A Die Presse cikke kezdésnek felvázolja a Magyarországon tevékenykedő osztrák gazdák „sanyarú” sorsát, miután Orbán Viktor harcot hirdetett a „bel- és külföldi földspekulánsok” ellen, akikért Nikolaus Berlakovich osztrák mezőgazdasági miniszter és Michael Barnier belső piacért felelős európai biztos is rettentően aggódik.
Az írás kegyetlen őszintétlenséggel tárja elénk, hogyan vásároltak be hazánkban az osztrákok. „A kommunizmus bukása után megrohanták a földet”, hiszen a kinti árak töredékéért lehetett tulajdont szerezni, de a jó világ „csak” 1994-ig tartott. A törvények szigorodása után sokan a könnyebb utat választották: a zsebszerződésekét.
„Tipikus osztrák mentalitással vágtak neki sokan a helyzetnek: a jogszabály ellenére is belefogunk – mondta el Christoph Hartig, az Ungarischen Vereins der Guts- und Immobilienbesitzer helyettes elnöke, aki maga is földműveléssel foglalkozik. – Ők most a leghangosabbak, annak ellenére hogy az olaszok kezében sokkal több magyar föld összpontosul.”
Tény, hogy az új földtörvény korlátozó rendelkezéseket is kilátásba helyez, de ezek nem diszkriminatívak – tette hozzá. „Magyarország gyakorlatilag ugyanazt csinálja, mint Ausztria” – hívta fel a figyelmet a szakember, megemlítve hogy a sógoréknál szintén „lehetetlen” külföldiek számára a földvásárlás.
Ismert, Paul Lendvai a közelmúltban egy bulvárlapnak adott „objektív” beszámolót hazánkról Gulyás-orbánizmus nacionalista szósszal címmel.
A Hír TV Célpont című műsora is utánajárt az osztrákok földügyeinek: hiába „uniós alapjog” a tőke szabad áramlása, Ausztriában magyar állampolgárként lehetetlen földet vásárolni. „Ez Ausztriában egyáltalán nem lehetséges. Először földtulajdonos kell legyen itt, utána vehet csak egy másikat. Magyarországon van maguknak elég földjük! Orbán egyébként is megmondta, minden külfölditől, aki Magyarországon földet vásárolt, vissza fogja azt venni. Ezt maguk is jól tudják!” – mondta a Célpont munkatársainak egy osztrák paraszt.
A műsor egyébként lejáratta Ausztriát: „Manipulatív riport a sógorokról az osztrák közszolgálatiság és Paul Lendvai receptje alapján”.
Egyre több helyről állnak ki hazánk mellett, legutóbb Klaus von Dohnanyi német szociáldemokrata politikus nyilatkozta: a magyar kormány tevékenységének számos pontját lehet bírálni, az azonban „tiszta hülyeség”, hogy Magyarország nem demokrácia. Korábban Jason Kenney kanadai bevándorlási miniszter védte meg Magyarország hírnevét Torontóban. A magyar alaptörvény mellett állt ki – már nem először – Rupert Scholz volt német védelmi miniszter, aki egyben alkotmányjogász is. A francia Valeurs Actuelles jobboldali hetilapban Frédéric Pons budapesti különtudósító pedig Miért zavaró Magyarország? címmel írt arról: hazánk nem „antidemokratikus szörnyeteg”, Orbán Viktor pedig csak végrehajtja a programot, amiért megválasztották – számolt be a Magyar Nemzet.