Amerikával karöltve mérhet válaszcsapást Dél-Korea

Új katonai megállapodást írt alá Dél-Korea az Egyesült Államokkal, ennek fő eleme, hogy a két ország közös választ adhat már egy kisebb észak-koreai provokációra is.

NT
2013. 03. 25. 12:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A pénteken aláírt megállapodásról a dél-koreai egyesített vezérkar és a védelmi minisztérium számolt be hétfőn. Utóbbi szóvivője, Kim Min Szok leszögezte, az együttműködés kiterjesztésének várakozásaik szerint az lesz a következménye, hogy Phenjan nem meri tovább provokálni Szöult. Dzsung Szung Dzso vezérkari főnök úgy fogalmazott, hogy a megállapodás erőteljes megtorlást tesz lehetővé, amelynek nyomán Észak-Korea „keserűen megbánna” bármilyen provokatív műveletet.

A megállapodás olyan esetekben helyez kilátásba közös fellépést, mint a felségvizek hadihajók általi megsértése, a határhoz közeli dél-koreai szigeteket célzó északi támadás, továbbá ellenséges szándékú légi vagy szárazföldi behatolás a déli területekre. Szöul az újabb kitételek szerint már ilyen műveletek ellen is amerikai támogatásáért folyamodhat. Az együttműködés most elhatározott kiterjesztéséről még 2010-ben kezdődött meg a munka azt követően, hogy Észak-Korea tüzérségi erővel megtámadott egy dél-koreai szigetet, és ott megölt négy embert. Az eddigi amerikai-dél-koreai katonai együttműködési program nagyobb méretű, átfogó konfliktusra vonatkozott. Az Egyesült Államok 30 ezer katonát állomásoztat a félsziget déli részén, és Japánban is rendelkezik katonai bázisokkal.

Az észak-koreai hadsereg térségbeli amerikai támaszpontokat fenyegetett meg március 21-én válaszul arra, hogy B–52-es vadászbombázók gyakorló repülést végeztek Dél-Korea légterében az Egyesült Államok és Dél-Korea közös hadgyakorlata keretében.

Kim Dzsong Un észak-koreai vezető pedig kijelölte azt a célpontot, amelyet országa elsőként támadna meg, ha fegyveres konfliktus bontakozna ki az egyre feszültebb viszonyban lévő két Korea között. Phenjan egyébként ismét atomkísérletet hajtott végre nemrég, és erre a nemzetközi közösség újabb büntetőintézkedésekkel válaszolt. Észak-Korea megszakította továbbá a vöröskeresztes forródrótot a két ország között – bár későbbi közlések szerint maradt még lehetőség a közvetlen kommunikációra –, és semmisnek nyilvánította az ötven évvel ezelőtt kötött megnemtámadási egyezményt. Az ország ezek után – még tovább feszítve a húrt –  kis hatótávolságú rakétát tesztelt pár hete. A kísérlet során indított két rakéta a Koreai-félszigettől keletre csapódott be a tengerbe az AP hírügynökség értesülései szerint.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.