Minden, a Tobin-üggyel kapcsolatos levélre válaszolt Viviane Reding Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszternek – szögezte le Mina Andrejeva, az Európai Bizottság alapjogi, bel- és igazságügyi biztosának szóvivője.
A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium közleményében rámutat: a valóság ezzel szemben az, hogy sem a 2012. november 13-án, sem a 2012. november 26-án Tobin-ügyben, valamint a 2013. február 14-én Bora Bora-ügyben írt levelekre mind a mai napig nem kaptak választ, mint ahogyan elutasításra találtak informális kapcsolatfelvételi kísérleteik is.
Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter a múlt héten írt nyílt levelet Viviane Redingnek, s felháborítónak és elfogadhatatlannak nevezte, hogy a biztos egy lapinterjúban kijelentette: nem lepte meg, hogy az ír hatóságok nem adták ki állampolgárukat Magyarországnak abban az időszakban, amikor komoly aggályok merültek fel az ottani igazságszolgáltatás függetlenségével kapcsolatban. Levelében Navracsics Tibor azt is szóvá tette, hogy Reding nem válaszolt az ügyben írt hivatalos leveleire.
Surján László a Lánchíd Rádió Reggeli hírjárat című műsorában azt mondta, hogy Viviane Reding mint felelős politikus csak a megalapozott tények ismeretében mondhatja el véleményét.
Az ír állampolgárságú Francis Ciarán Tobin 2000. április 9-én Leányfalun halálra gázolt két gyereket. A magyar bíróság 2002-ben távollétében három év fogházra ítélte. A magyar hatóságok kiadatási kérelmét az ír legfelsőbb bíróság 2012. júniusban végleg elutasította.
A Bora Bora-ügy lényege, hogy – sajtóhírek és Morvai Krisztinának, a Jobbik európai parlamenti képviselőjének tájékoztatása szerint – egy magyar állampolgárságú nőt és magyar–francia kettős állampolgárságú négyéves gyermekét hónapok óta Bora Borán tartja fogva és bántalmazza a francia állampolgárságú férj, aki elvette útlevelüket, és válópert indított a csendes-óceáni szigeten, hogy megszerezze közös gyermeküket. A férfi ügyvédje ugyanakkor a magyar sajtóban korábban visszautasította, hogy ügyfele bántalmazta volna feleségét és korlátozná szabad mozgását.
Az ír állampolgárságú Francis Ciarán Tobin 2000. április 9-én Leányfalun halálra gázolt két gyereket. A magyar bíróság 2002-ben távollétében három év fogházra ítélte. Az ügy eddig kétszer került az ír bíróságok elé, Tobin átadását ugyanis 2007-ben a dublini felsőbíróság egyszer már elvetette, és azt a döntést egy évre rá az ír legfelsőbb bíróság megerősítette. Az akkori per első fokon eljáró bírája annak idején elfogadta azt az érvelést, hogy Tobin kiküldetése lejártával nem elmenekült Magyarországról a rá kirótt büntetés megkezdése elől. Az indoklás úgy hangzott, hogy a menekülés akkor valósulhat meg, ha már megszületett az ítélet, Tobin azonban még a magyarországi bírósági eljárás kezdete előtt távozott.
Az európai elfogatóparancs írországi érvényesítéséhez az akkori ír törvények alapján annak bebizonyítására volt szükség az eljáró ír bíróság előtt, hogy a körözött személy elmenekült az elfogatóparancsot kiadó országból az ott letöltendő büntetés elől. Ezt a cikkelyt később törölték a jogszabályból, és az átadási ügyben 2009-ben – Tobin időleges őrizetbe vételével – ismét bírósági eljárás kezdődött Írországban, s ez tavaly nyáron az ír legfelsőbb bíróság újabb jogerős elutasító döntésével ért véget. A magyar hatóságok kiadatási kérelmét az ír legfelsőbb bíróság 2012. júniusban végleg elutasította.
A magyar igazságügyi miniszter a Tobin-ügy kapcsán háromoldalú egyeztetést vár el az Európai Bizottságtól, és személyesen Reding alelnöktől azt várja, hogy teljes politikai súlyát vesse latba annak érdekében, hogy az EU értékeit minden egyes tagállam tiszteletben tartsa, beleértve Írországot is.
Az MNO birtokába került Reding Navracsicsnak írt levele, amely alapján úgy tűnik, az Európai Bizottság alelnöke kikényszerítené az ír gázolóra kiszabott letöltendő fogházbüntetést. Később a biztos szóvivője úgy fogalmazott: az Európai Bizottság közvetítő szerepet játszhat.
„Az ír hatóságok eljárása felháborító. Jogászként és magyar állampolgárként is lekezelőnek, sértőnek érzem. Érthetetlen, hogy két európai uniós jogállam között miként fordulhat elő, hogy egy jogerős bírósági döntésnek egy évtizeden keresztül nem lehet érvényt szerezni. Ez alkalmas lehet az igazságszolgáltatásba és az unióba vetett bizalom megingatására, hiszen sérti a tisztességes eljárás és a tagállamok közti egyenjogúság elvét” – szögezte le Tóth István ügyvéd, a leányfalui család jogi képviselője.
Navracsics szerint ha Írország visszavonja a 2008-as uniós kiadatási kerethatározat elfogadásakor tett nyilatkozatát, Írországban is letöltheti a büntetését Tobin.
2012. november 30-án perújrafelvételt kért az ír legfelsőbb bíróságtól a két elgázolt kisgyermek édesapja. Az üggyel foglalkozó ügyvédi iroda honlapja által ismertetett angol nyelvű levél szerint az átadási eljárás során felmerült alapvető jogi kérdés az volt, hogy Tobin elmenekült-e a magyar igazságszolgáltatás elől vagy sem. Zoltai Bence és jogi képviselője közli az ír legfelsőbb bíróság tagjaival: szeretnék és tudják is bizonyítani, hogy Tobin elmenekült a magyar igazságszolgáltatás elől.