Nem dönthet egyedül az ügyáthelyezésről az OBH elnöke

A bíróságokkal és az Ab-val kapcsolatos garanciális szabályokat tartalmazza az alaptörvény negyedik módosításával összefüggő törvénycsomag érdemi része.

GB
2013. 04. 16. 9:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Répássy Róbert ismertette: az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöke csak az Országos Bírói Tanács egyetértésével dönthet ügyáthelyezésről, az eljáró bíróság kijelöléséről. Az államtitkár kifejtette: az OBH elnöke a törvényszék vagy az ítélőtábla elnökének, vagy a legfőbb ügyésznek az indítványára hoz határozatot az ügyáthelyezésről bizonyos ügycsoportokra vonatkozóan, ha az adott területen féléves időtartamban az országos átlagot meghaladó az ügyszám. Csak olyan bíróságra lehet ügycsoportot áthelyezni, ahol viszont az esetek száma ugyanilyen időtávban az országos átlag alatt van – közölte.

José Manuel Barroso pénteken újabb levelet írt Orbán Viktor miniszterelnöknek, amelyben megerősíti az alaptörvény negyedik módosításával kapcsolatos aggályait – tudatta az Európai Bizottság sajtószolgálata. Levelében a bizottság elnöke azt írta, hogy az EB a módosított alaptörvény három rendelkezését tartja aggályosnak, köztük a módosított alaptörvénynek azt a passzusát, amely az Országos Bírósági Hivatal elnökének ügyáthelyezési jogkörét szabályozza.

Répássy felszólalásában hangsúlyozta: a nemzetközi összehasonlításban is létező gyakorlat ellen lesz jogorvoslati lehetőség. Az április 1-jén hatályba lépett alaptörvény-módosításhoz kapcsolódó javaslat emellett kizárja az OBH elnökének újraválaszthatóságát. Az előterjesztés értelmében a Kúria elnöke, valamint a legfőbb ügyész és az alapvető jogok biztosa is kezdeményezhet eljárást az Ab-nál.

Az Alkotmánybíróságra vonatkozó szabályok módosítása új eljárásokat határoz meg az alaptörvény előzetes és utólagos kontrollja számára – tette hozzá az államtitkár. Beszámolt arról is, hogy a testület eljárásának átláthatóvá tétele érdekében a jogalkotó kérheti, hogy véleményének írásos elküldése mellett nyilvánosan hallgassa meg a grémium.

A szociális szempontok nem szabhatnak gátat annak, hogy valaki alkotmányjogi panasszal éljen. Az igazságügyi államtitkár elmondása szerint ezt szolgálja a kötelező jogi képviselet eltörlése. Répássy Róbert elmondta azt is, hogy a javaslat nem teljesen ölei fel a negyedik alkotmánymódosításhoz kapcsolódó szükséges változtatásokat, a közterületi tartózkodás szabályozása, valamint az egyházakkal és a felsőoktatással kapcsolatos törvények külön előterjesztésben kerültek a Ház elé.

Kitért arra is, hogy a módosítás tizennyolc jogszabályt érint, ezek nagy része azonban nem hoz érdemi változást, csupán apró korrekciókat tartalmaz.

A bírói függetlenség nem a földrajzi helyhez kötődik, a különböző törvényszékeken ítélkező bírók befolyásolástól való függetlenségét pedig nem lehet megkérdőjelezni – jelentette ki Handó Tünde, az Országos Bírósági Hivatal elnöke hétfőn a Fővárosi Törvényszék (FT) összbírói értekezlete után. Handó Tünde elmondta, 2011-ben 13, 2012-ben pedig 42 ügyet helyeztek át a fővárosból más bíróságokra, például Zalaegerszegre, Miskolcra, Kaposvárra, Kecskemétre vagy Szekszárdra. Jelezte, a tavalyi 42 ügyből minden második már be is fejeződött.

Az ügyáthelyezésekkel kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy míg az FT-n harminc ügy jut egy bíróra – ráadásul ezek fele kiemelt, amelyekben több tucat tárgyalást kell tartani –, addig több más helyen ennek a fele vagy a negyede. A bírók leterheltségére példaként arról beszélt, egy pohárba is csak addig lehet tölteni, amíg tele nem lesz, a többi víz kicsordul.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.