Kalifornia vezetése porig alázta a népszavazás végeredményét

Négy és fél éves szünet után újra egybekeltek azonos neműek Kaliforniában pénteken, két nappal az után, hogy a legfelsőbb bíróság feloldotta a homoszexuálisok házasságának tilalmát.

BuL
2013. 06. 29. 7:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legfelsőbb bírósági folyamodványt kezdeményező két pár kötött frigyet San Franciscóban, illetve Los Angelesben. Kaliforniában 2008 novemberében népszavazáson hagyták jóvá a választópolgárok az állam alkotmányának módosítását, amelynek alapján férfi és nő kapcsolataként határozták meg a házasság intézményét, megtiltva ezzel az azonos neműek házasságkötését. Két évvel később Vaughn Walker szövetségi bíró alkotmányellenesnek minősítette és érvénytelenítette a tilalmat, éppen arra hivatkozva, hogy az sérti az egyenlő bánásmódnak a szövetségi alkotmányban garantált jogát.

Walker bíró döntését a homoszexuálisok házasságának ellenzői megfellebbezték, de az Egyesült Államok legfelsőbb bírósága szerdán helybenhagyta a szövetségi bíró döntését. A legfelsőbb bíróság nem vizsgálta az ügy tartalmi részét, hanem eljárásjogi szempontból döntött, és kimondta, hogy a melegházasságok tilalmát védelmezőknek nem volt joguk fellebbezni Walker bíró ítélete ellen. A legfelsőbb bíróság döntése után 25 napot kellett volna várni a hivatalos végzésére, de egy San Franciscó-i fellebbviteli bizottság pénteken a tettek mezejére lépett, és azonnali hatályú utasítást adott a melegházasságok engedélyezésére. A tilalom védelmezői felháborítónak tartják a sietősen meghozott bírósági döntést. Mindenesetre már a hét végi melegfelvonulás előtt egybekelhetnek azonos neműek Kaliforniában.

Az azonos neműek házasságának kérdése heves politikai, kulturális és vallási vitákat gerjeszt az Egyesült Államokban, csakúgy mint bárhol másutt. Az azonos nemű párok házasságkötésével kapcsolatban az amerikai alkotmány nem rendelkezik. A melegek és leszbikusok egybekelését jelenleg már 13 szövetségi államban és Washingtonban engedélyezik, több mint 30 államban tiltják, a maradék néhány államban pedig valahol a kettő között mozog a jogi szabályozás.

A homoszexuálisok érdekérvényesítő képessége világviszonylatban igen jónak mondható, legutóbb az európai nagyhatalom Franciaországban engedélyezték az egynemű párok hivatalos házasságát, a keresztény világ viszont hevesen tiltakozik (az első ilyen frigy helyszínén is megjelent egy sereg demonstráló), mind Párizsban, mind a franciákkal szolidáris lengyeleknél óriási tömegtüntetések vannak, nem beszélve Rióról, tiltakozva a hagyományos házasság intézményét támadó lépés miatt.  A horvátok elébe mennének mindennek: népszavazási kezdeményezéssel védenék be a házasság intézményét. A magyar alaptörvény szerint nálunk nem lehetséges a homoszexuálisok házasságát engedélyező jogszabályt alkotni.

Nagy-Britanniában is óriási vitát vált ki a homoszexuálisok házasságának lehetséges, többlépcsős engedélyezése. A világsajtó azzal is rendszeresen foglalkozik, hogy a Vatikán miként foglal állást, holott az e kérdésben megfogalmazott egyházi álláspont kétezer éve világos. Az utóbbi időben a Magyar Nemzet arról is írt, hogy Bajnai Gordonék esetleges, jogállamot helyreállítónak nevezett alkotmányterve is utat nyitna a melegházasság felé. A homoszexuálisok életszövetsége az amerikai elnökválasztási kampánynak is része volt.

A homoszexuálisok jelenleg házasságot köthetnek Argentínában, Belgiumban, Dániában, Dél-Afrikában, Hollandiában, Izlandon, Kanadában, Norvégiában, Portugáliában, Spanyolországban, Svédországban, Új-Zélandon, Uruguayban, valamint Brazília hét tagállamában és Brazíliavárosban, Mexikóban Mexikóvárosban és Quintana Roo tagállamban, az USA számos tagállamában (pl.: Massachusetts, Connecticut, Iowa, Vermont, New Hampshire, New York, Washington, Maryland, Maine, Rhode Island, Delaware és Minnesota), valamint a fővárosában (Washington DC).
Izraelben és Mexikóban az azonos neműek ugyan nem köthetnek házasságot, azonban teljes értékű házasságnak ismerik el a külföldön, illetve az USA más tagállamaiban azonos nemű párok által kötötteket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.