Nem volt fegyvertartási engedélyük a bostoni maratonon történt robbantásos merénylet elkövetésével gyanúsított Carnajev fivéreknek – írták hétfőn a rendőrségre hivatkozva az amerikai napilapok. Az illetékes amerikai szövetségi hatóság, az Alkohol-, Dohány-, Lőfegyver- és Robbanóanyag-ügyi Iroda (ATF) azon dolgozik, hogy megállapítsa, honnan szerezték fegyver- és robbanószer-arzenáljukat a Carnajev fivérek. A rendőrség még nem tudja, hogy a fivérek folyamodtak-e fegyvertartási engedélyért. A massachusettsi törvények értelmében csak 21 évesnél idősebbek birtokolhatnak lőfegyvert, így a hatóságok az életben maradt gyanúsított, a 19 éves Dzsohar Carnajev kérelmét mindenképpen elutasították volna.
A készleteik és más információk alapján a hatóságok azt feltételezik, hogy a gyanúsítottak további terrorcselekményekre készültek. A Carnejeveknek legkevesebb öt csőbombájuk, egy M4-es gépkarabélyuk, két maroklőfegyverük, egy légfegyverük és több mint 250 töltényük volt.
A hétfői The New York Times szerint a fivérek azt állították az általuk péntekre virradóra elrabolt Mercedes terepjáró vezetőjének, hogy New Yorkba készülnek. A hatóságok a rendelkezésre álló információk alapján úgy vélik, hogy a gyanúsítottaknak nem voltak cinkosaik. Ezt állította Dzsohar Carnajev is, aki egy, a torkán esett lőtt seb miatt csak írásban képes válaszolni a neki feltett kérdésekre. Mivel a sérülés közvetlen közelről leadott lövéstől származik, a nyomozók azt feltételezik, hogy a gyanúsított öngyilkosságot kísérelt meg.
Dzsohar Carnajev ellen sajtóértesülések szerint akár már hétfőn vádat emelhetnek. A legsúlyosabb vádpontok sajtóértesülések szerint tömegpusztító fegyverek bevetése, terrorizmus és közterület elleni pokolgépes támadás lehetnek. Massachusetts államban nincs halálbüntetés, de szakértők nem zárják ki annak lehetőségét, hogy a szövetségi hatóságok megkísérelhetik az országos szinten alkalmazott legsúlyosabb büntetés kiszabatását.
Több republikánus honatya azt követelte, hogy Carnajevet kezeljék ellenséges hadviselő félként, ügyvéd nélkül hallgassák ki és adják át a katonai igazságszolgáltatásnak. Jay Carney, a Fehér Ház szóvivője hétfőn kijelentette, hogy mivel Dzsohar Carnajev amerikai állampolgár, és az erőszakcselekmények az Egyesült Államok területén történtek, az ügyben a polgári büntető igazságszolgáltatás hivatott eljárni.
A történtekkel kapcsolatban súlyos bírálatokat kapott a Szövetségi Nyomozóiroda (FBI), amely az orosz kormány kérésére még 2011-ben kihallgatta az idősebbik testvért, Tamerlant, aki a tűzharc következtében életét vesztette. Moszkva szerint Tamerlan a radikális iszlám követője volt, és arra készült, hogy földalatti csoportokhoz csatlakozzon. (A Carnajev család csecsen nemzetiségű.)
A bostoni merénylet két gyanúsítottjának apja egyébként kitart amellett, hogy a fiai ártatlanok; szerinte jó muzulmánok voltak, és vissza akartak térni Oroszországba, hogy segítsék a szüleiket. Az idősebb testvér, a 26 éves Tamerlan, akit a múlt pénteken lelőttek, 2012 januárjában járt Oroszországban, nem akart visszautazni, azt mondta, hogy ide akar költözni a családjával – mondta Anzor Carnajev a Komszomolszkaja Pravda című orosz lapnak nyilatkozva.
Carnajev elmondta: Tamerlan, akinek az elmúlt években az Egyesült Államokban többféle munkája is volt, postásként, gumijavító műhelyben, illetve ökölvívóedzőként dolgozott, az utóbbi hónapokat „bébiszitterként” töltötte: otthon vigyázott a hároméves gyermekükre, miközben a felesége, aki fogyatékkal élőket ápolt, dolgozott. „Tamerlan valóban nagyon vallásos lett az esküvője után, és minden pénteken mecsetbe járt Jó muzulmán volt, nem tehette azt, amivel vádolják” – mondta az apa.
A fiatalabb fivér, a 19 éves Dzsohar, akit a hajtóvadászat után pénteken vettek őrizetbe, Cambridge-ben végezte a tanulmányait és nagy tervei voltak: orvos szeretett volna lenni, saját rendelőt nyitni és Oroszországban letelepedni.