Még jobban felzavarta a vizet Clinton

Peking „rendkívüli elégedetlenségét” fejezte ki vasárnap kiadott külügyminisztériumi közleményében Hillary Clinton lépése miatt.

NT
2013. 01. 20. 8:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A közleményben a kínai külügyi szóvivő határozottan elutasította az amerikai diplomácia vezetőjének pénteken Washingtonban elhangzott megjegyzését. Clinton ugyanis aznap hivatalában fogadta japán kollégáját, Kisida Fumiót.

„Mint ahogy azt korábban már sokszor elmondtam, az Egyesült Államok ugyan nem foglal állást ezeknek a szigeteknek a szuverenitását illetően, azt azonban elismerjük, hogy japán közigazgatás alatt  állnak” – idézték a hírügynökségek Clinton szavait, amelyeket vendége előtt hangoztatott.

Sokfelé kihat a szigetvita

Tajvan és Dél-Korea autó-, illetve elektromosberendezés-gyártó, valamint turisztikai iparága is profitálhat rövid távon a japán–kínai szigetvitából. Eközben a japán autógyártók kénytelenek visszafogni termelésüket.

Magyarországon is éreztette hatását a fellángoló ellentét. Szeptember végén 150-200-an vonultak a budapesti japán nagykövetség elé. Másnap Pekingben japán–kínai egyeztetés volt külügyminiszter-helyettesi szinten, a japán és a tajvani parti őrség pedig vízágyúkkal támadta egymást.

Több száz éves dokumentumokkal, japán készítésű térképpel, tudósok szakvéleményével és a vezetés által kiadott fehér könyvvel igyekszik bizonyítani Kína, hogy a vitatott szigetek a fennhatósága alá tartoznak.

A kínai külügyi közlemény felszólítja az Egyesült Államokat, hogy „felelős módon” kezelje a szigetcsoport kérdését.

A Japánban Szenkaku, Kínában Tiaojü néven ismert szigetcsoport kíméletlen területi vita tárgya a két ország között. Tokió álláspontja szerint a szigetek hovatartozása nem vita kérdése, azok „történelmileg és a nemzetközi jog szerint” Japánhoz tartoznak.

A napokban a japán védelmi minisztérium jelezte: a szigetország fegyveres erői adott esetben figyelmeztető lövésekkel riasztanák el a vitatott hovatartozású tengeri területek légterébe betérő kínai  repülőgépeket. Peking akkor is azonnal reagált: provokatívnak, veszélyesnek és felelőtlennek nevezte a tervezett japán lépést. Közölte, hogy hajóinak és repülőgépeinek jelenléte a térségben Kína szigetek feletti „fennhatóságát kifejező normális cselekmény”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.