Újra háborúközeli a helyzet Kína és Japán között

Kínai őrhajók a Kelet-kínai-tengeren, a Tiaojü-szigetek körüli vizeken japán hajókra bukkantak. Japán azt jelezte, a kínai területsértést igyekszik megelőzni.

BuL
2013. 04. 23. 8:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kínaiak közlése szerint amint a három kínai hajó felfedezte a japánokat, további öt hajót vezényeltek a térségbe. A nyolc jármű különböző szögekből figyeli a japán hajókat – tudatja a hivatali közlemény. Nemrégiben egy japán csoport, a Ganbare Nippon tagjai indultak útnak a japánul Szenkaku-szigetekként ismert, vitatott hovatartozású területhez. Úgy tudni, a hajók fedélzetén több mint nyolcvan aktivista van, s a japán parti őrség több hajója kíséri őket. Tavaly ugyanez a csoport szállt partra a szigeteken, kiváltva a kínaiak heves tiltakozását. A japán kormány hivatalosan nem engedélyezi, illetve engedélyhez köti a partraszállást a szigeteken. A csoport ezúttal állítólag nem készül a szigetekre, csupán körbe akarja hajózni őket.

• Tajvan és Dél-Korea autó-, illetve elektromosberendezés-gyártó, valamint turisztikai iparága is profitálhat rövid távon a japán–kínai szigetvitából. Eközben a japán autógyártók kénytelenek visszafogni termelésüket.

 

• Magyarországon is éreztette hatását a fellángoló ellentét. Szeptember végén 150-200-an vonultak a budapesti japán nagykövetség elé. Másnap Pekingben japán–kínai egyeztetés volt külügyminiszter-helyettesi szinten, a japán és a tajvani parti őrség pedig vízágyúkkal támadta egymást.

 

• Több száz éves dokumentumokkal, japán készítésű térképpel, tudósok szakvéleményével és a vezetés által kiadott fehér könyvvel igyekszik bizonyítani Kína, hogy a vitatott szigetek a fennhatósága alá tartoznak.

 

Olvasson többet a szigetvitáról!

Japán a korábbi békülékeny hangok után ugyanakkor azt jelezte, kész erőt alkalmazni az újabb kínai területsértések megakadályozása érdekében – közölte kedden Abe Sindzó japán kormányfő. Abe a parlamentben egy kérdésre válaszolva azt mondta, természetes lenne, ha Japán erőt alkalmazna, amennyiben a kínaiak megpróbálnának partra szállni a Tokió fennhatósága alá tartozó, de Peking által magának követelt szigeteken.

A keddi behatolás miatt – amely a legsúlyosabb volt azóta, hogy a szigetek tavaly szeptemberi államosítása óta elmérgesedett a két ország viszonya – a japán külügyminisztérium behívatta Kína tokiói nagykövetét, és tiltakozást nyújtott át neki. Szuga Josihide kormányszóvivő sajtótájékoztatóján rendkívül sajnálatosnak és elfogadhatatlannak nevezte a történteket. Szuga nem bocsátkozott találgatásokba a behatolás okát illetően, de megfigyelők szerint az is szerepet játszhatott a kínai lépésben, hogy japán kormánytagok és képviselők a napokban látogatást tettek a Jaszukuni-szentélyben, amely Peking szerint a szigetország militarizmusának a jelképe.

Kína tavaly szeptember óta most küldött a legnagyobb számban hajókat a lakatlan szigetekhez, amelyek többségét 2012 őszén Japán államosította. Peking és Tokió között azóta az elmúlt évtizedek legsúlyosabb diplomáciai válsága alakult ki. Tokió nem hajlandó vitát nyitni a kérdésben, miközben Peking határozottan azt állítja, hogy a szigetek ősidők óta Kína területének szerves részét képezik, az ország szuverenitása felettük jogi és történelmi szempontból megkérdőjelezhetetlen. Azt sem ismeri el, hogy a szigetek japán ellenőrzés alatt állnának, ezért hajóival rendszeres járőrtevékenységet folytat a térségben. A felek folyamatosan provokációval vádolják egymást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.