Kinek a nevében nyilatkozik Reding?

A European Voice című brüsszeli hetilap legfrissebb számának hasábjain fogalmazta meg kérdéseit és aggályait Navracsics Tibor.

BL
2013. 04. 11. 9:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az uniós ügyekkel foglalkozó lap csütörtöki számában Navracsics ismertette, hogy az alaptörvény márciusi, negyedik módosítását követően az Európai Bizottság elnöke az Európa Tanács főtitkárával közösen „semleges hangvételű és szellemű” közös nyilatkozatot tett közzé, amelyben megfogalmazódott aggályokról beszélnek, és egyértelművé teszik, hogy az ezzel kapcsolatos következtetések „részletes elemzésen” alapulnak majd.

„Kormányom többször kijelentette, hogy nyitottak vagyunk ezekre az alkotmányos rendszert érintő vizsgálatokra, és várjuk az Európai Bizottság és az Európa Tanács megállapításait” – írta a miniszterelnök-helyettes, leszögezve, hogy az alaptörvény módosításai technikai változásokat jelentenek, és biztosan nem adnak okot aggodalomra azzal kapcsolatban, hogy Magyarország elkötelezett-e az uniós normák és értékek iránt.

Mindennek Navracsics szerint „furcsán ellentmondani” látszanak Viviane Reding kijelentései. Írásában a magyar miniszter felidézte, hogy az Európai Bizottság alapjogokért, igazságügyért és állampolgárságért felelős biztosa és alelnöke Berlinben arról beszélt, hogy az alkotmánymódosítás miatt a bizottság uniós források megvonását vagy az ország egyes jogainak felfüggesztését javasolja. „Az alkotmány nem játék, nem lehet félévente változtatgatni” – idézte a miniszter Reding kijelentéseit, amellyel kapcsolatban több dolgot is megdöbbentőnek talált.

A nyilatkozat szerinte egyrészt kérdéseket vet fel azzal kapcsolatban, mennyire lesz semleges szemléletű az alaptörvény módosításának vizsgálata. Az uniós források és jogok felfüggesztése miatt felvetődik az a kétség, hogy a vizsgálat eredménye „pusztán politikai alapon” előre el van döntve.

Másrészt a magyar kormányban Navracsics írása szerint aggodalmak fogalmazódnak meg amiatt is, ha egy uniós biztos, akinek feladata – az uniós szerződések és a bizottság önnön meghatározása szerint is – Európa mint egész érdekeinek képviselete, az ellenzéket szó szerint visszhangozva mondja azt, hogy az alkotmány nem játék; azt a magyar ellenzéket visszhangozva, amelynek aktivistái az alkotmánymódosítás elleni tiltakozásukkor törvénytelen módon magántulajdont dúltak fel – utal a miniszter a Fidesz budapesti székházába történt behatolásra.

Harmadik és legfontosabb észrevételként pedig Navracsics Tibor „nyugtalanítónak” nevezte azt, ha az igazságügyért és alapjogokért felelős uniós biztos megkérdőjelezi egy EU-tagállam demokratikusan választott kormánytöbbségének jogát, hogy megváltoztassa saját alkotmányát, és korlátozná törvényhozási jogát.

A miniszter ismételten leszögezte, hogy az alaptörvény módosításainak többsége az Alkotmánybíróság döntése miatt volt szükséges, és azt a kérdést is megfogalmazta: vajon Viviane Reding azt szerette volna-e, hogy a magyar kormány hagyja figyelmen kívül alkotmányos kötelezettségeit.

„Következésképpen több kérdésünk maradt” – írta Navracsics Tibor. Kérdések az alaptörvény negyedik módosítására vonatkozó vizsgálat pártatlanságával kapcsolatban, kételyek a vizsgálat természetével és okaival kapcsolatban, és aggályok, hogy ha az Európai Bizottság elnökének szavait és kijelentéseinek szellemét alelnöke ilyen nyíltan felülbírálhatja, akkor kinek a nevében fogalmaz meg kijelentéseket Reding biztos az uniós tagállamokra vonatkozóan – összegezte írását Navracsics Tibor. „Ezúttal, úgy vélem, Magyarország kormánya az, amelynek a kérdéseit meg kellene válaszolni” – zárult a cikk.

Pia Ahrenkilde Hansen, az Európai Bizottság szóvivője a miniszter által megfogalmazottakra reagálva azt mondta: a bizottság korábban jelezte, hogy „jelentős jogi aggodalmai” vannak a Magyarországon a közelmúltban született döntésekkel kapcsolatban. „Jelenleg folyamatban van annak értékelése, hogy a bizottság egy mélyreható jogi elemzés alapján milyen lépéseket tegyen” – fogalmazott a szóvivő. Arra vonatkozólag, hogy a magyar miniszterelnök-helyettes szerint Viviane Reding ellentmondani látszik a bizottság elnökének, Ahrenkilde Hansen kijelentette: a bizottság elnöke és alelnöke „teljes egyetértésben van” azzal kapcsolatban, hogy a brüsszeli testület hogyan kezelje a magyarországi helyzetet.

A jövő hétre a magyar alkotmányos helyzetről terveznek vitát az Európai Parlamentben. A Magyar Nemzet információi szerint pénteken hivatalosan is eldőlhet, hogy Orbán Viktor személyesen képviseli-e az országot az eseményen.

 

Navracsics már korábban egyértelművé tette, hogy Reding részrehajló Magyarországgal szemben. Nyilatkozatai a tények hiányos ismeretéről árulkodnak, s politikai csúsztatásokat tartalmaznak.

 

Reding is esélyes lehet az Európai Bizottság elnöki posztjára a jövő évi választásokon – olvasható a Heti Válasz csütörtökön megjelenő számában. Az European Voice nemrégiben Viviane Reding furcsaságai címmel közölt írást hazánk és a biztos viszonyáról. Ebben többek között azt írta, hogy Redinget megérteni hálátlan feladat.

 

Viviane Reding eddigi tevékenysége teljes mértékben összhangban van azon balliberális körökével, akik folyamatosan támadják Magyarországot, természetesen a tények világos ismerete nélkül. Ezekről a körökről Fricz Tamás a Lánchíd Rádiónak úgy vélekedett , az európai balliberális értelmiség elfogult és torz véleményt alkot Magyarországról. Már a 2014-es parlamenti választásokra készülnek Magyarország európai parlamenti támadói – jelentette ki a Lánchíd Rádió Reggeli hírjárat című műsorában Hankiss Ágnes.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.