Tamerlan Carnajev adatait azért vitték fel a Nemzeti Terrorelhárítási Központban (NCTC) fenntartott adatbázisba (TIDE), mert a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) 2011-ben kihallgatta egy orosz figyelmeztetés alapján, amely szerint a csecsen férfi szélsőséges iszlamista eszméket követ. Noha az FBI nem találta őt veszélyesnek, feltette az 540 ezer nevet tartalmazó listára. Az 540 ezer név valójában körülbelül 450 ezer embert takar, mert az álnevek és a betűhibák miatt egyesek többször szerepelnek. A nyilvántartottak kevesebb mint öt százaléka amerikai állampolgár vagy az Egyesült Államokban legálisan tartózkodó személy – közölték az adatbázist ismerők.
A TIDE egyike azon szövetségi adatbázisoknak, amelyeket a 2001. szeptember 11-ei merényletek után hoztak létre. Útvesztőkkel teli szerkezete miatt többször bírálták az NCTC-t. E listán belül különböző kategóriák vannak a rajta szereplők veszélyességét illetően, és ezekhez különböző szigorúságú intézkedések tartoznak. Tamerlan Carnajev neve mellé nem rendeltek olyat, hogy nem szállhat repülőgépre, vagy hogy szigorúbb repülőtéri ellenőrzésnek kell alávetni, és mivel csak egy rövid ideig tartó szigorú figyelésre jelölték (nem tudni, hogy miért), mire visszautazott Oroszországból az Egyesült Államokba, a figyelés automatikus lejárata miatt az országba való belépéséről nem vettek tudomást.
Tamerlan Carnajev és általában a terroristagyanús személyek nyilvántartásáról legalább két meghallgatáson is szó volt kedden a washingtoni kongresszusban. Az FBI zárt ajtók mögött tájékoztatta a szenátus hírszerzési bizottságát, Janet Napolitano belbiztonsági miniszter pedig nyilvánosan az igazságügyi bizottságát. Sean Joyce, az FBI igazgatóhelyettese védte a hivatal teljesítményét a bostoni robbantások ügyében. Napolitano megerősítette, hogy a rendszer jelzett, amikor Carnajev elhagyta az Egyesült Államokat – annak ellenére, hogy nevének írásmódja útlevelében nem egyezett az adatbázisbelivel –, de visszatérésekor már nem adott riasztást.
Tamerlan Carnajevet a grúz és az amerikai titkosszolgálatok által szervezett tanfolyamon képezték ki – közölte szerdán az Izvesztyija című orosz napilap, miután birtokába jutottak a grúz kémelhárítás iratai. Ezek – a lap szerint – azt bizonyítják, hogy a Kaukázusi alapítvány nevű grúz szervezet és a Zbigniew Brzezinski volt nemzetbiztonsági tanácsadó nevével fémjelzett Jamestown Alapítvány észak-kaukázusi személyeket verbuvált az Egyesült Államok és Grúzia érdekében végzendő munkára.
Korábban fény derült arra is, hogy Tamerlan Carnajev nős volt, és egy gyereke is volt. Katherine Russellnek hívják az özvegyét, aki egy Rhode Island-i családból való. A Russel család egyik szomszédja azt mondta, hogy a nőt teljesen megváltoztatta a Tamerlannal kötött házassága: amikor elutazott vele, teljesen normális amerikai lány volt, s amikor egy évre rá viszontlátták, fejkendőt viselt.
A bostoni robbantásokat elkövető csecsen fivéreket az Irakban és Afganisztánban vívott amerikai háború motiválta – idézte a The Washington Post kedden Dzsohar Carnajevnek a kórházban tett vallomását. A The Washington Post című napilap közlése szerint a kórházban ápolt Dzsohar Carnajev elismerte, hogy április 15-én ő volt az egyik, aki elhelyezte a robbanószerkezeteket a maratoni futás célvonala közelében. A lapnak név nélkül nyilatkozó illetékesek elmondták, hogy Dzsohar és bátyja, Tamerlan a jelek szerint nem egy külföldi terrorszervezet utasítására hajtották végre tettüket.
Egyetlen szót tudott kiejteni a száján kórházi kihallgatásakor Dzsohar Carnajev. Nemmel válaszolt, amikor azt kérdezték tőle, hogy tudja-e fedezni az ügyvédi költségeit. A torkán és nyelvén megsebesült merénylő a kórházi kihallgatás többi részében írásban válaszolt a kérdésekre, miután ismertették vele az ellene felhozott vádakat. A kórházban emeltek vádat hétfőn Carnajev ellen, melyek alapján akár halálos ítéletet is kiszabhatnak rá – számolt be korábban az amerikai igazságügyi miniszter. Korábbi értesülések szerint Carnajev sok vért vesztett a nyelvét és a tarkóját ért sérülés miatt. Az egyik hatósági feltételezés szerint a férfi – szájába véve fegyvere csövét – öngyilkos akart lenni elfogása előtt.
Ismert, a 19 éves csecsen Dzshohar Carnajev testvérével Tamerlan Carnajevvel követte el a hétfői terrortámadást a bostoni maratonon, péntek reggel pedig lelőttek egy rendőrt a külvárosban, egy egyetemi campuson. Az ezután kezdődött üldözés és lövöldözés közben az egyik gyanúsított, Tamerlan Carnajev megsebesült, és a kórházban meghalt, öccsének azonban sikerült elszökni. Bostont pénteken teljesen lezárták, a tömegközlekedést leállították, bezártak az iskolák is. A hajsza idejére a lakosságot arra kérték, zárkózzanak be otthonukba, és csak rendőröknek nyissanak ajtót.
Ed Davies, a bostoni rendőrség parancsnoka a CBS tévécsatornának nyilatkozva elmondta, hogy a tettesek feltehetően más merényletre is készülhettek. Véleményét a különböző helyszíneken talált robbanóanyagokra, kézigránátokra alapozta, illetve arra a tűzerőre, amelyet a rendőrök ellen bevetettek. A hatóságok a múlt pénteken, azon a helyen, ahol a Carnajev fivérek tűzpárbajt vívtak a rendőrök ellen, sok, fel nem robbant, házilag előállított pokolgépet, és 250 lőszertárat találtak.