A pénteken aláírt megállapodásról a dél-koreai egyesített vezérkar és a védelmi minisztérium számolt be hétfőn. Utóbbi szóvivője, Kim Min Szok leszögezte, az együttműködés kiterjesztésének várakozásaik szerint az lesz a következménye, hogy Phenjan nem meri tovább provokálni Szöult. Dzsung Szung Dzso vezérkari főnök úgy fogalmazott, hogy a megállapodás erőteljes megtorlást tesz lehetővé, amelynek nyomán Észak-Korea „keserűen megbánna” bármilyen provokatív műveletet.
A megállapodás olyan esetekben helyez kilátásba közös fellépést, mint a felségvizek hadihajók általi megsértése, a határhoz közeli dél-koreai szigeteket célzó északi támadás, továbbá ellenséges szándékú légi vagy szárazföldi behatolás a déli területekre. Szöul az újabb kitételek szerint már ilyen műveletek ellen is amerikai támogatásáért folyamodhat. Az együttműködés most elhatározott kiterjesztéséről még 2010-ben kezdődött meg a munka azt követően, hogy Észak-Korea tüzérségi erővel megtámadott egy dél-koreai szigetet, és ott megölt négy embert. Az eddigi amerikai-dél-koreai katonai együttműködési program nagyobb méretű, átfogó konfliktusra vonatkozott. Az Egyesült Államok 30 ezer katonát állomásoztat a félsziget déli részén, és Japánban is rendelkezik katonai bázisokkal.
Az észak-koreai hadsereg térségbeli amerikai támaszpontokat fenyegetett meg március 21-én válaszul arra, hogy B–52-es vadászbombázók gyakorló repülést végeztek Dél-Korea légterében az Egyesült Államok és Dél-Korea közös hadgyakorlata keretében.
Kim Dzsong Un észak-koreai vezető pedig kijelölte azt a célpontot, amelyet országa elsőként támadna meg, ha fegyveres konfliktus bontakozna ki az egyre feszültebb viszonyban lévő két Korea között. Phenjan egyébként ismét atomkísérletet hajtott végre nemrég, és erre a nemzetközi közösség újabb büntetőintézkedésekkel válaszolt. Észak-Korea megszakította továbbá a vöröskeresztes forródrótot a két ország között – bár későbbi közlések szerint maradt még lehetőség a közvetlen kommunikációra –, és semmisnek nyilvánította az ötven évvel ezelőtt kötött megnemtámadási egyezményt. Az ország ezek után – még tovább feszítve a húrt – kis hatótávolságú rakétát tesztelt pár hete. A kísérlet során indított két rakéta a Koreai-félszigettől keletre csapódott be a tengerbe az AP hírügynökség értesülései szerint.