„Az a fontos, hogy a konklávé eredményes legyen”

A konklávé március 12-ére kitűzése felerősítette a találgatásokat az új pápa személyéről.

TK
2013. 03. 09. 6:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

XVI. Benedek február 28-ai lemondása nyomán a Rómába érkező bíborosok öt nap tanácskozás után döntöttek a konklávé kezdési időpontjáról. Ez idő alatt mind a 115 pápaválasztó főpap megérkezett, ők fognak kedden délután bevonulni a Sixtus-kápolnába, hogy megkezdjék a szavazást a katolikus egyház új vezetőjéről.

„Az a fontos, hogy a konklávé eredményes legyen. Nem számít, milyen hosszú lesz” – nyilatkozták péntek este a Vatikánból távozó bíborosok. Korábban Timothy Dolan New York-i érsek azt mondta az olasz sajtónak, hogy „a majdnem egy hétig tartó tanácskozás után rövid lesz a konklávé”. Másképpen vélekedett Wilfried Fox Napier, a dél-afrikai Durban érseke, aki szerint ez a konklávé „sokkal hosszabb lesz, mint 2005-ben XVI. Benedek megválasztása volt, mely alig másfél napig tartott”.

 

A nagyhétre, amely idén március utolsó hete, már jó eséllyel lehet új pápánk, a Vatikán ugyanis várhatóan nem hagyja főpásztorok nélkül a világ egyházmegyéit már virágvasárnapra (március 24.) sem. XVI. Benedeket egyébként a konklávé második napján megválasztották (negyedik szavazási forduló), elődjét, II. János Pált a negyediken (8 kör után). A megválasztáshoz továbbra is a 115 bíboros szavazatának kétharmados többsége szükséges, a szavazás az elsőtől az utolsó körig teljesen titkos, az egyetlen kommunikációs eszköz a két szavazási körönkénti füstfelszállás lesz.

„Nem az számít, honnan jön a következő pápa, az fontos, hogy Jézus Krisztust szolgálja” – hangoztatta Jorge Urosa Savino, Caracas érseke, aki az elhunyt Hugo Chávez venezuelai elnök emlékére mutatott be Rómában misét, és utána beszélt az újságírókkal. Urosa Savino elmondta, hogy a „bíborosok az új pápától megújult egyházat akarnak: ösztönözze az egyház belső megújulását és a világban betöltött szerepét”. Hozzátette, hogy az egyház egyáltalán nem megosztott, és nem uralja hatalmi harc, ahogyan ezt a sajtó „hamisan beállítja”. A Vatileaks-dossziéval kapcsolatban a bíboros azt mondta, hogy a Vatikánban tartott tanácskozáson a bíborosok minden ezzel kapcsolatos kérdésükre meggyőző választ kaptak.

„Még nem tudom, kire fogok szavazni, de semmi akadálya, hogy afrikai bíboros legyen a pápa” – jelentette ki John Onaiyekan, a nigériai Abuja érseke. Elmondta, hogy a kontinens egésze „úgy szurkol az afrikai pápáért, mintha labdarúgó-világbajnokságról lenne szó”.

Federico Lombardi szentszéki szóvivő közölte, hogy a bíborosok hivatalos tanácskozásaik kávészünetében, az ezeket követő közös ebédeken, vacsorákon és az általuk a Vatikán falain kívül tartott megbeszéléseken is folyamatosan egyeztetnek az új egyházfőről.

A konklávé bejelentését követően az olasz sajtó a 72 éves Angelo Scola milánói érseket és a 63 éves Dolant tette a pápajelöltek élére. Az esélyesek között van a 69 éves Marc Ouellet québeci érsek, a 64 éves Odilo Scherer, a braziliai Sao Paulo érseke és a 69 esztendős Sean Patrick O’Malley bostoni érsek. Új névként szerepel a 66 éves Giuseppe Betori firenzei érsek. Az olasz pápatotóból sohasem hiányzik az idén 68 éves Christoph Schönborn bécsi és a 61 éves Erdő Péter esztergom–budapesti érsek neve sem. Az olasz sajtótalálgatások szerint a keddi első szavazáson Scola és Dolan kaphatja a legtöbb szavazatot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.