Handó: Nem megkérdőjelezhető a bírók függetlensége

A bírói függetlenség nem a földrajzi helyhez kötődik, a különböző törvényszékeken ítélkező bírók befolyásolástól való függetlenségét nem lehet megkérdőjelezni – véli Handó Tünde.

NT
2013. 04. 15. 14:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Handó Tünde elmondta, 2011-ben 13, 2012-ben pedig 42 ügyet helyeztek át a fővárosból más bíróságokra, például Zalaegerszegre, Miskolcra, Kaposvárra, Kecskemétre vagy Szekszárdra. Jelezte, a tavalyi 42 ügyből minden második már be is fejeződött.

Az ügyáthelyezésekkel kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy míg az FT-n harminc ügy jut egy bíróra – ráadásul ezek fele kiemelt, amelyekben több tucat tárgyalást kell tartani –, addig több más helyen ennek a fele vagy a negyede. A bírók leterheltségére példaként arról beszélt, egy pohárba is csak addig lehet tölteni, amíg tele nem lesz, a többi víz kicsordul.

A hivatal elnöke elmondta, a bírók a nagy leterheltség mellett is több ügyet tudtak befejezni, mint a 2011-es évben, így az ügyfeleknek kevesebbet kell várniuk arra, hogy befejezzék az ügyüket. Handó Tünde az FT előző évi tevékenységét, eredményeit méltatva arra hívta fel a figyelmet, hogy a vádlottak 81 százaléka nem fellebbezett a bíróság ítéletei ellen, így jogerősen lezárhatták ezeket az ügyeket.

Fazekas Sándor, a Fővárosi Törvényszék elnöke az általa vezetett intézmény 2012. évi eredményeiről – az összbírói értekezlet szünetében – statisztikáikat ismertetve arról számolt be, hogy a törvényszék tavaly több ügyet tudott befejezni, mint ahány érkezett oda. 352 ezer ügyet kaptak, míg – a korábbi évekről áthúzódó ügyek miatt – 358 ezret fejeztek be, és ez jobb eredmény, mint a megelőző évi. Fazekas azt mondta, a bíráik a kiemelkedő munkateher ellenére nagyobb teljesítményt nyújtottak, mint korábban. Szerinte ez annak is köszönhető, hogy az Országos Bírósági Hivatal jelentős létszámbővítést tett lehetővé azzal, hogy 33 titkári és 73 bírósági ügyintézői álláshelyet biztosított nekik.

Tájékoztatása szerint így számos szakterületen már nem bírók, hanem titkárok és ügyintézők végzik a munkát, így például cégbírósági, csődfelszámolási ügyekben. Jelezte: a szabálysértési területen gyakorlatilag megszüntették a bírói foglalkoztatást, miután a jogalkotó lehetővé tette, hogy egyes bírói jogkörökben titkár járjon el.

Az FT elnöke arról is beszámolt, hogy a törvényszék még idén ügyfélcentrumot alakít ki, ahol egyebek mellett az ügyfelek a kerületi bíróságok előtt folyamatban lévő ügyekben is közvetlen tájékoztatást kaphatnak. Bejelentette azt is, hogy az FT már a Facebookon is jelen van, a világhálón a legfiatalabb generációt próbálják megszólítani „szolgáltató jelleggel”. Elmondta, hogy „őrszemrovatot” is működtetnek, ahol a családon belüli erőszak vagy más erőszakos cselekmény áldozatai közvetlenül fordulhatnak tanácsért vagy segítségért szakemberekhez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.