A britek fontosabbak lettek a kilábalásnál

A Nagy-Britannia EU-tagságával kapcsolatos esetleges népszavazás témája uralta csütörtökön a davosi fórumot.

KG
2013. 01. 24. 19:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miután David Cameron Davosban a nemzetközi politikai és üzleti élet képviselői előtt is vázolta terveit – miszerint a brit kormány újra akarja tárgyalni viszonyrendszerét az unióval, amit egy népszavazás követhet a tagságról – az üzleti világ 56 vezető alakja – köztük a Diageo italóriás, vagy a londoni tőzsde vezérigazgatója – levelet küldött a The Times című lapnak, amelyben kifejtik: az Európával kapcsolatos viszony újragondolása „jó az üzleti életnek, és jó a munkahelyteremtés szempontjából Nagy-Britanniának”.

„Ez az alkalmas pillanat, hogy erőfeszítések történjenek egy rugalmasabb, versenyképesebb Európai Unió kialakítására, ami minden tagállam számára növekedést hozhat” – áll a levélben. Mások viszont a lehetséges kockázatokról beszéltek, egyebek mellett arra hívták fel a figyelmet, hogy az ilyen, bizonytalanságot sugalló elképzelések tartják vissza az embereket a beruházásoktól. Több vezető európai politikus arra szólította fel a brit kormányt, hogy Nagy-Britannia feltétlenül maradjon az EU tagja, és ne fordítson hátat a közösségnek. Mire Cameron kijelentette: London egyáltalán nem akar hátat fordítani a közösségnek, sőt a kapcsolatok megreformálása mindenkinek a javára válhat.

Merkel a közép-kelet-európai térséget dicsérte

Nagy érdeklődés kísérte Angela Merkel német kancellár felszólalását, aki közvetlenül nem reagált a brit elképzelésekre, viszont konkrét javaslattal állt elő az EU versenyképességének javítását illetően: a német kancellár szerint a tagországoknak külön-külön egy „versenyképességi szerződést” kellene kötniük az Európai Bizottsággal, és ebben köteleznék magukat versenyképességük javítására. Különböző mutatók alapján követni lehetne, hogy mely ország dolgozik ezen, és melyik nem – mondta a német kancellár.

Merkel külön kitért a közép-kelet-európai térségre is, és több beruházásra kérte a nemzetközi nagyvállalatokat. Ezek az országok „csendben és észrevétlenül” jó néhány reformot végrehajtottak, miközben a világ más országok reformjairól többet beszél. „Ezek az országok már évekkel ezelőtt hatalmas erőfeszítéseket tettek, aminek köszönhetően jelentősen javult a beruházási klíma” – emelte ki a kancellár. Hozzátette: a befektetőknek érdemes ezt figyelembe venniük.

2015 után dönthetnek az uniós tagságról

Nagy-Britannia 2015 után népszavazáson dönthet európai uniós tagságáról – közölte szerdán Londonban a brit kormányfő. David Cameron kijelentette: az EU fennmaradására a legnagyobb veszélyt nem a változtatások szószólói jelentik, hanem azok, akik az „új gondolkodásmódot eretnekségként bélyegzik meg”.

A francia külügyminiszter úgy reagált a hírre: nem csinálhatnak egy a la carte Európát. Az Európai Parlament (EP) elnöke is bírálta Cameront. Az Egyesült Államok szerint Nagy-Britannia erősebb az Európai Unió tagjaként, és az EU is erősebb a brit tagság által. Az amerikai kormány üdvözli Cameronnak azt a felhívását, hogy Nagy-Britannia maradjon meg az EU-n belüli aktív erőnek.

Hazai vélemények

A brit Munkáspárt vezetője szerint veszélyes a kormányzó párt EU-politikája. Ed Miliband január 13-án bejelentette, a Munkáspárt nem támogat semmiféle népszavazást a brit uniós tagság kérdéséről. Cameron korábban közölt, hivatalos álláspontja szerint Londonnak újra kell tárgyalnia az EU-hoz fűződő kapcsolatok szabályrendszerét, és ennek keretében el kell érnie bizonyos szuverenitási hatáskörök „hazatelepítését”. George Osborne pénzügyminiszter is azt nyilatkozta a Die Weltnek, hogy meg kell változnia az Európai Uniónak, hogy Nagy-Britannia a közösség tagja maradhasson.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.