A kétharmados választási győzelmet arató USL hatalmi harcban áll Basescuval, aki korábban úgy nyilatkozott, hogy soha nem fogja még egyszer kinevezni a 40 éves Pontát miniszterelnöknek – írja a Reuters. Minden huzavona az új kormány megalakítása körül hetekig tartó sodródásra ítélné a recesszióval küzdő országot, és késleltetné a tárgyalásokat a Nemzetközi Valutaalappal egy új hitel felvételéről, miután a jelenlegi 5 milliárd eurós IMF-hitelmegállapodás a jövő év elején lejár – mutat rá a hírügynökség.
A Reuters emlékeztetett: Ponta és csapata idén júliusban megpróbálta eltávolítani az államfőt arra hivatkozva, hogy túllépte hatáskörét, de az Európai Unió súlyos bírálatát vonta magára, Brüsszel a jogállamiság aláaknázásával vádolta a Ponta-kormányt. „Azt várom, hogy Basescu elnök tiszteletben tartja az alkotmányt és a románok akaratát – válaszolt Ponta a hírügynökség írásban feltett kérdéseire. – Ha más utat választ, veszélyezteti Románia stabilitását egy nagyon kényes pillanatban.”
Ponta már Románia harmadik miniszterelnöke idén. Elődeit a megszorító intézkedések és a korrupció miatt kirobbant utcai tiltakozások buktatták meg. Basescu ugyan némileg enyhített a Pontával szembeni hangnemén, de eddig nem tett egyértelmű nyilatkozatot, hogy kit nevez ki miniszterelnöknek – írta a Reuters.
Választ kell találni
2016-ig választ kell találnia az erdélyi–partiumi magyar választókat képviselő alakulatoknak arra, hogyan mozgósítsák potenciális szavazóikat. Ha ez nem sikerül, nagyon nagy baj lehet. Victor Ponta és az általa összetákolt szövetség egyáltalán nem tűnik annyira stabilnak, mint azt a külső szemlélővel láttatni akarják. Nyugat-európai elemzők a Fidesz–KDNP 2010-es győzelméhez hasonlítják az USL sikerét, azonban arról elfelejtkeznek, hogy itt két, egymással a korábbi évtizedekben szöges ellentétben álló alakulat szövetségéről van szó. Olvassa el az MNO összeállítását.
Érvényben maradnak a megszorító intézkedések
Romániában a jövő év folyamán is érvényben maradnak a megszorító intézkedések, amelyeket három évvel ezelőtt fogadott el az akkori kabinet – derült ki a román kormány szerdai ülését követően. A kormányülésen kiigazították az infláció mértékével a helyi adók alsó és felső határát is, és ezzel a kormány megteremtette a helyi önkormányzatoknak a törvényes lehetőséget, hogy növeljék a helyi adókat. Romániában 2010 óta változatlanok ezek az értékek, most a kormány 16 százalékkal növelte a határértékeket – közölte Andrei Zaharescu kormányszóvivő. A kormány becslései szerint az intézkedés nyomán a helyi önkormányzatok 527 millió lej (116 millió euró) többletbevételre tesznek szert.
Befagyasztott bérek
A Victor Ponta vezette kabinet több olyan megszorító intézkedés érvényességének a meghosszabbításáról döntött, amelyeket két évvel ezelőtt vezetett be a világgazdasági válság miatt az Emil Boc vezette kabinet. Így 2013-ban a közalkalmazottak továbbra sem kaphatnak ebéd-, ajándék- és üdülési utalványokat, az 1989-es forradalmárok nem kapják meg juttatásaikat, és korlátozták a vasúti közlekedésben járó kedvezményeket.
A közalkalmazotti bérek is befagyasztva maradnak 2013-ban, miután a román kormány december elején 7 százalékkal emelte a fizetéseket, és így maradéktalanul visszaadta azt a pénzt, amit 2010-ben a Boc-kabinet elvett a közalkalmazottaktól a 25 százalékos bércsökkentéssel.