Szerbia hajthatatlan, de nem várhat, különben katasztrófa fenyegeti

Szerbia soha nem fogja elismerni Koszovó függetlenségét, ám kész végrehajtani a két fél viszonyának rendezéséről szóló brüsszeli megállapodásban foglaltakat.

TK
2013. 05. 20. 12:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Westerwelle közölte: mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy mihamarabb végrehajtsák a dokumentumban leírtakat. „Szerbiának az a célja, hogy megoldja a problémákat Koszovóval, és előrelépjen az Európai Unió felé vezető úton, de nem ígér olyat, amit nem tud betartani. Szerbia elkötelezett a megállapodásban foglaltak iránt, de nem fogadhat el semmi olyat, amit a dokumentum nem tartalmaz. Szerbia soha nem fogja elismerni Koszovó függetlenségét, sem nyíltan, sem burkoltan” – emelte ki Nikolić.

Németország nyitott Szerbia és az ország európai integrációja felé, Szerbiát európai államnak tekinti – mondta Guido Westerwelle, hozzátéve: „Szeretnék pozitív jelentést tenni a Bundestagnak.”

Ivica Dačić szerb kormányfő azt mondta, hogy Szerbia nem tud már várni, a csatlakozási tárgyalások megkezdésének újabb halasztása „katasztrofális következményekkel járna”.

Hashim Thaci koszovói kormányfő hétfőn Pristinában azt mondta, hogy Koszovó minél hamarabb megegyezésre törekszik Szerbiával – írta a Koha Ditore című vezető koszovói albán napilap internetes oldalán. Hashim Thaci azt mondta: Koszovó kész végrehajtani az április közepén Brüsszelben parafált megállapodásban foglaltakat. Guido Westerwelle szerint ez a lehető legjobb pillanat arra, hogy Szerbia és Koszovó helyzete normalizálódjon, ezért rugalmasságot vár a felektől. Az Európai Unió tagországai közül Németország követeli a leghangosabban az észak-koszovói párhuzamos, szerb–koszovói intézmények felszámolását, valamint a Szerbia és Koszovó közötti helyzet rendezését a két ország európai integrációja érdekében.

A német külügyminiszter balkáni látogatása kulcsfontosságú Szerbia és Koszovó számára, a Bundestag június 27-én dönt arról, hogy támogatja-e az uniós csatlakozási tárgyalások kijelölésének időpontját.

Az uniós tagországok állam- és kormányfői június 28-ai ülésükön hoznak döntést az ügyben. Ugyanakkor arról is döntenek, hogy aláírják-e Koszovóval a stabilizációs és társulási megállapodást.

A szerb és a koszovói kormányfő április 19-én látta el kézjegyével a Szerbia és Koszovó viszonyát rendező dokumentumot. A megállapodásban az észak-koszovói igazságügyi rendszer felügyeletének megváltoztatása, az észak-koszovói önkormányzatok társulásának megalakítása, a távközlési és energetikai kérdések megoldása, valamint Koszovó nemzetközi szervezetekben való tagságának rendezése is szerepel. A leírtak megvalósítási tervét május 21-ig kell kidolgozni, hogy a két politikus Brüsszelben aláírásával szentesíthesse a dokumentumot.

A német külügyminiszter bírálta Orbán Viktor miniszterelnök Németországra tett kijelentését hétfőn Belgrádban. A kormányfő pénteki rádióinterjújában a német kancellár csütörtöki kijelentésére reagált. Angela Merkel egy rendezvényen arról beszélt, hogy nem érdemes Magyarországot európai uniós tagságának elvesztésével fenyegetni, vagyis „nem kell rögtön a lovasságot küldeni”. A magyar miniszterelnök erre válaszul mondta azt, hogy „a németek küldtek már lovasságot Magyarországra, tankok formájában jöttek, ne küldjenek, az a kérésünk. Nem volt jó ötlet, nem vált be”.

 

Guido Westerwelle a miniszterelnök kijelentéséről Belgrádban azt mondta: „ez sajnálatos kisiklás, amelyet mi egyértelműen visszautasítunk.”

 

A miniszterelnök rádiós nyilatkozatával német lapok is foglalkoztak. A Spiegel Online Orbán náci módszerekkel vádolja Merkelt címmel közölt beszámolót.

 

A Focus Online a Nem éppen diplomatikus kormányfő – Orbán náci módszereket feltételez Merkelről címet adta beszámolójának. A Focus Online úgy véli, hogy a magyar miniszterelnök megjegyzése „kicsit durva”, hiszen éppen egy olyan nyilatkozattal kapcsolatban vetette össze Angela Merkel Magyarországra vonatkozó politikáját az ország hitleri megszállásával, amelyben a kancellár amellett érvelt, hogy mérsékelten kell viszonyulni a magyarországi „demokratikus és jogállami deficitekhez”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.