azt szeretné, ha Irán befolyása csökkenne. Utóbbi állam egyelőre a status quo megőrzésében érdekelt, és attól tart, hogy az USA megerősödhet a Közel-Keleten.

Sem Törökországnak, sem Szíriának nem érdeke, hogy háborúba torkolljon határ menti konfliktusuk, ennek ellenére továbbra is lövik egymást. Senki sem tudja, miért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.