Orbán: Ha Jordánia minket választ, jól választ

Ha Jordánia befektetői Magyarországot választják, Közép-Európát választják, amely a kontinens növekedési motorja lesz – mondta Orbán Viktor Ammánban.

BuL
2013. 03. 18. 9:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jó együttműködési lehetőséget lát Magyarország és Jordánia között a két ország miniszterelnöke, Orbán Viktor és Abdalláh Enszúr.

„Ha a jordániai befektetők Magyarországot választják, nemcsak Magyarországra jönnek, hanem a gazdaságilag ígéretes Közép-Európába is, amely a jövőben az Európai Unió növekedési motorja lesz” – mondta Orbán Viktor hétfői ammáni sajtótájékoztatóján, miután hivatalos jordániai látogatása során tárgyalt az ország miniszterelnökével.

A két kormány képviselői a tájékoztató előtt gazdasági, oktatási és energetikai együttműködésről írtak alá megállapodást.

Orbán Viktor hangsúlyozta, hazánk remek üzleti lehetőséget lát Jordániában és az egész régióban, s hozzátette: Magyarországnak nagyon jó tapasztalatai vannak a jordániai üzletemberekkel kapcsolatban. Jordániai kollégájának jelezte, Magyarország erős a vízgazdálkodás, az energetika – azon belül a nukleáris energia – terén, amelyeken együttműködést kínált Ammánnak, csakúgy mint az egészségügy és az oktatás területén. A nukleáris energiával kapcsolatban Orbán Viktor azt mondta: Magyarország nem nukleáris hatalom, de technológiában és mérnökökben nagyon erős, így ezeken a területeken fontos partnere lehet Jordániának. Abdalláh Enszúr a mezőgazdasági és a turisztikai kooperáció fontosságára hívta fel a figyelmet.

A plenáris megbeszélésen szóba került a szíriai konfliktus is, amellyel kapcsolatban a jordániai kormányfő a sajtótájékoztatón azt hangsúlyozta, hogy országa továbbra is stabil, nyitott, és példát tud mutatni a többi közel-keleti országnak, hogyan kell békében élni. Orbán Viktor erről azt mondta: Európa elég tanácstalan Szíria ügyében, mert nem tudni, pontosan kit is kellene támogatni. „Könnyű összedönteni egy politikai rendszert, de nehéz újat építeni helyette” – hangsúlyozta, hozzátéve hogy az Európai Unió együttműködést alakított ki a szíriai ellenzéki képviselettel, de „nem vagyunk vakok, látjuk, hogy ez belül rendkívül tagolt”. A konfliktus ügyében leginkább a helyiekre kell hallgatni – emelte ki.

A miniszterelnöki vizit után az Orbán Viktor vezette magyar delegáció – amelynek tagja mások mellett Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter, Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter, Szijjártó Péter, a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára, valamint Budai Gyula, a Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára – találkozott II. Abdalláh királlyal, valamint a jordániai felsőház és alsóház elnökével. Délután a küldöttség – amelynek része egy negyventagú üzleti delegáció is – jordániai–magyar üzleti fórumon vesz részt.

A magyar kutatás-fejlesztési, innovációs cégek számára komoly kitörési lehetőséget jelent bekapcsolódni az öbölmenti országokban, köztük Kuvaitban a nemzeti fejlesztési tervek megvalósításába – hangsúlyozta korábban Szijjártó Péter. A keleti nyitás kapcsán úgy fogalmazott, ez olyan külpolitikai és külgazdasági stratégia, amely négy pilléren alapul: a kapcsolatépítésen Kínával és a Távol-Kelet országaival – ami a várakozások szerint az ottani politikai vezetőváltások után ismét felgyorsul –, a FÁK országaival és a kaukázusi köztársaságokkal, mert Magyarország kínálati struktúrája és ezen államok kereslete jól fedi egymást. A magyar–azeri tárgyalásokról a külügyi és külgazdasági államtitkár azt mondta: a kormány felismerte, hogy a nyugati országok versengenek a keleti szövetségkötési lehetőségekért, így Magyarország is benevezett ebbe a küzdelembe, és komoly erőfeszítéseket tesz a sikerért. Tavaly decemberben pedig megnyílt az első magyar–azeri kereskedőház.

Szombaton Budapest–Baku repülőjárat beindításáról is tárgyalt az azeri fővárosban a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium infrastruktúráért felelős államtitkára, Völner Pál.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.