Nem Latin-Amerikának szánt üzenet az „egyszerű” pápa

Ferenc pápa megválasztása nem Latin-Amerikának küldött üzenet, hanem a világegyháznak – vélik portálunk megszólalói. Kiss-Rigó László örül annak, hogy az egyházfő nem viselt bíbor vállgallért szerda este.

Gabay Balázs
2013. 03. 14. 15:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Hogy mit üzen Európának Ferenc pápa megválasztása? Egyértelműen azt, hogy nemcsak a mi kontinensünkön élnek katolikus hívek, hanem világegyház vagyunk” – magyarázta az MNO kérdésére csütörtökön Szikora József. A Magyar Katolikus Újságírók Szövetségének elnöke az egyetemesség igazi kifejeződésére hívta fel a figyelmet az esemény kapcsán. „Nem kell firtatni, honnan jött az új pápa, hiszen őt az egyház adta. A kicsik iránti erőteljesebb érzéke nagy erénye lehet, nekünk, magyaroknak pedig egyenesen ígéretesnek hangzik. Tudomásom szerint Erdő Péter a konklávé kezdete előtt beszélt Bergoglióval, aki azt mondta, nem járt Magyarországon, még” – fogalmazott talányosan Szikora.

Ferenc pápa szerda esti Urbi et orbi áldása előtt a stólát és az elvileg kötelező bíbor vállgallért sem vette fel, előbbit is csak ideiglenesen öltötte magára. Ilyen „polgári” öltözékben pápa évszázadok óta nem jelent meg a lodzsán a fehér füst felszállását követően. Nem csupán emiatt gondolják úgy a szakértők, hogy reformer vezető került a katolikus egyház élére, de a Ferenc név választása miatt is. Sokan ugyanakkor a konzervatív hagyományok folytatását várják tőle. A Makúsz elnöke úgy véli, az abortusz vagy a házasság kérdésköre kapcsán természetes, hogy konzervatív marad a pápa, nem is tehet mást. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy az egyházfő a szó szoros értelmében ragaszkodik a meglévő értékekhez – véli. Hozzátette: a teológus–gondolkodó Ratzinger után az új pápa erőteljesebben fogja megjeleníteni a lelkipásztorságot. Barátságos, közvetlen, krisztusibb, de alapvetően ez is a 20. századi hagyományok folytatását jelenti.

Sokan úgy gondolják, hogy a Buenos Aires-i bíboros trónusra emelésével változás állhat be a Vatikán kommunikációjában. Szikora József ennek kapcsán arra hívta fel a figyelmet, hogy a pápa rögtön a kinevezését követő szombaton fogadni fogja az újságírókat. „Ilyenre korábban talán soha nem került sor, annak ellenére hogy az egyház egyik leglényegesebb feladata a kommunikáció. E lépés alapján egyelőre úgy tűnik, a párbeszéd tekintetében Ferenc pápa új útra lépett.”

Botos Máté, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem dékánja rögzítette: akár a szegénységhez fordulás, akár a hitetlenek megtérítése lesz az első számú üzenet, az egyházfő nem lép rosszat. Az, hogy kivándorolt szülők gyermekeként félig-meddig olaszként kerül a trónusra, csak előnyére válik – tette hozzá a bölcsészkar vezetője.

Kiss-Rigó László a többségtől eltérően nem gondolja úgy, hogy Latin-Amerika számára lenne elsősorban fontos, hogy argentin egyházfő ül fel a pápai trónusra. A Szeged–csanádi egyházmegye megyéspüspöke szerint személye az egész egyetemes egyház számára kínál lehetőséget a megújulásra. „Őszintén örülök, hogy Ferenc pápa az egyszerű viseletet választotta első nyilvános megjelenésekor, az egyháznak ugyanis szüksége van az evangéliumi egyszerűségre, az ő színre lépése pedig erre garancia. Hogy reformert köszönthetünk-e a személyében? A katolicizmusnak folyamatosan meg kell újulnia, együtt kell élnie a világ változásaival, ekképpen neki is így kell tennie” – véli Kiss-Rigó.

A Vatikánnak a püspök szerint voltak szakmai hibái a kommunikáció terén. A lényeg azonban nem ez, hanem hogy az egyház képes legyen arra a sajátos párbeszédre, amivel a hívők nagy tömegét el tudja érni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.