Ponta: A keresztnéven kívül semmi közös nincs bennem és Orbánban

Victor Ponta a karácsony előtt megalakuló új román kormányról nyilatkozott a Die Weltnek, és azt is elmondta, Orbán Viktor a szélsőjobb felé sodródik.

TK
2012. 12. 14. 12:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vasárnapi választásokon kétharmados parlamenti többséget szerző Szociálliberális Szövetség (USL) társelnöke, a román Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke arra a kérdésre válaszolva, hogy Traian Basescu államfő vajon megbosszulja-e a leváltására tett kísérletet, azt mondta, nem számít erre, abból indul ki, hogy az elnök tiszteletben tartja a választási eredményt. Senki sem engedhet meg magának egy újabb kormányválságot, tette hozzá.


Ponta nem érzi magát áldozatnak

Az államfő ellen indított eljárás európai bírálatával kapcsolatban kifejtette: nem érzi magát az Európai Néppárt áldozatának, és úgy véli, José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke őt személy szerint ugyan nem kímélte, de Romániát „mindig rendívül méltányos módon, kiegyensúlyozottan kezelte”.

Victor Ponta a brit hírügynökségnek adott interjúban szerdán sürgette Traian Basescu elnököt, hogy vegye tudomásul a szövetség választási győzelmét, és ismét nevezze ki őt miniszterelnöknek, különben az ország visszasüllyed a politikai zűrzavarba. Romániában érvényben maradnak a megszorító intézkedések 2013-ban.

Bár a parlamenti választásoknak már vége, a pártok nyilatkozatainak hangneméből úgy tűnik, a kampány még tart – hangzott el egy a romániai parlamenti választásokat értékelő rendezvényen szerdán Budapesten.

A felvetésre, hogy a Romániával szemben megfogalmazott kritikát a Magyarországgal kapcsolatos bírálatokkal együtt kell kezelni, kifejtette: tévedés közötte és Orbán Viktor között párhuzamot vonni. A „keresztnéven kívül semmi közös nincsen bennünk” – hangsúlyozta. Megjegyezte, hogy tőle „mi sem áll távolabb, mint a nemzeti bank státusának megtámadása és a média szabadságának korlátozása”, és míg ő a politikai közép baloldalán áll, a magyar miniszterelnök a jobboldalhoz tartozik, „ha nem a szélsőjobbhoz”.

Arra a kérdésre válaszolva, hogy az alkotmány módosításával ő is „örökre be akarja-e betonozni a hatalmát, mint Orbán", a román politikus kifejtette: a politika és a civil társadalom egyaránt úgy véli, hogy a 22 éve elfogadott alkotmány módosításra szorul. Hozzátette, mindenekelőtt azt kívánja elérni, hogy bevezessék a közvetlen államfőválasztás intézményét. Hangsúlyozta, hogy az alkotmányt csak népszavazással lehet módosítani, az esetleges változtatások pedig csak a következő parlamenti ciklusban lépnének érvénybe.

Schengeni övezet

A belső határellenőrzés nélküli schengeni övezethez való csatlakozás folyamatának elhúzódásával kapcsolatban elmondta: az államfővel együtt azért küzd, hogy Románia 2013 első félévében csatlakozhasson az övezethez. Derűlátó az ügyben, és arra számít, hogy az uniós belügyminiszterek a márciusi értekezletükön zöld jelzést adnak az országnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.