Nem tudják, mit akarnak Magyarországtól

Belső tanácstalanság uralkodik az Európai Parlamentben Magyarországot illetően – mondta kedden Strasbourgban Szájer József.

WL
2013. 04. 16. 20:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szájer József Strasbourgban felhívta a figyelmet arra, hogy a magyarországi alkotmányos helyzetről szerda délelőttre beütemezett plenáris vitát eredetileg – az elmúlt hónapban – még kiemelt fontosságú és időkeretű eseménynek tervezték, mostanra azonban úgy módosultak az elképzelések, hogy csak egy-egy hozzászóló lesz minden frakcióból. Az EP szabadságügyi szakbizottságának, a LIBE-nek a Magyarországgal foglalkozó eseti bizottsága várhatóan csak május végére készíti el a jelentését – mondta Szájer, – Martin Schulz EP-elnök ezért tanácsolta Orbán Viktor miniszterelnöknek, hogy inkább a júniusi plenáris EP-ülésen vegyen részt.

A magyar néppárti frakcióvezető-helyettes közölte, hogy Orbán Viktor szerda délelőtt Margaret Thatcher temetésére Londonba utazik, így a plenáris EP-ülés vitáján nem lesz ott, ám kedd este Strassburgban megbeszélést folytat a jobbközép, kereszténydemokrata irányzatú néppárti frakcióval, valamint külön négyszemközt Joseph Daul frakcióvezetővel is.

Orbán Viktor a hétfő esti, Bilbaóban tartott sajtótájékoztatóján arról beszélt, a magyar kormány várja a negyedik alkotmánymódosítás európai bizottsági vizsgálatának befejezését, és azt követően készen áll a kérdések megvitatására.

 

A magyar kormányfő kedd este az Európai Parlament (EP) strasbourgi épületében tárgyalt. Orbán Viktort érkezésekor Martin Schulz, az EP elnöke fogadta, akivel ezt követően szűk körű megbeszélést folytattak, majd Orbán Viktor tárgyalt Joseph Daullal, az Európai Néppárt EP-frakciójának vezetőjével is.  A miniszterelnök ezt követően részt vett az Európai Parlament néppárti képviselőcsoportjának ülésén.

A néppárti képviselőcsoporton belül – közölte Szájer József – a magyarországi helyzet megítélése jelentős mértékben függ az egyes EP-képviselők tájékozottsági fokától. Abban ugyanakkor egyetértés uralkodik a frakción belül, hogy érvényesülnie kell a szubszidiaritás elvének, vagyis annak a szempontnak, hogy a kérdéseket a lehető legalacsonyabb szinten kell megoldani, azon a szinten, amelyen felmerülnek. A magyar néppárti EP-képviselők, hangsúlyozta Szájer, nem is azt tartják célnak, hogy minden részletkérdésben egyetértsenek egymással a magyarok és a többi uniós ország képviselői, hanem azt szeretnék, ha a kifogásokat és a nézetkülönbségeket tárgyszerű vitában lehetne tisztázni.

A képviselő kitért arra, hogy José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke – miközben az általa irányított testület még nem végzett a negyedik magyar alkotmánymódosítás mélységi elemzésével – a múlt pénteki levelében három konkrét, általa aggályosnak tartott témát érintett. A fideszes politikus szerint jó lenne, ha e kérdéseket illetően is világosan kifejtenék uniós részről, mi is a konkrét kifogásuk a magyar alkotmánymódosítás tartalmát illetően.

A Barroso által első problémás pontként említett elem arra vonatkozik, hogy ha európai bírósági ítéletből Magyarországra nézve fizetési kötelezettség keletkezne, akkor annak a fedezetét pótlólagos adóbevételből lehetne előteremteni. Szájer ezzel kapcsolatban felhívta a figyelmet arra, hogy Brüsszel rendszeresen inti a tagországokat a költségvetési hiány kordában tartására, márpedig – jegyezte meg – plusz fizetési kötelezettség esetén az egyensúly helyreállításához fedezetre van szükség.

A második kérdést – az Országos Bírósági Hivatal elnökének ügyáthelyezési jogkörét – illetően Szájer József arra hívta fel a figyelmet, hogy erről jelenleg is folynak a tárgyalások. A politikai hirdetések közzétételének korlátozásával kapcsolatban – amit egyébként Európa egyes országaiban különböző módokon szabályoznak – a magyar politikus azt tartja fontos szempontnak, hogy a kérdés uniós megítélése ne legyen méltánytalan és egyoldalú.

Szájer kedd este alaptalannak nevezte azokat a találgatásokat, hogy – mint fogalmazott – kifarolt volna az Európai Néppárt a Fidesz mögül. A fideszes politikus azt követően nyilatkozott a sajtónak, hogy a néppárti frakció ülésén Orbán Viktor miniszterelnök válaszolt a néppárti EP-képviselők kérdéseire a szerdai, a magyar alkotmányos helyzetről tartandó plenáris vitát megelőzően. Szájer egy vacsoraasztalnál történt, családi beszélgetéshez hasonlította teremben történteket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.